Rozrywka
- 9 kwietnia 2023
- wyświetleń: 19876
[ZDJĘCIA] Triduum Paschalne w pszczyńskich kościołach
Wielki Tydzień to okres upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem jest Triduum Paschalne. Zobaczcie zdjęcia z nabożeństw w pszczyńskich parafiach!
Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek w Kościele katolickim odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Często święcone są i rozdawane wiernym bochenki chleba, odbywa się również symboliczny obrzęd obmycia nóg. Po nabożeństwie ma miejsce czuwanie w ciemnicy.
Mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. przewodniczył ks. proboszcz Marek Brewko, kazanie wygłosił ks. Krzysztof Wieczorek. Mszę odprawiali również ks. Marcin Głąbek i ks. Jan Podsiadło (rezydent na parafii, emerytowany proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni Śląskiej).
W kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie msza była koncelebrowana. Głównym koncelebransem był wikary ks. Łukasz Rączka, wygłosił także kazanie i obmywał nogi - zgodnie z tradycją 12 mężczyznom. Towarzyszyli mu proboszcz ks. Damian Gatnar oraz drugi wikary ks. Krzysztof Płonka.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek w liturgii Kościół rozważa mękę Chrystusa, adoruje krzyż i modli się o zbawienie świata. To jedyny dzień w roku, gdy nie sprawuje się eucharystii. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego. Przez całą Wielką Sobotę, aż do liturgii Wigilii Paschalnej trwać będzie tu adoracja.
W parafii Wszystkich Świętych nabożeństwo prowadził ks. Krzysztof Płonka w asyście ks. proboszcza Damiana Gatnara i ks. Łukasza Rączki.
W kościele Podwyższenia Krzyża liturgii przewodniczył ks. Marcin Głąbek, który również wygłosił kazanie. W nabożeństwie asystowali mu ks. proboszcz Marek Brewko, ks. wikary Krzysztof Wieczorek, oraz ks. emeryt Jan Podsiadło.
Wielka Sobota
Wielka Sobota jest w kościele katolickim trzecim dniem Triduum Paschalnego. To czas ciszy, zadumy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Wierni rozważają jego mękę i śmierć, adorując symboliczne groby Pańskie. Święcone są także wielkanocne potrawy, które wierni przynoszą do świątyni w koszykach.
Kulminacją tego dnia jest celebrowana po zmroku Liturgia Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech części. Pierwszą jest liturgia światła, która rozpoczyna się przed świątynią od obrzędu poświęcenia ognia i paschału. Druga część wigilii paschalnej - liturgia słowa składa się z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Trzecia część to liturgia chrzcielna - podczas której wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne. Uroczystość kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną.
Liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Podwyższenia Krzyża św. przewodniczył ks. emeryt Jan Podsiadło a homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Brewko.
Zgodnie z żydowską tradycją, o zmroku nastaje nowy dzień, więc rozpoczyna się już radość ze Zmartwychwstania Jezusa. Na zakończenie Wigilii Paschalnej odbyła się procesja rezurekcyjna.
W kościele Wszystkich Świętych mszy przewodniczył ks. proboszcz Damian Gatnar w asyscie wikarych - ks. Łukasza Rączki i Krzysztofa Płonki. O oprawę muzyczną całego Triduum zadbał tradycyjnie Pszczyński Zespół Kameralny "Con Fuoco".
Poniżej "Alleluja" Händla w wykonaniu Con Fuoco na zakończenie obrzędów:
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Parafia pw. Wszystkich Świętych
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia pw. Wszystkich Świętych" podaj