Wiadomości

  • 3 lutego 2016
  • wyświetleń: 2047

Uczniowie ZSZiO w kopalni Guido

W 1855 r. hrabia Guido Henckel von Donnersmarck magnat i przemysłowiec założył w Zabrzu kopalnię węgla kamiennego. Kopalnia została nazwana od jego imienia - Guido. Klasa III ES Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli miała okazję zwiedzić ten obiekt.

Uczniowie ZSZiO w kopalni Guido - 01.2016 · fot. ZSZiO w Woli


Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a 89 lat później podziemia kopalni zostały udostępnione do zwiedzania. Guido jest punktem kotwicznym Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej.

Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody! Warto pamiętać o tym, by każdego napotkanego pod ziemią górnika pozdrowić tradycyjnym "Szczęść Boże".

Naszą podróż rozpoczęliśmy od zaopatrzenia się w hełm górniczy i lampę. Po zjechaniu na poziom 320 zobaczyliśmy ścianę łopatową z drewnianą obudową, poznaliśmy i zobaczyli jak pracuje kombajn chodnikowy zwany Alpiną czy potężny kombajn węglowo bębnowy KWB. Przeszliśmy wzdłuż unikatowego w polskim górnictwie 300 tonowego zbiornika na surowy węgiel, widzieliśmy w ruchu przenośniki taśmowe, poznaliśmy specyfikę pracy w wyrobisku zabierkowym.

Niezapomnianych emocji dostarczyła nam podróż - zejście w głąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni, tzw. upadowa kamienna. Część trasy turystycznej pokonaliśmy unosząc się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią - prawdziwą górniczą kolejką podwieszaną! Przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy, jadący na szychcie do ściany wydobywczej, często oddalonej o całe kilometry od głównego przekopu. O wszystkich tajnikach górnictwa w niezwykle barwny sposób opowiadał nam przewodnik - pan Romuald Lasota, któremu serdecznie dziękujemy!

Melania Darosz-Repeta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSZiO" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZSZiO

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSZiO" podaj