Wiadomości
- 18 grudnia 2007
- wyświetleń: 7065
Brakuje chętnych na nowe piece
Kiedy ruszał w Pszczynie Program Ograniczenia Niskiej Emisji, związany z wymianą kotłów grzewczych, liczba chętnych przekraczała liczbę możliwych do wydania pieców. Teraz piece, instalatorzy i pieniądze czekają, tylko zainteresowanych nie widać.
We wrześniu Urząd Miejski na prośbę zainteresowanych zorganizował specjalne spotkanie, którzy ledwo mieścili się w dużej sali Pszczyńskiego Centrum Kultury. Starania o wymianę pieca przypominały wyścig - kto pierwszy, ten lepszy, a dla ostatnich nie zostanie nic.
Jeszcze wcześniej, w sierpniu, gdy rozpoczynał się Program Ograniczenia Niskiej Emisji pod halą MORiSu w Pszczynie wnioski złożyło kilkaset osób. Atmosfera przypominała relacje z promocji na otwarcie wielkich hipermarketów w dużych miastach: koczowanie przez noc w parku, listy kolejkowe, a aby ludzie nie zadeptali się przy punkatch składania wniosków ustawiono bramki.
I z chwilą kiedy oznajmiono, że osoby, które złożyły wniosek, mogą spokojnie oczekiwać na jego wymianę, kiedy zadowolenie wyrażali wszyscy organizatorzy projektu, nagle wszystko prysło. Diametralnie zmalała liczba osób, które miały zdecydować się na wymianę kotła.
Dlaczego do tego doszło? Kiedy nie wiadomo o co chodzi, na pewno chodzi o pieniądze. Tajemnicą poliszynela jest również czas rozpoczęcia realizacji inwestycji w gospodarstwach domowych - przypadł on na początek roku grzewczego, kiedy wiele osób zakupiło już opał do swoich dotychczasowych kotłów i nie chcąc go stracić, zdecydowało się przeczekać jeszcze jedna zimę.
Niestety wiele osób odstraszyły szybujące w górę ceny węgla, zwłaszcza tzw. eko-groszku, który jest wykorzystywany w piecach ekologicznych. Jego koszty w ciągu ostatnich miesięcy podskoczyły nawet o przeszło 100 zł za tonę. Paradoksalnie, do rezygnacji z wymiany kotła przekonali zatem mieszkańców Pszczyny Ci, którzy na tym zarabiają - składy opałowe.
Tym samym w gminie wciąż wiele osób pali "oszczędnie" w przydomowych piecach śmieci. Zimą krajobraz pszczyńskiego nieba nad osiedlami domków jednorodzinnych i smród doskonale obrazują, gdzie palone są gumy lub inne tworzywa sztuczne. Za cenę zdrowia i mandatów właściciele tych posesji jednak za nic nie rezgnują ze spalania odpadów.
Dla tych, którzy nie zamierzają - mimo wcześniejszej deklaracji - wymieniać pieca grzewczego ważna informacja: osoby zakwalifikowane do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla gminy Pszczyna, chcące zrezygnować z udziału w Programie, zobowiązane są do poinformowania na piśmie o swojej rezygnacji Operatora Programu - informuje UM Pszczyna. http://www.pszczyna.pl/xs/files/dok/ne_rezygnacja.doc target=_blank class=dodaj>Wzór pisma dot. rezygnacji
Dodatkowo, 18 grudnia (wtorek) o 17.00 w siedzibie Pszczyńskiego Centrum Kultury przy ulicy Piastowskiej 1 odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Pszczyny zakwalifikowanych do "Programu ograniczenia niskiej emisji w gminie Pszczyna".
smm / pless.pl
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj