
Sport
- 7 czerwca 2021
- wyświetleń: 1868
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Materiał partnera:
Rower dla swoich właścicieli ma ogromną wartość. Nie tylko materialną, ale i sentymentalną. To w końcu na nim zapaleni rowerzyści pokonują rocznie setki kilometrów, z sezonu na sezon starając się zrobić ich jeszcze więcej. Dlatego też szkoda by było, gdyby jednoślad, który jest do nas w pełni dopasowany, znienacka zmienił właściciela bez naszej zgody. Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Oto kilka propozycji, które znajdziemy w sklepie rowerowym.

Nikt z nas nie chciałby stracić swojej cennej rzeczy. Tak samo jest z właścicielami rowerów. Niestety kradzież jednośladów to problem, który ciągle nie został w pełni rozwiązany. Mówi się, że "okazja czyni złodzieja", warto zatem zastanowić się, czy nie trzeba lepiej zadbać o swój rower. Chwila naszej nieuwagi, stracenie na moment z oczu naszego środka lokomocji i możemy się spodziewać, że ktoś będzie się czaił na jego przywłaszczenie. Skoro "lepiej zapobiegać, niż leczyć", przyjrzyjmy się kilku propozycjom sposobów na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.
Rodzaje zabezpieczeń roweru przed kradzieżą
Okazuje się, że jeśli chcemy zabezpieczyć nasz jednoślad przed kradzieżą, możemy skorzystać z kilku opcji. W tym przypadku sklepy rowerowe polecają rozmaite zapięcia rowerowe. Oto kilka z nich.
Linka
Można by powiedzieć, że jedno z najbardziej znanych "zabezpieczeń" to linka. Jednak nie powinno się jej przypisywać aż takiej rangi, jak pozostałe rozwiązania. Jest to bowiem sposób na zabezpieczenie, ale łatwo je uszkodzić, np. przeciąć i ukraść rower. W dodatku jest ona bardzo cienka i lekka. Dlatego też linkę można stosować, ale raczej jako rozwiązanie tymczasowe lub uzupełniające. Warto mieć jednak do niej pewien dystans.
U-Lock
Zdecydowanie lepszym sposobem na zabezpieczenie jednośladu przed kradzieżą jest blokada typu U-Lock. W sklepie rowerowym zauważymy, że mamy do czynienia ze stalowym pałąkiem wygiętym w kształt litery "U". Jego końce chowane są w zapięciu, które można zwolnić dopiero po skorzystaniu z kluczyka. Pałąk jest ciężki i gruby, zatem jego ewentualne przecięcie najprostszymi narzędziami nie jest możliwe. Taki sposób zabezpieczenia sprawdzi się w większości warunków, zwłaszcza, w trakcie dłuższych wycieczek rowerem trekkingowym, np. z grupy Kross Trans, i chcemy mieć pewność, że nikt go nie ukradnie, gdy zrobimy sobie postój.
Zapięcia składane
Ciekawym sposobem na zabezpieczenie roweru jest zastosowanie zapięcia składanego. To rozwiązanie składa się z połączonych ze sobą płaskich płytek. Pozwala ono na wygodne przypięcie jednośladu, podobnie, jak łańcuch, co możemy sprawdzić w sklepie rowerowym przed podjęciem decyzji o zakupie któregoś z nich. Taki rodzaj zabezpieczenia ma jedną bardzo ważną cechę. Kiedy jest złożone, ma kompaktowe rozmiary, które ułatwiają jego transport.
Łańcuch
Ostatnią naszą propozycją jest łańcuch. Podobnie, jak U-Lock, wykonany jest ze stali. Nie stosujemy go jednak w tradycyjnej formie, ponieważ może zarysować nasz cenny rower. Z tych względów łańcuch umieszczany jest w specjalnym materiale. Pozwala on na większe pole manewru niż wcześniejsze rozwiązania, np. zapięcie więcej niż jednego jednośladu. Jego waga może odstraszać, ale musimy pamiętać o wysokiej skuteczności tego rozwiązania.
Podsumowanie
Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą możliwe jest na kilka sposobów. Szczególnie polecane są blokady typu U-Lock, ale także zapięcia składane i łańcuchy, które znajdziemy w sklepie rowerowym. Wszystkie będą wyzwaniem dla potencjalnego złodzieja. Dostępne w sprzedaży linki nie będą tak bezpiecznym rozwiązaniem. Są dość cienkie, co pozwala na ich szybkie przecięcie. Dlatego też warto wybierać lepsze sposoby, które uniemożliwiają kradzież naszego roweru.