Wiadomości
- 20 września 2021
- wyświetleń: 11369
[ZDJĘCIA] Jubileuszowa, 45. edycja "Spotkań pod Brzymem"
W miniony weekend w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej trwała jubileuszowa - 45. edycja imprezy folklorystycznej "Spotkania pod Brzymem". Były nie tylko występy grup regionalnych, ale i barwny korowód ulicami naszego miasta. Zespół Regionalny "Pszczyna" zyskał nowy sztandar. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia!
W tym roku Spotkania pod Brzymem rozpoczęły się w piątek od konferencji w Skansenie poświęconej pszczyńskim kapelom ludowym. W sobotę, na zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa, wystąpił zespół Beskyd z Republiki Czeskiej, natomiast w niedzielę tradycyjnie impreza rozpoczęła się od mszy w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Po nabożeństwie korowód zespołów przeszedł do Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej, gdzie wręczono sztandar Zespołowi Regionalnemu "Pszczyna".
Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: Justyna Kitel, członkini zespołu "Pszczyna", wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok oraz Aleksander Spyra. Podczas uroczystości miało miejsce wbicie pamiątkowych gwoździ przez fundatorów sztandaru. W imieniu całej gminy Pszczyna gwóźdź wbiła wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok, w imieniu burmistrza Pszczyny gwóźdź wbił Grzegorz Cempura. Swój gwóźdź wbili następnie także: Justyna Kitel, Barbara Sopot-Zembok oraz wicestarosta pszczyński Damian Ciszewski.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występ Zespołu Regionalnego "Pszczyna" oraz przegląd zespołów Ziemi Pszczyńskiej.
Wystąpiły zespoły: Pszczyna, Bojszowianie, Swojanie z Frydku, Goczałkowiczanie, Dolanie z Łąki oraz Pioskowianie.
W jury zasiadły dr hab Magdalena Szyndler, prof UŚ (etnomuzykolog, folklorystka, pedagog, muzyk-instrumentalista) oraz dr Katarzyna Marcol z Instytutu nauk o Kulturze.
Na zakończenie święta folkloru widzowie mogli zobaczyć występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice, który od początku istnienia - od 1969 roku - działa w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mieszczącym się przy ulicy Bankowej 12. W swoim programie posiada m.in. pieśni i tańce Górnego i Dolnego Śląska, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, okolic Krosna. Wykonuje także tańce narodowe: kujawiaka, oberka, krakowiaka, mazura oraz poloneza.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Skansen
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj