Wiadomości
- 7 grudnia 2021
- wyświetleń: 7172
[ZDJĘCIA] Wyróżnieni bohaterowie - gala Wolontariusz Roku 2021
W niedzielę, 5 grudnia w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się Gala Wolontariusz Roku 2021 Gminy Pszczyna. W tym roku wręczonych zostało 40 wyróżnień. Kto wyjątkowo zasłużył się dla lokalnej społeczności? Kto otrzymał tytuł Super Wolontariusza?
Pierwszą grupą nagrodzonych byli "Bohaterowie Maciusia" - 26 osób, które bardzo aktywnie włączyło się w zbiórkę środków na terapię genową Maciusia. W 2020 roku odbyła się pierwsza tego typu akcja w naszej gminie. Zakończyła się ona sukcesem dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, w tym osób indywidualnych szkół, stowarzyszeń, klubów sportowych, które w jakikolwiek sposób pomogły zebrać potrzebne środki. 10 osób zostało wyróżnionych indywidualnie. Ponadto wyróżniono dwie organizacje - Pszczyńską Grupę Motocyklową oraz Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Czarkowie. Tytuł Super Wolontariusza odebrały Sandra Musiolik i Emilia Wójcik.
W trakcie gali został również zaprezentowany spektakl teatralny "Skok" w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej działającej przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu. Zabawna historia, wyraziste postacie i doświadczeni aktorzy zagwarantowali rozrywkę na wysokim poziomie i odpowiednią dawkę humoru. Spektakl "Skok" to autorski spektakl przygotowany przez duet: Monikę Panfil i Bogusława Musiolika.
Organizatorami wydarzenia byli: radna Rady Miejskiej w Pszczynie - Marcelina Leki, Urząd Miejski w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.
- Bardzo dziś potrzebujemy świadków dobroci, czułości i bezinteresownej miłości. Postawcie na miłość i z nią udawajcie się na peryferia naszego miasta, które często wypełnione są samotnością, smutkiem, wewnętrznymi ranami i utratą smaku życia. Swoimi słowami i czynami wylewacie olej pocieszenia i uzdrowienia na zranione serca. Tylko w ten sposób uratujemy Nadzieję, bez której trudno żyć i myśleć o przyszłości. Starajmy się zostawić ten świat trochę lepszym niż go zastaliśmy - mówiła podczas niedzielnej gali Marcelina Leki, radna Rady Miejskiej w Pszczynie, pomysłodawczyni wyróżnień dla wolontariuszy.
- Wolontariat polega na niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym. Można jej udzielać zarówno indywidualnym osobom, jak i całym społecznościom. Można uczestniczyć w pojedynczych akcjach, inicjatywach albo podjąć się stałego wolontariatu na rzecz wybranej instytucji, fundacji lub osoby. Wolontariuszem może zostać każdy z nas, bez względu na swój wiek czy doświadczenie, czego dowodem są dzisiejsze wyróżnienia - dodała zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok.
- Od przeszło 10 lat w gminie Pszczyna wyróżniamy wolontariuszy. To osoby, z których wszyscy jesteśmy dumni, które na pierwszym planie zawsze stawiają dobro drugiego człowieka. To postacie pełne empatii, wrażliwości i równocześnie bardzo aktywne, potrafiące zmobilizować wokół szlachetnych działań olbrzymie grono osób - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.
- W niedzielę w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się gala, będąca wyrazem wdzięczności dla wolontariuszy z gminy Pszczyna. Spotkanie było równocześnie okazją do integracji osób i stowarzyszeń zaangażowanych w niesienie pomocy potrzebującym. Wydarzenia, o których mówiliśmy podczas uroczystości, działalność podmiotów i wszelkie przejawy otwierania się na ludzi, świadczą o tym, że jako lokalna wspólnota nie pozostajemy obojętni na trudny los osób potrzebujących tego wsparcia - podkreślił burmistrz.
- To wielki zaszczyt razem z Wami działać dla naszej lokalnej społeczności! - dodał, dziękując wolontariuszom i organizatorom wydarzenia.
Wyróżnieni dobroczyńcy
Bohaterowie Maciusia
Zgłaszająca: Ewelina Czernecka- mama Maciusia
Działania na rzecz zgromadzenia środków na terapię genową Maciusia - w 2020 roku odbyła się pierwsza tego typu akcja w naszej gminie, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności w tym osób indywidualnych szkół, stowarzyszeń, klubów sportowych, które w jakikolwiek sposób pomogły zebrać potrzebne środki. Odbył się też 24-godzinny Maraton Życia na pszczyńskim Rynku - akcję relacjonowaliśmy w ubiegłym roku: [WIDEO, FOTO] 24-godzinny Maraton Życia pokonany! Wybiegano 5859 zł.
Nagrodzeni:
- Justyna Czernecka
- Katarzyna Gałka
- Bożena Cebula
- Arkadiusz Rakowski
- Hanna Hochuł
- Liliana Czernecka
- Izabela Kuszek
- Renata Janosz
- Rodzina Bogoczów: Magdalena, Paweł, Jan
- Monika Michalik
- Barbara Sitek- Potoczko
- Beata Morawiec
- Rodzina Biesów: Karol, Izabela, Matylda Tarnawska, Urszula Bies-Tarnawska, Mariusz Tarnawski
- Rodzina Galochów: Roksana, Eliza, Mia, Ines, Anna
- Karolina Olszowiec
- Martyna Olszowiec
- Łukasz Reclik
- Leszek Pławecki
- Zdzisław Spyra
- Piotr "Łapers" Łapa
- Michał Piech
- Mariusz Stencel
- Barbara Szweda
- Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie
- Rodzina Wojtalów
- Barbara Strzoda.
