Sport

  • 2 grudnia 2024
  • wyświetleń: 385

I Kongres Tenisa Dziecięcego już za nami

Materiał partnera:

Za nami wyjątkowe dwa dni spędzone w ten weekend na I Kongresie Tenisa Dziecięcego zorganizowanego przez Polski Związek Tenisowy i BKT Advantage Bielsko-Biała. Była z nami finalistka wielkoszlemowego Roland Garros w mikście Klaudia Jans-Ignacik, włoski trener Donato Campagnoli, przedstawiciele czeskiego tenisa i polscy szkoleniowcy.

Beskidzki Klub Tenisowy "Advantage" Bielsko-Biała


Klaudia to była 28. zawodniczka świata w rankingu WTA w grze podwójnej, olimpijka i reprezentantka Polski w rozgrywkach o Billie Jean King Cup (wcześniej Fed Cup). Spędziła z nami dwa dni, dzieląc się swoją wiedzą i poglądami na kilka bardzo aktualnych tematów, również spojrzeniem z perspektywy mamy i zarazem trenerki swoich dzieci. Ale też pokazała na korcie w jaki sposób warto przekonywać młodzież do trenowania debla.

W niedzielnym panelu dyskusyjnym „Znaczenie nauki gry podwójnej w procesie rozwoju młodych zawodników” wiele mówiła o tym, że debel nie tylko daje możliwości dodatkowego rozwoju. Ale również może stać się ważną drogą w karierze, a nie być tylko asekuracją, czy „planem B” w razie niepowodzenia w karierze singlowej.

Przy tej okazji Wiceprezes PZT ds. Sportowych Mariusz Ozdoba przedstawił nowy projekt „Ogólnopolska Liga Dziecięcych Duetów”, który ma właśnie zachęcić najmłodsze dzieci do odkrywania i rywalizacji w grze podwójnej w formule dającej wiele radości i satysfakcji. A Dyrektor Sportowy PZT Rafał Helbik zdradził jaki udział mają trenerzy Kadr Narodowych we wszystkich kategoriach wiekowych wspierając i doradzając w kwestiach taktyki, schematów gry podwójnej, a nawet doboru partnerów, by zwiększyć szanse na sukcesy.

A tych nie brakuje, bo w TOP 100 deblowego rankingu ATP mamy aż trzech zawodników LOTTO PZT Team: 25. Jana Zielińskiego (CKT Grodzisk Maz.), 78. Piotra Matuszewskiego (Calisia Tenis Pro Kalisz) i 92. Karola Drzewieckiego (WKS Grunwald Poznań). Również w klasyfikacji pań znajduje się „polska trójka”: 63. Katarzyna Piter (CKT Grodzisk Maz.) oraz tenisistki LOTTO PZT Team 75. Magdę Linette (AZS Poznań) i 93. Katarzynę Kawę (BKT Advantage Bielsko-Biała), a po zdobyciu dziewiątego w sezonie tytułu w poniedziałek 130. pozycję osiągnie Martyna Kubka (LOTTO PZT Team/WKT Mera Warszawa).

Wracając do szkolenia tenisowego i motorycznego w grupach wiekowych 8-10 oraz 12-14 lat. W pierwszym dniu poznaliśmy szczegóły szkolenia najmłodszych adeptów we Włoszech, a szczegółowo przedstawił nam to Donato Campagnoli, były dyrektor sportowy włoskiej federacji. Ogrom przekazanej przez niego wiedzy uzupełnił tajnikami swojego warsztatu w bezpośrednich zajęciach z dziećmi na korcie. O próbę porównania działania systemów szkolenia w najmłodszych grupach pokusił się koordynator Programu Identyfikacji Talentów Piotr Unierzyski. Natomiast o tym jak ważne jest pozytywne motywowanie i wspieranie młodych tenisistów przekonywała nas psycholożka sportowa Ewa Serwotka, od dawna współpracująca z PZT.

Pani Ewa była za to główną prelegentką w temacie „Rola trenera, rodzica, opiekuna w rozwoju młodego zawodnika”. Na konkretnych przykładach wytłumaczyła jak najskuteczniej przekierować właściwe emocje do realizacji celów i sportowych marzeń, ale nie za wszelką cenę , a także zbudowanie w młodych ludziach świadomości, że robić to powinni przede wszystkim dla siebie i własnego rozwoju, a nie żeby zadowolić oczekiwania otoczenia.

Jak skomplikowane jest balansowanie między oczekiwaniami rodzica i zachowaniu umiaru, by nie wywierać nadmiernej presji, szczerze opowiedział nam Adrian Łukaszewicz. Ojciec 11-letniej utalentowanej Nataszy, która rozpoczęła niedawno treningi w Pradze. Zaś Klaudia Jans-Ignacik zdradziła jak sam radzi sobie z niełatwym procesie motywowania do tenisa swoich blisko siedmioletnich bliźniąt, które - jak się okazało - całkowicie się różnią w podejściu do sportu i zabawy.

Obie panie zostały z nami również w kolejnym panelu: „Kobiety w sporcie - rola liderki, menedżerki, trenerki”. Dołączyły do nich jedna z dwóch członkiń Zarządu PZT Aleksandra Musiał, współorganizatorka kongresu z ramienia BKT Advantage Bielsko-Biała), a także Marta Kurzacz z Gdańskiej Akademii Tenisowej.

