Wiadomości

  • 20 stycznia 2022
  • wyświetleń: 858

Produkcja elektroniki - testowanie płytek PCB

Materiał partnera:

Jednym z podstawowych elementów produkcji elektroniki jest dokładne testowanie wytworzonych obwodów drukowanych. Testy przeprowadzane są na na różnych etapach, żeby ujawnić i usunąć ewentualne wady, a co za tym idzie, móc przekazać klientowi pełnowartościowy produkt spełniający swoją funkcję. W zależności od potrzeb stosuje się różne metody testowania płytek PCB. Jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze?

Produkcja elektroniki - testowanie płytek PCB


Produkcja elektroniki składa się z kilkunastu etapów obejmujących m.in. przygotowanie CAD oraz laminatu, wykonanie otworów montażowych, pod przelotki lub ułatwiających pozycjonowanie, nakładanie powłok z cyny i soldermaski, tworzenie warstwy opisowej, powlekanie elementów miedzianych warstwą zabezpieczającą, cięcie, frezowanie, kontrolę jakości, a także kompleksowe testowanie płytek PCB. Zazwyczaj producent elektroniki przeprowadza szereg testów umożliwiających wykrycie ewentualnych słabych punktów układu. Wszystko po to, żeby mieć pewność, że gotowy produkt spełni najwyższe normy jakości oraz założenia funkcjonalne, a przy tym będzie niezawodny. Jakie testowanie wykorzystuje powszechnie produkcja kontraktowa elektroniki?

Wizualna weryfikacja jakości montażu



Testowanie warstw przewodzących dzieli się na dwa rodzaje: testowanie elektryczne nazywane również e-testowaniem oraz optyczne inaczej AOI od angielskiego wyrażenia Automated Optical Inspection. Zacznijmy od tego drugiego. Płytki drukowane przechodzą przez weryfikację wizualną, podczas której sprawdza się prawidłowość stworzonych połączeń lutowniczych, nałożenia pasty lutowniczej, jakości powłok oraz sposobu montażu komponentów elektronicznych. Prosto mówiąc, porównuje się gotowy obwód z obrazami wygenerowanymi z dokumentacji projektowej.

Optyczna weryfikacja jakości montażu może być wykonywania ręcznie albo automatycznie. Trzeba jednak pamiętać, że ręczną ocenę stosuje się wyłącznie przy nieskomplikowanych płytkach. Obecnie dużo częściej wykorzystywane jest AOI, które pozwala szybko i łatwo wychwycić np. wady lutownicze nawet, gdy są mikroskopijne, a co za tym idzie sprawnie je wyeliminować bez wpływu na długość procesu produkcji.

Polski producent elektroniki z kompleksową ofertą wytwarzania płytek PCB? Sprawdź tu: https://printor.pl.

Testowanie elektryczne obwodów drukowanych



Oprócz tego obwody drukowane poddawane są testowaniu elektrycznemu przy użyciu testerów z ruchomymi lub nieruchomymi sondami. Pierwsze, nazywane inaczej palcowymi, mają ruchome sondy pomiarowe, zaś w drugich - ostrzowych - sondy dopasowane zostają do rozmiaru oraz położenia pól kontaktowych w testowanych płytkach. Główne zadanie testowania elektrycznego to sprawdzenie czy obwody spełniają najwyższe normy jakości, w tym czy nie dochodzi w nich do zwarć lub rozwarć.

Do rodzaju testów elektrycznych należą również testy funkcjonalne takie jak In-Circuit ICT, które oceniają poprawność wykonanego podzespołu, porównując go do założeń konstrukcyjnych. W trakcie testowania odtwarza się warunki, w jakich płytki mają pracować i sprawdza się prawidłowość ich działania.

W zależności od potrzeb przeprowadza się również kontrolę zanieczyszczenia jonowego, czyli badanie czystości jonowej obwodów drukowanych w celu ocenienia czy pozostałości jonowe z procesu produkcji i lutowania nie mają negatywnego wpływu na działanie płytek.