Rozrywka
- 28 marca 2020
- wyświetleń: 24362
Zagłosuj na centrum przesiadkowe w ogólnopolskim konkursie
Największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego z nominacją do finału Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w." Aktualnie trwa głosowanie internetowe.
Inwestycja zrealizowana końcem ubiegłego roku przy ul. Sokoła w Pszczynie jest jedną z ok. 200 najlepszych modernizacji i budów, które biorą udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w.". Pszczyńskie centrum znajdziemy w kategorii "nowy obiekt użyteczności publicznej". Ten plebiscyt internetowy na najpopularniejsze budowy i modernizacje w Polsce ruszył 23 marca i potrwa do 11 maja do godz. 12.00. Głosować można na stronie: http://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1691/object/1900/powiatowe-centrum-przesiadkowe-w-pszczynie
Celem plebiscytu "Modernizacja Roku& Budowa XXI w." jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, patronat nad konkursem sprawują: Minister Edukacji Narodowej, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Przypomnijmy, że największa w historii powiatu pszczyńskiego inwestycja polegała na budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie prowadzącego do niego układu drogowego i budowie parkingów dla samochodów i rowerów. W listopadzie 2019 r. oddano do użytku obiekt do obsługi pasażerów z poczekalnią, pomieszczeniami do kierowania ruchem, ogólnodostępnymi toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem. Przy budynku znajduje się wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami, z których odjeżdżają autobusy kilkunastu lokalnych, regionalnych, a od marca 2020 r. także międzynarodowych linii. Inwestycja powstała w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, w niezagospodarowanej dotąd dzielnicy Pszczyny. To nowoczesny obiekt, a jednocześnie nawiązujący architekturą, stylem i materiałami do zabytkowego budynku dworca.
Obiekt jest energooszczędny. Został wyposażony w elektroniczne rozkłady jazdy, tablice informacyjne, a także infokioski, z których pasażerowie pozyskują informacje o powiecie i komunikacji. Na placu przed budynkiem został wyeksponowany fragment schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.
Przy centrum przesiadkowym powstał parking dla rowerów na 180 miejsc, parkingi dla samochodów na niemal 200 miejsc oraz nowy, siedmiostanowiskowy postój taksówek. Gruntownie przebudowany został układ drogowy w rejonie ulic Sokoła, Plac Dworcowy i Kościuszki. Przebudowano instalacje, ulice oraz chodniki, powstały nowe ciągi pieszo-rowerowe i pieszo-jezdne.
Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy kosztowały ponad 17,8 mln zł. Niemal 15,2 mln zł powiat pszczyński pozyskał na ten cel z funduszy europejskich.
Inwestorem był powiat pszczyński, wykonawcą konsorcjum firm - lider: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. oraz partnerzy - Firma Budowlana "Mazur" Sławomir Mazur oraz PB Mazur Sp. z o.o. Obiekt zaprojektowała firma Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic.
Teren wokół dworca przed budową centrum przesiadkowego w Pszczynie
Zakończona inwestycja budowy centrum przesiadkowego w Pszczynie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Centrum przesiadkowe w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe w Pszczynie" podaj