Wiadomości

  • 27 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4061

Jak zdobyć uprawnienia licencji pilota śmigłowca?

Materiał partnera:

Móc latać śmigłowcem to niewątpliwie duża wygoda i komfort. Szybko udaje się dolecieć nawet w odległe miejsce, a ten rodzaj urządzenia nie zajmuje wiele miejsca, dlatego nie trzeba lądować na lotnisku. Jednak by móc latać śmigłowcem, potrzebne są odpowiednie uprawnienia licencji pilota. Jak uzyskać licencję i jakiego rodzaju uprawnienia na śmigłowiec obowiązują?

Jak zdobyć uprawnienia licencji pilota śmigłowca?


Jakie są rodzaje licencji pilota na śmigłowiec?



Są różne uprawnienia umożliwiające obsługę helikoptera. Wyróżnić można dwa główne rodzaje takich licencji, czyli do lotów turystycznych, prywatnych i komercyjnych, zawodowych. Pierwszy typ to w skrócie licencja PPL (H), a pełna nazwa brzmi "licencja pilota śmigłowca turystycznego". Natomiast licencję pilota śmigłowca zawodowego określa się skrótem CPL (H). Najczęściej osoby, które myślą o tym, by zdobyć uprawnienia licencji pilota helikoptera, zaczynają od licencji dla amatorów prywatnych lotów. Gdyby "złapali bakcyla", prawdopodobnie rozszerzyliby swoje kompetencje o uprawnienia umożliwiające loty komercyjne.

Licencja pilota na śmigłowiec do lotów prywatnych



By latać prywatnie helikopterem, warto postarać się o licencję PPL (H). Dzięki niej pełni się rolę dowódcy albo drugiego pilota w czasie turystycznego lotu śmigłowcem. By uzyskać tę licencję, trzeba przejść odpowiednie szkolenie, składające się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria to 100 godzin zajęć, a praktyka minimum 45 godzin lotów helikopterem. Jednak to nie wszystko - kursanci muszą pamiętać, że aby ukończyć to szkolenie, powinni nauczyć się wykonywać określone manewry. Ćwiczy się je podczas samodzielnych lotów śmigłowcem, które także są obowiązkowe w ramach tego szkolenia.

Jak wygląda nauka przygotowująca do uzyskania licencji PPL (H)? Kursanci najpierw uczą się teorii z wykładowcą. Jest to kilkanaście wykładów, a później można zdecydować, czy dalszą część teorii opanowuje się w swoim zakresie, czy wciąż będzie się uczęszczać na zajęcia wykładowców. W sumie, by zdać część teoretyczną, trzeba przyswoić sobie zagadnienia zebrane w 9 różnych przedmiotów. Gdy się opanuje tę wiedzę, można już zapisać się na egzamin teoretyczny w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Część praktyczna szkolenia PPL (H) - do egzaminu przystępuje się, gdy kurs dobiegnie końca i gdy kursant pomyślnie przejdzie przez egzamin z teorii. Egzamin to blisko dwugodzinny lot śmigłowcem w towarzystwie egzaminatora, którym zawsze jest pilot z wieloletnim stażem. Licencję PPL (H) otrzymuje się, gdy poprawnie wykona się wszystkie zadania, jakie są przewidziane podczas egzaminacyjnego lotu.

icencja-pilota


Uprawnienia na śmigłowiec do lotów komercyjnych



Uprawnienia licencji pilota na loty komercyjne - by je uzyskać, należy przejść szkolenie CPL (H). Dzięki niemu uzyskuje się tytuł pilota dowódcy (PIC) albo tytuł drugiego pilota w lotach komercyjnych helikopterem. Po odbyciu takiego kursu i zdaniu egzaminów, można podjąć pracę np. w pogotowiu lotniczym (HEMS) albo w firmach specjalizujących się w energetyce.

W przeciwieństwie do uprawnień do lotów prywatnych, nie można podejść do szkolenia bez wcześniejszego przygotowania. Kursant powinien więc mieć za sobą już co najmniej 150 godzin lotów na helikopterze, a także przejść odpowiednie szkolenie przygotowujące. Ukończenie kursu przygotowawczego - dopuszcza się 18-miesięczny termin podjęcia kursu CPL (H) po takim szkoleniu. Właściwy kurs CPL (H) składa się z części teoretycznej, trwającej 250 godzin i praktycznej, 30-godzinnej.

więcej na stronie HeliPoland.com