Rozrywka

  • 31 października 2023
  • wyświetleń: 4118

Praktyczna nauka zawodu. "Samochodówka" otrzymała silniki samochodowe

Dwa nowoczesne silniki samochodowe wyprodukowane przez Stellantis wzbogaciły bazę dydaktyczną Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. Symboliczne promesy na urządzenia wręczono przedstawicielom szkół i samorządów podczas spotkania inaugurującego Akademię Młodego Mechanika - nową inicjatywę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

„Samochodówka” otrzymała silniki samochodowe · fot. Agnieszka Gowin / Powiat


Nowoczesne silniki samochodowe otrzymało osiem szkół z województwa śląskiego kształcących przyszłych mechaników. Wśród nich znalazł się Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie. Symboliczną promesę na urządzenia odebrali starosta Barbara Bandoła, dyrektor szkoły Justyna Figołuszka i kierownik warsztatów szkolnych Dariusz Chromik. - Od podpisania umowy patronackiej przez PZS nr 1 w Pszczynie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną minęło zaledwie pół roku. To czas intensywnej współpracy. Współorganizowaliśmy dwa konkursy - AutoFachman i I Śląski Turniej Spawania w świecie wirtualnej rzeczywistości. W naszej szkole otwarta została jubileuszowa pracownia. Najnowszym wydarzeniem jest zaproszenie do wspólnej realizacji projektu z obszaru kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych - mówiła Justyna Figołuszka, dyrektor PZS nr 1 w Pszczynie. - Myśląc o dotychczasowej współpracy nasuwają się trzy określenia. Interakcja w zakresie samorząd, biznes i edukacja. Intensywność działania i innowacyjność - dodała.

Promesy na urządzenia dyrektorom szkół i samorządowcom przekazali Janusz Puzoń, dyrektor Stellantis Gliwice Sp. z o.o. Oddziału I Zakładu Silników w Tychach oraz dr Janusz Michałek, prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Z urządzeń podczas zajęć praktycznych będą korzystać technicy pojazdów samochodowych i mechanicy pojazdów samochodowych. - Wielkim szczęściem jest żyć w miejscu, gdzie rozwija się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. To mocne i silne zaplecze. Lider wśród stref ekonomicznych w Polsce i Europie, z którym znaleźliśmy punkt styczny. Z przyjemnością obserwuję, jak wspiera edukację w powiecie pszczyńskim, a szkolnictwo zawodowe to wielkie wyzwanie - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

„Samochodówka” otrzymała silniki samochodowe
"Samochodówka" otrzymała silniki samochodowe · fot. Agnieszka Gowin / Powiat


Podczas spotkania zainaugurowana została Akademia Młodego Mechanika. To nowa inicjatywa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A, której głównym celem będzie popularyzowanie wiedzy na temat trendów współczesnej motoryzacji i potrzeb z nich wynikających przede wszystkim wśród uczniów szkół technicznych oraz studentów uczelni technicznych. - Niejeden młody człowiek, nauczyciel czy dyrektor zobaczy, jakie mamy polskie perełki. To firmy, które nie tylko w branży automotive, ale w innych dziedzinach podbijają Europę i cały świat - mówił dr Janusz Michałek, prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Członkami Założycielami Akademii Młodego Mechanika jest osiem szkół ponadpodstawowych ze Śląska, w tym Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie i Politechnika Śląska Wydział Transportu. To podmioty, które tworzą Kapitułę, która będzie decydowała o kierunkach rozwoju i działaniach, przyjmowaniu nowych członków, nadawaniu wyróżnień, itp. Partnerami będą producenci i dostawcy część samochodowych. Pierwszym merytorycznym wydarzeniem będzie konferencja "Kompetencje przyszłości w nowoczesnej motoryzacji" i III Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pracuje również nad kolejnym projektem "Szkoła Przyszłości VR", którego celem będzie stworzenie laboratoriów VR do kształcenia zawodowego mechaników pojazdów samochodowych i techników mechaników pojazdów samochodowych oraz przeprowadzenie pilotażu kształcenia. - Chcielibyśmy, aby to były pracownie, w których uczniowie z wykorzystaniem wirtualnego warsztatu, specjalnej aplikacji do kształcenia mechaników będą mogli uczyć się swojego zawodu. Chcemy utworzyć 23 laboratoria VR, bo tyle mamy szkół na Śląsku, które kształcą techników pojazdów samochodowych i mechaników pojazdów samochodowych - mówiła Elżbieta Modrzewska, dyrektor Działu Rozwoju Rynku Pracy KSSE S.A.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj