Wiadomości
- 24 listopada 2021
- wyświetleń: 4896
Która gmina jest najaktywniejsza w wymianie kopciuchów?
Polski Alarm Smogowy oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowały ranking aktywności gmin w programie "Czyste Powietrze". O pozycji decydowała liczba wniosków złożonych do programu z terenu danej gminy. Trzy gminy naszego powiatu, w tym Pszczyna, znalazły się w pierwszej trzydziestce gmin w zestawieniu krajowym. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.
Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie "Czyste Powietrze" w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 roku. Można je sprawdzić przez wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.
W najnowszym rankingu programu "Czyste Powietrze" zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego - zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce.
Poniżej zestawienia:
Gminy powiatu pszczyńskiego w rankingu krajowym:
- Goczałkowice-Zdrój - 16 miejsce, liczba złożonych wniosków: 57,
- Pszczyna - 25 miejsce - liczba złożonych wniosków: 296,
- Suszec - 26 miejsce - liczba złożonych wniosków: 76,
- Pawłowice - 129 miejsce, liczba złożonych wniosków - 55
- Miedźna - 161 miejsce, liczba liczba złożonych wniosków: 44,
- Kobiór - 438 miejsce - liczba złożonych wniosków - 15.
Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów w powiecie wodzisławskim, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już - również w tej (trzeciej) edycji - największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego - podsumowuje Polski Alarm Smogowy.
Badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów - w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65% respondentów.
- Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców "Czystym Powietrzem" jest wyraźnie większe - komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Przypomnijmy, że na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu "Czyste Powietrze" jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.
W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim. W tych województwach niestety gminy i ich mieszkańcy nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie 6 gmin, z Mazowsza - jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.
- Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin Polski Alarm Smogowy będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych - przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj