Rozrywka
- 25 czerwca 2024
- wyświetleń: 5591
[ZDJĘCIA] Piknik Rodzinny z okazji 10-lecia Domu Błękitnego Krzyża
Dom Błękitnego Krzyża im Matki Ewy działa już 10 lat w naszym mieście. W niedzielę 23 czerwca odbył się piknik rodzinny, który był okazją do wspólnego świętowania tej okazji. Współorganizatorem wydarzenia była Parafia Ewangelicko-Augsburska, do której należy obiekt zarządzany przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż.
Dmuchańce, wata cukrowa, popcorn i rodzinna zabawa przy muzyce, wspólnym śpiewaniu, a nawet przedstawienie "Królewna Śnieżka" w wykonaniu pracowników i przyjaciół Fundacji - takie właśnie atrakcje miały miejsce w czasie rodzinnego pikniku z okazji 10-lecia działalności Błękitnego Krzyża w Pszczynie. W czasie wydarzenia miało miejsce również odsłonięcie portretu patronki placówki - Matki Ewy von Tiele-Winckler, która 100 lat temu działała na terenie Górnego Śląska pośród dzieci i rodzin potrzebujących wsparcia, zmagających się z problemami przemocy czy uzależnienia, bezdomności.
Całość rozpoczął Chór "Róży Lutra" z Parafii EA w Pszczynie pod kierownictwem Aleksandry Niemiec, a następnie ks. biskup Marian Niemiec wygłosił słowo i modlitwę, po czym wraz z dyrektorem Fundacji Romanem Wojnarem uroczyście odsłonili portret Matki Ewy. Odczytany został list od Starosty Powiatu Grzegorza Wanota i Przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Sadzy. Elżbieta Budzisz przypomniała drogę i służbę patronki, której działania do dziś inspirują do pomocy potrzebującym. Najwięcej emocji i zdrowego śmiechu wzbudziło przedstawienie przygotowane przez pracowników i przyjaciół Błękitnego Krzyża "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", gdzie pośród krasnoludków można było znaleźć Romana i Dorotę Wojnar - dyrektorów Fundacji, Ewę Musiolik - kierowniczkę Ośrodka Psychoprofilaktyki czy Olesię Melnyk, na co dzień organizującą życie Domu Błękitnego Krzyża oraz innych zaangażowanych w życie i działanie pszczyńskiego oddziału osób.
Dziś Błękitny Krzyż kontynuuje działania Matki Ewy z Miechowic, prowadząc miejsce, gdzie udzielana jest pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, hazardu, gier komputerowych czy innych czynności oraz ich bliskim. Znajdują tam również pomoc osoby zagrożone bezdomnością, które podczas terapii uzależnienia nie mają gdzie mieszkać. W budynku działa Ośrodek Psychoprofilaktyki, który świadczy terapię w ramach kontraktu z NFZ. Oprócz terapii uzależnienia i osób bliskich, prowadzony jest tam projekt pilotażowy Ministra Zdrowia dla dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii. W wakacje odbywają się półkolonie dla dzieci i młodzieży. Przez cały rok obiekt służy jako baza noclegowa wykorzystywana w czasie wyjazdowych sesji terapeutycznych dla pacjentów z innych ośrodków Fundacji.
Niedzielne obchody 10-lecia zbiegły się 94. rocznicą śmierci znanej miechowianki, która odeszła 21 czerwca 1930 roku. Natomiast dokładnie w 10-tą rocznicę rozpoczęcia działalności w budynku przy Paderewskiego 3 - 13 marca 2024, miało miejsce uroczyste odsłonięcie pamiątkowych masztów i wciągnięcie flag: Polski, Unii Europejskiej i Błękitnego Krzyża. Obecni przy tym byli przedstawiciele Rady Międzynarodowego Błękitnego Krzyża (International Blue Cross Network Committee) z krajów takich jak: Brazylia, Ghana, Szwajcaria, Dania, Tanzania, Szwecja, Rumunia, Niemcy i Polska. Otwarcia dokonali Prezydent IBC Reinhard Jahn, Generalna Sekretarz Anne Babb oraz Dyrektor Fundacji Roman Wojnar.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.