Podczas ożywionej dyskusji okazało się, że pomimo różnych stylów zarządzania w sporcie przez panie i panów, udaje się coraz bardziej obalać zakorzenione stereotypy, że praca w sporcie jest głównie dla mężczyzn. Ale też doszliśmy do wniosków, że panowie i panie potrafią współpracować ze sobą praktycznie w każdej przestrzeni i nawzajem pozytywnie pozytywnie oddziaływać na siebie, nawet w sytuacji różnego spojrzenia na wiele kwestii.

Nie sposób opowiedzieć , nawet w skrócie, wszystkie wątki, jakie przewinęły się w wypowiedziach naszych prelegentek, ale na pewno będziemy do nich wracać przy wielu innych okazjach. Tym bardziej, że ta debata pokazała jak ważna jest rosnąca liczba kobiet w strukturach związków i klubów sportowych i sztabach szkoleniowych.

Pierwszy dzień zakończył temat, który był tak naprawdę ciekawym wstępem do intensywnego programu na niedzielę. Prezes Zarządu PZT Dariusz Łukaszewski wyjaśnił na czym polegać będzie zacieśnienie współpracy z Czeskim Związkiem Tenisowym po podpisaniu stosownej umowy między obydwoma federacjami podczas BJK Cup Finals w Maladze. Razem z Martinem Hynkiem, przedstawicielem Ceskiego Tenisovego Svazu, wspominał pierwsze mecze śląsko-morawskie, a potem przesłanki stworzenia cyklu polsko-czeskich turniejów U12 Czech-Polish Fiendship Tour, który w tym roku rozgrywany był już po raz trzeci.

Beskidzki Klub Tenisowy "Advantage" Bielsko-Biała


Rafał Helbik przybliżył znaczenie takich inicjatyw dla rozwoju infrastruktury tenisowej po obydwu stronach granicy i programów szkolnych na poziomie lokalnym. Natomiast Aleksandra Musiał wyjaśniała jak wiele wyzwań towarzyszy organizacji turniejów w różnych kategoriach wiekowych, ale także jakie możliwości pozyskiwania środków finansowych od samorządów lokalnych otwoerają takie inicjatywy.

Drugi dzień otworzyła prezentacja systemu szkolenia zawodników w grupie wiekowej 12-14 w Czechach, która odbiega w wielu punktach od trendów panujących w innych europejskich krajach. Martin Hynek szczerze przyznał w jakich przestrzeniach podziwia osiągnięcia polskiego tenisa i rozbudowę sportowej infrastruktury. Ale też wyjaśnił jak głęboko zakorzeniona i silna jest tradycja czeskiego tenisa, ale również struktura klubowa, czy rywalizacja drużynowa. Dowiedzieliśmy się, że za południową granicą działa ponad 3000 licencjonowanych klubów, czyli dziesięciokrotnie więcej, niż w Polsce.

Po czeskiej prezentacji przyszedł czas na wspominany wcześniej wątek treningów deblowych, a także na przedstawienie Programu Identyfikacji Talentów przez jego koordynatora Piotra Unierzyskiego. Na koniec I Kongresu Tenisa Dziecięcego mogliśmy obejrzeć autorski trening z dziećmi poprowadzony przez Pawła Rzepeckiego. Jest to trener przygotowania motorycznego, współpracującego z kobiecą reprezentacją Polski w BJK Cup czy Magdą Linette, a wcześniej również z siostrami Agnieszką i Urszulą Radwańskimi czy Mariuszem Fyrstenbergiem.

Podczas zajęć praktycznych na korcie, ale i w prezentacji merytorycznej Paweł przedstawił największe zagrożenia wynikające z niewłaściwych metod treningu motorycznego i ćwiczeń ogólnorozwojowych, ale też zaniedbań i niewłaściwej suplementacji młodych zawodników. Ważnym tematem było u niego też przeciwdziałanie kontuzjom i urazom często wynikających z przeciążenia nadmiarem startów w turniejach, ale i zbyt intensywnymi treningami, nie dostosowanymi do potrzeb danej kategorii wiekowej.

Podczas ostatniego panelu w ramach dwudniowej imprezy w Bielsku-Białej, dołączył do niego doktor Jakub Stefaniak pracujący na co dzień w poznańskiej klinice Rehasport, będącej Partnerem Medycznym PZT. Uznany ortopeda podkreślał jak ważne są właściwe nawyki żywieniowe, jak choćby odpowiednie pory spożywania posiłków, ale też kwestie odpowiedniej diety dostosowanej do zapotrzebowania organizmów szczególnie w okresie dojrzewania.

Doktor Stefaniak podzielił się też cenna wiedzą na temat budowy kości, która w okresie wzrostu u nastolatków wymaga bardzo odpowiedzialnego dobierania metod treningowych, ale też obciążeń startowych.

Te właśnie tematy zakończyły bogaty program I Kongresu Tenisa Dziecięcego. Duża liczba dyskusji w szerszym gronie uczestników, ale i w mniejszych grupach w kuluarach, utwierdziła nas w tym, że jest sens organizacji takich spotkań połączonych z pokazowymi treningami oraz fachowymi prezentacjami o poradami specjalistów. Dziękujemy za imponującą frekwencję i zapraszamy za rok na drugą edycję tego wydarzenia dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Beskidzki Klub Tenisowy "Advantage" Bielsko-Biała

43-346 Bielsko-Biała
ul. Ceramiczna 20

tel. (33) 810-30-55
kom. 792707074
kom. 501307154



Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Advantage" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Advantage

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Advantage" podaj