Wiadomości

  • 13 czerwca 2016
  • wyświetleń: 2487

Konferencji historyczna z udziałem gimnazjalistów w Woli - zdjęcia

We wtorek, 7 czerwca w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera miała miejsce konferencja naukowa związana z podsumowaniem innowacji pedagogicznej realizowanej na lekcjach historii w klasach III, skupionej wokół tematu "Ziemia pszczyńska - nasza Mała Ojczyzna".

Konferencja historyczna z udziałem gimnazjalistów w Woli - 7.06.2016 · fot. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Woli


Trzecioklasiści opowiedzieli o swojej pracy podczas dodatkowych lekcji historii, odwiedzonych miejscach, poznanych postaciach - między innymi o pochodzącym z Miedźnej księdzu Janie Kapicy. Wykład na temat przemian społecznych i gospodarczych na Śląsku w XIX w. poprowadziła dr Danuta Kocurek - pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego (Zakład Historii i Teorii Wychowania).

Uczniowie wysłuchali interesujących informacji skupionych na przykładach związanych przede wszystkim z ziemią pszczyńską. Dowiedzieli się o realiach, w jakich żyły dzieci i młodzież dziewiętnastowieczna pod rządami książąt pszczyńskich. Poznali sylwetki wywodzących się z Woli dr. Teofila Golusa - lekarza medycyny oraz Tomasza Klęczara, mierniczego, którzy dzięki swoim zdolnościom i uporowi pokonali ograniczenia wynikające z życia w ubogich wiejskich warunkach, zdobyli wykształcenie, osiągnęli awans społeczny i byli bardzo cenionymi postaciami.

Ciekawe było dla uczniów odkrycie nowych znaczeń takich słów jak "pasterka" (przerwa w pasieniu krów przeznaczona na naukę) i "komornik" (mieszkający na komornym, biedny, nieposiadający ziemi chłop). Konferencja skierowana była do całej społeczności szkolnej. Uczniowie stwierdzili, że warto w taki sposób uczyć się historii, warto wiedzę historyczną osadzać w znanych sobie miejscach, ponieważ historia staje się wtedy bliższa. Goście: dr Maria Szostak, panie Weronika Zawisza-Grzanka oraz Maria Sojka, jako doświadczone nauczycielki z uznaniem wypowiadały się o takiej formie pracy z gimnazjalistami. Organizatorką konferencji była pani Agnieszka Hatłas - nauczycielka historii w Gimnazjum nr 2 w Woli, autorka innowacji.

Barbara Bandoła

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli" podaj

Reklama

Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.