Rozrywka

  • 12 listopada 2019
  • 17 listopada 2019
  • wyświetleń: 8305

[ZDJĘCIA] Statuetka Żubra Pszczyńskiego dla suszeckiego teatru

Łączą pokolenia, kultywują śląskie zwyczaje i tradycje i bawią tysiące osób. Sztuką "Kawaler z odzysku" Amatorski Zespół Teatralny działający przy suszeckim kole Związku Górnośląskiego świętował jubileusz 20-lecia działalności. W uznaniu za krzewienie kultury regionu oraz promowanie ziemi pszczyńskiej starosta Barbara Bandoła nagrodziła aktorów Statuetką Żubra Pszczyńskiego.

Spektakl "Kawaler z odzysku" i Statuetka Żubra Pszczyńskiego dla suszeckiego teatru · fot. Powiat


Na kolejne sztuki Amatorskiego Zespołu Teatralnego w Suszcu społeczność czeka cały rok. Premiera kolejnego spektaklu to wyjątkowe wydarzenie, którego nie trzeba reklamować. Zespół działa już od 20 lat i w tym czasie wystawił 20 sztuk. Uczą i bawią, opowiadają o tradycjach i zwyczajach kultywowanych na Śląsku, w zabawny sposób przemycają wydarzenia z życia codziennego Suszca.

Tegoroczny spektakl, którym zespół świętował 20-lecie działalności, "Kawaler z odzysku" w ciągu dwóch dni w suszeckim Gminnym Ośrodku Kultury zobaczyło 1100 osób! To pełna humoru historia o dzisiejszych relacjach międzyludzkich. Widzowie po raz kolejny mogli śledzić losy tak lubianej w Suszcu rodziny Pogorzałków. Tytułowy "Kawaler z odzysku" to wdowiec, który wraca w rodzinne strony i walczy o miłość z młodzieńczych lat.

- Przez 20 lat pracujemy i występujemy dla naszej publiczności. Przez ten czas staliśmy się zespołem 50+, ale widzowie powodują, że czujemy się młodo. To publiczność jest naszym skarbem, najbardziej cenimy to, że widzowie są z nami i wspaniale reagują na naszą twórczość - mówił Bogusław Musiolik, autor wielu sztuk i aktor Amatorskiego Zespołu Teatralnego.

Spektakl "Kawaler z odzysku" i Statuetka Żubra Pszczyńskiego dla suszeckiego teatru
Spektakl "Kawaler z odzysku" · fot. Powiat


W uznaniu za długoletnią działalność oraz krzewienie kultury regionu i promowanie ziemi pszczyńskiej, starosta Barbara Bandoła przyznała zespołowi najwyższe powiatowe wyróżnienie - Statuetkę Żubra Pszczyńskiego. - Przepięknie krzewicie kulturę Śląska i kulturę w ogóle. Rozsławiacie nie tylko gminę Suszec, ale i powiat pszczyński. Bardzo za to dziękujemy - mówiła Barbara Bandoła. - Gratuluję swobody aktorskiej, pięknej inicjatywy, jaką jest Suszecka Jesień Kulturalna. Ale nie ma teatru bez publiczności. Na mnie wielkie wrażenie robią dzisiaj widzowie. Suszec to gmina niezwykle rozwinięta kulturalnie, tego społeczności Suszca trzeba gratulować - dodała.

Wójt gminy Suszec, Marian Pawlas podkreślił, że dziś to już nie jest teatr amatorski. - Jesteście prawdziwymi aktorami, aktorkami, reżyserami, w pełnym tego słowa znaczeniu. W każdej waszej sztuce jest uwypuklona rodzina i za to należą wam się szczególne podziękowania - mówił.

- Działalność teatru to najlepsza promocja nas suszczan, jak i wartości, które nie tylko Związek Górnośląski, ale cała społeczność śląska przedstawia - mówił Wojciech Lala, prezes suszeckiego koła Związku Górnośląskiego.

Już 21 listopada w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich Amatorski Zespół Teatralny z Suszca odbierze nagrodę im. Wojciecha Korfantego, którą honorowane są wybitne postacie i instytucje zasłużone dla Górnego Śląska.

Spektakl "Kawaler z odzysku" i Statuetka Żubra Pszczyńskiego dla suszeckiego teatru
Spektakl "Kawaler z odzysku" · fot. Powiat


Amatorski Zespół Teatralny powstał w 1999 roku z inicjatywy Anny Kine - członkini Związku Górnośląskiego Koło Suszec. Wtedy to, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano "Wesele na Górnym Śląsku. Pani Anna odnalazła sztukę Stanisława Ligonia i zebrała grupę amatorów - mieszkańców Suszca, chętnych do wcielenia się w role bohaterów. Jedyny planowany występ odbył się 11 listopada w suszeckim GOK-u. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się spektakl, zaowocowało ukonstytuowaniem się Amatorskiego Zespołu Teatralnego i wielokrotnymi występami na scenach całego Śląska. Co więcej - jeden z aktorów, Bogusław Musiolik, napisał kolejne sztuki, przedstawiające dalsze losy rodziny Pogorzałków z " Wesela na Górnym Śląsku". Również te spektakle tworzą obraz wielopokoleniowej rodziny śląskiej, prezentując różnorodne tradycje (np. te związane z Bożym Narodzeniem czy Zielonymi Świątkami). Co ważne, są do nich przemycane obserwacje autora na temat życia codziennego Suszca i zdarzeń współczesnych. Kilka lat temu do aktorów dołączyła Monika Panfil, która we współpracy z Bogusławem Musiolikiem napisała kolejne sztuki, prezentowane przez Amatorski Zespół Teatralny.

Amatorski Zespół Teatralny wystawiał sztuki niemal na całym Śląsku, uczestnicząc w wielu ważnych wydarzeniach regionu, m.in. w Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Tyskich Spotkaniach z Folklorem, "Spotkaniach pod Brzymem", "Śląskich Godach" czy podczas rozdania nagród im. Janusza Ligonia.

Twórczość i praca Amatorskiego Zespołu Teatralnego to przykład łączenia pokoleń i kultywowania śląskich tradycji i zwyczajów. W swoich występach prezentują gwarę i lokalne tradycje. Nieraz wykorzystują tradycyjne stroje, posługują się gwarą. Fenomenem jest łączenie pokoleń, integracja lokalnej społeczności. Podczas corocznych premier w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu pojawiają się setki osób - wiernych fanów twórczości suszeckiej grupy - i to nie tylko mieszkańców gminy, powiatu, ale także województwa. Warto zaznaczyć, że przez lata funkcjonowania grupa zintegrowała mieszkańców, zarażając pasją kolejne pokolenia i udowadniając, że "śląsko godka" ma się dobrze i jest wciąż żywa.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.