
Rozrywka
- 7 kwietnia 2025
- wyświetleń: 551
Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny. Malarstwo Anny Stoszek-Szroborz oraz Stanisława Szroborza
Od 5 kwietnia do 15 czerwca w Stajniach Książęcych w Pszczynie obejrzymy wystawę malarstwa Anny Stoszek-Szroborz oraz Stanisława Szroborza zatytułowaną "Światło z Pszczyny".

Światło, które prowadzi, otula i maluje rzeczywistość. Czasem łagodne i rozproszone, innym razem ostre i kontrastowe - zawsze pełne emocji i znaczeń. Wystawa "Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny" to malarska podróż przez grę barw, refleksów i cieni, w której Pszczyna ukazuje swoje niezwykłe oblicze. Już tej wiosny Stajnie Książęce w Pszczynie staną się miejscem niezwykłego spotkania ze sztuką. Od 5 kwietnia odwiedzający będą mieli okazję podziwiać wystawę malarstwa pt. "Lux ex Plessia. Światło z Pszczyny", prezentującą dorobek dwojga cenionych pszczyńskich artystów plastyków - Anny Stoszek-Szroborz oraz Stanisława Szroborza.
Anna Stoszek-Szroborz jest absolwentką Wydziału Budownictwa oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2005 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. To wszechstronna artystka, której działalność obejmuje malarstwo, grafikę oraz liczne inicjatywy kulturalne. Inspiracje czerpie z natury i poezji. Wraz ze Stanisławem Szroborzem stworzyła i prowadziła "Miejski Autorski Salon Wystawowy w Pszczynie" oraz "Galerię Art 13". Była także inicjatorką powstania stowarzyszenia "AMEIA PROART - PLESS".
Stanisław Szroborz ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i był uczniem malarza Olgierda Bierwiaczonka. W swojej twórczości łączy pasję do architektury, rzeźby i malarstwa, czerpiąc inspiracje m.in. z poezji Cypriana Kamila Norwida. Podczas wystaw współpracował z prof. Bazonem Brockiem oraz dr. Elmarem Zornem. Za zasługi dla polskiej kultury został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Artyści regularnie prezentują swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą (m.in. w Niemczech). Ich dzieła można było podziwiać w Muzeum Zamkowym w Pszczynie podczas zbiorowej wystawy "To tutaj. Artyści kręgu pszczyńskiego" w 2016 r. Na wystawie zobaczymy różnorodne motywy - od architektury i portretów po pejzaże i sceny miejskie. Widzowie zetkną się zarówno z realizmem, jak i z impresjonistycznym oraz abstrakcyjnym podejściem do malarstwa.
W części wystawy poświęconej twórczości Anny Stoszek-Szroborz prezentowane są cztery cykle: "Daisy von Pless" i "Śladami księżnej", przedstawiające miejsca związane z księżną pszczyńską, m.in. Zameczek Myśliwski Promnice, który darzyła szczególnym uczuciem; cykl "Vintage" - ukazujący bramy oświetlone letnim słońcem, przywodzące na myśl włoskie miasteczka; oraz wybrane obrazy z projektu "Pranie pachnące sztuką". Anna Stoszek-Szroborz podkreśla, że jej obrazy to "ulotne chwile zatrzymane pod powieką podczas spacerów po naszej [pszczyńskiej] okolicy". Uchwycone w nich świetlne refleksy, nastroje i momenty skłaniają do zatrzymania się i przyjrzenia drobnym zjawiskom - odbiciom brzóz w kałuży po deszczu, burzowym chmurom czy słońcu igrającemu w rzepaku.
Druga część wystawy poświęcona jest twórczości Stanisława Szroborza. Światło odgrywa w niej kluczową rolę - ostre w promieniach słonecznego dnia, zamglone o wschodzie słońca, odbijające się w kroplach deszczu. Jego fascynacja architekturą, zwłaszcza pszczyńską, ujawnia się w cyklu akwareli i obrazów olejnych przedstawiających widoki pszczyńskiego zamku, ratusza, kamienic przy ul. Piastowskiej oraz pierzei Rynku skąpanej w deszczu. Na szczególną uwagę zasługują subtelne obrazy ukazujące majestat żubrów wyłaniających się z porannej mgły. Ciekawym elementem ekspozycji są również abstrakcyjne kompozycje, którym towarzyszą "klucze" do interpretacji twórczości artysty. Jak sam wspomina, to zapis emocji, uczuć i wizji towarzyszących mu od najmłodszych lat.
Artyści w swoich dziełach ukazują piękno Pszczyny, koncentrując się na grze świateł i cieni, refleksach i kontrastach, które nadają ich obrazom głębię i emocjonalny ładunek. Ich prace pozwalają spojrzeć na miasto z nowej perspektywy. Do tego samego Muzeum Zamkowe w Pszczynie zachęca wszystkich odwiedzających wystawę.
- Kurator: Malina Czosnowska
- Więcej o wystawie: https://zamek-pszczyna.pl/lux/
- Miejsce wystawy:
- Stajnie Książęce w Pszczynie, ul. Basztowa 6-8, 43-200 Pszczyna

Zobacz także

Trwa"Ikonografia Pasyjna". Wystawa malarstwa na szkle Zbigniewa Grzywy

TrwaWystawa malarstwa i rysunku Romualda Romańczyka w pckulu

Gorący tematCzerwony balonik frunie przez Pszczynę - wystawa malarstwa Grzegorza Chudego w pckulu

TrwaW blasku. Wystawa etykiet zapałczanych ze zbiorów Wojciecha Krzanowskiego

[FOTO] W Pszczynie otwarto Międzynarodową Wystawę "3500 lat Historii Biblii"

Gorący temat[FOTO] Portrety Daisy. Nowa wystawa w centrum przesiadkowym w Pszczynie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.