Kategoria wolontariusze indywidualni
- Ryszard Hałas - organizator zbiórki darów dla: Domu Samotnych Matek w Wiśle Małej, dla seniorów, wspiera jadłodzielnię przy kościele Podwyższenia Krzyża, organizuje książki dla bibliotek w przedszkolu nr 2, biblioteki pedagogicznej, w roku 2020 wysprzątał las przy Brico Marche w Pszczynie.
- Marcin Manowski - inicjator działalności wolontaryjnej w środowisku lokalnym, angażuje wychowanków Zakładu Poprawczego w prace dla Ośrodka w Rudołtowicach, realizator projektów wolontaryjnych: "Służymy pomocą" - wykonanie przyłbic z uczniami, "Piaskownica dla dzieci" -na warsztatach szkolnych wykonano piaskownice dla rodzin potrzebujących, "Warto pomagać"-wykonanie serc na nakrętki na zbiórkę dla Maciusia i Filipka
- Joanna Skrzypczyk, Katarzyna Wyroba - koordynatorki i inicjatorki szycia maseczek na terenie Gminy Pszczyna w czasie epidemii tzw. "Grupy Rudołtowice". W akcji wzięło udział 260 osób, zaangażowano szkoły, przedszkola, OSP, KGW, współpraca z grupami-"Szyjemy maseczki dla Bielsko Biała, Grupą Maseczki dla medyków Śląska. Wykonano około 9 tysięcy maseczek, które trafiły do szpitali, przychodni, sklepów, służb mundurowych.
- Joanna Nadgórska - pracownik Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 w Pszczynie, pedagog, organizator akcji charytatywnych min. wsparcie zbiórki na terapię genową dla Filipka: kiermaszu wielkanocnego 2020r., pikniku charytatywnego w Brzeszczach 2020 r., kiermaszu świątecznego 2021 r., prowadzenie licytacji. Organizator koncertu charytatywnego dla dzieci w Brzeszczach, inicjator "Akcji Szafowania" w tym włączenia społeczności szkolnej wraz z rodzicami, inicjator "Świątecznej paczki dla seniora" dla osób starszych z Brzeszcz, Oświęcimia, gminy Pszczyn, w czasie zbiórek współpracowała z Omnibus w Pszczynie.
- Halina Stoppa - aktywny członek stowarzyszenia, corocznie reprezentuje gminę Pszczyna w olimpiadach UTW zdobywając medale, uczestniczy w zajęciach i szkoleniach, pełni funkcję starosty w kilku grupach UTW
- Aniela Szmit - wieloletni aktywny członek stowarzyszenia, uczestniczy w przedsięwzięciach Stowarzyszenia, wykonuje prace administracyjne przy organizacji zajęć fakultatywnych i imprez integracyjnych, uczestniczka senioralnych zawodów sportowych, projektów, szkoleń.
- Renata Kordasiewicz - Naczelnik Urzędu Pocztowego w Pszczynie Organizuje i wręcza co roku paczki mikołajkowe dla 100 podopiecznych PSONI - Domu Kulejących Aniołów, kompletuje paczki, robi zakupy do paczek, zbiera środki na ten cel.
- Marcela Jaromin - Goraus - przedstawicielka Śląskich Motocyklistek, organizuje zbiórki bierze udział w festynach i imprezach integracyjnych PSONI. W 2019 zainicjowała wydanie kalendarza, z którego dochód przekazano na rzecz PSONI - Domu Kulejących Aniołów.
- Michalina Wróblewska - wolontariuszka Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie od 2013 roku, współtworzyła zespół młodzieżowy hospicjum organizując warsztaty, szkolenia, pomagała w rozliczeniach tzw.1% dla hospicjum, uczestniczyła w kwestach, akcjach charytatywnych i koncertach, jest aktywnym wolontariuszem, osobą pełną ciepła, radości empatii.
Wolontariusze: Kategoria Stowarzyszenia
- Pszczyńska Grupa Motocyklowa - organizowanie imprez charytatywnych z poborem krwi.
- Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Czarkowie - zorganizowanie kiermaszów zbiórki na terapię genową dla: Maciusia, Olka Budzika i Filipka Cholewy, kiermaszu "Autobus dla Afryki"- zebrano 6850 zł dla szkoły w Kamerunie, zorganizowanie zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego poprzedzonego kampanią informacyjną w szkole i środowisku lokalnym, zbiórki nakrętek, baterii.
Nagrody Super Wolontariusz
Sandra Musiolik i Emilia Wójcik - uczennice Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im K. Miarki w Pszczynie zaangażowane w: przygotowanie filmów, przedstawienia o św. Jadwidze, jasełek, prowadzenie balu charytatywnego, Dnia Dziecka, zabaw w Zespole Szkół nr 3 w Starej Wsi, organizatorki Dni Autyzmu, konferencji o niepełnosprawności, pomagają w Ośrodku MB Różańcowa, udział w Czytaniu Bajek i Kreatywnej soboty dla dzieci.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.