Sport

  • 11 marca 2022
  • wyświetleń: 3888

Toczą się rozmowy o trybie edukacji dzieci z Ukrainy

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie przedstawiciele oświaty publicznej i niepublicznej z wszystkich gmin oraz przedstawiciele stowarzyszeń omawiali najlepsze rozwiązania związane z edukacją dzieci i młodzieży z Ukrainy.

przedstawiciele oświaty publicznej i niepublicznej z wszystkich gmin oraz przedstawiciele stowarzyszeń omawiali naj
Przedstawiciele oświaty publicznej i niepublicznej z wszystkich gmin oraz przedstawiciele stowarzyszeń omawiali najlepsze rozwiązania związane z edukacją dzieci i młodzieży z Ukrainy - 10.03.2022 · fot. powiat


W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele gminnych wydziałów/zarządów oświaty, niepublicznych placówek edukacyjnych oraz pszczyńscy przedsiębiorcy.

Obecnie w szkołach podstawowych i przedszkolach gminnych pojawiają się pierwsze dzieci z Ukrainy. Tzw. specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy da nowe możliwości związane z kształceniem ukraińskich dzieci i młodzieży w naszym kraju.

- W tej chwili ukraińskie matki zwracają się do nas przede wszystkim po pomoc psychologiczną dla swoich dzieci, które przeżywają traumę, bo uciekały przed atakami bombowymi, spędziły godziny w podróży, trafiły do obcego kraju, brakuje im poczucia bezpieczeństwa. Wiele z tych kobiet w ogóle nie myśli o szkole dla swoich dzieci. Nauka matematyki czy historii zgodnie z polską podstawą programową, bez znajomości języka może być dla ukraińskich dzieci dodatkowym stresem. Dlatego na prośbę grupy inicjatywnej ze środowiska oświatowego zorganizowaliśmy forum do dyskusji w tym temacie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o możliwościach tworzenia oddziałów przygotowawczych, w których ukraińskie dzieci będą mogły się integrować, uczyć języka polskiego i przygotowywać do dalszej edukacji. Dla takich oddziałów mogłaby być wykorzystywana infrastruktura, która nie jest przeznaczona na cele oświatowe.

- Mamy w naszej bazie propozycje pomocy od osób, które są nauczycielami, psychologami, znają język ukraiński i rosyjski. Także do gmin zgłosiły się już ukraińskie nauczycielki, które chcą pomagać w pracy z dziećmi - dodaje starosta.

Również na poziomie szkół ponadpodstawowych będą brane pod uwagę oddziały przygotowawcze. Przedstawiciele Pszczyńskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców zaoferowali możliwość praktyk zawodowych dla uczniów szkół branżowych i technicznych. Już teraz w organizację zajęć integracyjnych dla dzieci z Ukrainy włączyło się wiele instytucji, stowarzyszeń i firm. Powstaje baza takiej pomocy.

Spotkania w ramach forum edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy mają być cykliczne.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj