Wiadomości
- 20 lutego 2022
- wyświetleń: 15188
Nauczyciel z Pszczyny w sprawie Lex Czarnek
Nauczyciel z Pszczyny uruchamia internetową petycję oraz pisze apel do prezydenta RP w sprawie ustawy "Lex Czarnek". Wcześniej bronił polskiej oświaty w Senacie i apelował do posłów.
Mirosław Kozik - nauczyciel z Pszczyny, Członek Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP jest inicjatorem uruchomionej właśnie w sieci internetowej petycji w sprawie prezydenckiego weta dotyczącego ustawy "Lex Czarnek".
Petycja skierowana jest do wszystkich obywateli, którym zależy na obronie polskiej szkoły przed założeniami zawartymi w ustawie i konsekwencjami ich wdrożenia. Każdy uczeń, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i wszyscy, którzy chcą wspomóc inicjatywę, proszeni są o podpis pod petycją.
Link do petycji:
https://www.petycjeonline.com/petycja_do_prezydenta_rp_pana_andrzeja_dudy_w_sprawie_weta_lex_czarnek
Petycja to nie jedyne działania Mirosława Kozika w sprawie. Na początku lutego wraz z Wiceprezesem ZG ZNP Krzysztofem Baszczyńskim i Członkiem Zarządu Okręgu Śląskiego Edytą Książek reprezentował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Senacie RP.
- Na wstępie z całą mocą pragnę podkreślić, że dzisiaj, tu w Senacie, zabieram glos przede wszystkim jako nauczyciel. Zabieram głos w obronie polskich uczniów, nauczycieli i sektora edukacji. A więc zabieram głos w obronie praw człowieka i godności człowieka - w tym ucznia i nauczyciela - rozpoczął w Senacie swoją wypowiedź Mirosław Kozik.
Wskazywał na ogromne zagrożenia wynikające z procedowanej ustawy:
- Cała ustawa stanowi blokadę do otwartego umysłu, wolnego i krytycznego myślenia, stanowi blokadę do tolerancji, do szkoły patrzącej w gwiazdy, szkoły wolnej od indoktrynacji i zaściankowości. Proszę Państwa: "Lex Czarnek" może cofnąć polską szkołę o dekady i na dekady...
Cała relacja z posiedzenia senackiej komisji dostępna jest w linku poniżej:
https://av8.senat.pl/0KSTAP1321
Jeszcze wcześniej - bo już we wrześniu ubiegłego roku, Mirosław Kozik jako Przewodniczący OKMN Okręgu Śląskiego ZNP skierował pisma do wszystkich Posłów na Sejm z Województwa Śląskiego. Odpowiedziało kilka osób. Kilku parlamentarzystów wyraziło chęć spotkania i obiecało swoje wsparcie w walce o polską edukację. Byli to: poseł Maciej Konieczny (Lewica), posłanka Mirosława Nykiel (Platforma Obywatelska), poseł Włodzimierz Czarzasty (Lewica), poseł Wojciech Król (Platforma Obywatelska), poseł Mateusz Bochenek (Platforma Obywatelska).
Doszło również do spotkania z ministrem Michałem Wójcikiem. Podczas spotkania minister zadeklarował zapoznanie się z ustawą i kolejne spotkanie, do którego jednak nie doszło. Apel zawarty w liście Mirosław Kozik złożył również osobiście w biurze poselskim Grzegorza Gaży. Poseł nie odpowiedział jednak na złożony dokument, nie wyraził zainteresowania oraz chęci dyskusji.
Treść tego listu zamieszczamy poniżej:
List Mirosława Kozika do posła Grzegorza Gazy w sprawie Lex Czarnek
Albert Einstein wiele lat temu powiedział:
"Cóż za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom niż zniszczyć przesąd"
I chociaż tematem mojej korespondencji nie są przesądy, to z użytego cytatu uderza konieczność posługiwania się zdrowym rozsądkiem i otwartym umysłem. Obie te cechy to domena edukacji.
Dodam ponadto, że w moim przekonaniu edukacja powinna być:
1. Ostoją tolerancji,
2. Kuźnią krytycznego i logicznego myślenia,
3. Warsztatem doskonalenia umiejętności,
4. Fabryką empatii dla otaczającego nas świata i jego różnorodności: etnicznej, wyznaniowej, pokoleniowej - każdej.
Szkoła powinna również potrafić patrzeć w gwiazdy. Należy podkreślić fakt, że polska szkoła to potrafi, a polskie nauczycielki i nauczyciele tak jak tę umiejętność, opanowali wiele innych: radzenie sobie z często przeładowaną podstawą programową, dostosowanie zajęć do danej grupy i ucznia, tworzenie nowych projektów edukacyjnych. Podam przykład chociażby Pszczyńskiego Forum Nauki, w którym w tegorocznej edycji udział wzięli Prof. Łukasz Andrzej Turski, Prof. Marek Demiański i wiele innych ikon z zakresu polskiej i międzynarodowej społeczności naukowej.
Polska edukacja, zarówno w sferze materialnej, kadrowej i administracyjnej, została doszczętnie poobijana "deformą Zalewskiej". Dlatego w świetle nowych wizji i kierunków, w które pchnąć chce dalej edukację minister Czarnek, zwracam się do Pana Posła o natychmiastową reakcję i użycie wszystkich instrumentów i możliwości, aby uratować to, co dobrze działa, przynosi efekty i nie zostało do końca zdewastowane przez minister Zalewską.
Wyjaśniam: przestrzeń edukacji to jedna z najważniejszych dziedzin świata. Rozwój cywilizacyjny, podnoszenie rangi światowych gospodarek i ogólna kondycja rozwiniętych państw zawsze idzie w parze z nauką. Nie będzie dobrego lekarza, spawacza czy piekarza, bez dobrego nauczyciela. Obecnie polska szkoła zmaga się z ogromnymi zagrożeniami wynikającymi z braku odpowiednich środków finansowych, które powinny być przeznaczone na edukację. Powoduje to między innymi:
1. Pustki kadrowe, które dyrektorzy zapełniają emerytami lub za zgodą Kuratorów nauczycielami bez kompetencji.
2. Młody nauczyciel na starcie zarabia najniższą stawkę krajową - prawie zawsze jest to uposażenie o kilkaset złotych mniejsze niż wynagrodzenie pracownika obsługi z 20-letnim stażem pracy.
3. Informatycy, chemicy, matematycy, poloniści, fizycy - praktycznie wszyscy przedmiotowcy, ludzie z pasją - wybierają pracę w korporacjach i innych zakładach, gdzie na starcie proponuje im się co najmniej dwukrotnie wyższe wynagrodzenie.
4. Rynek korepetycji i dodatkowych kursów kwitnie jak nigdy, co spowodowane jest bezpośrednio coraz to mniejszą liczbą specjalistów i nauczycieli z pasją w szkołach.
Powyższe argumenty są dowodem na smutną rzeczywistość, która wymaga nie tylko refleksji, ale natychmiastowych reakcji i działań. Jeżeli do powyższego doliczymy pomysły i kierunek, w jakim ma dążyć edukacja według ministra Czarnka, i jeśli zależy nam na dobrej przyszłości obecnych uczniów i następnych pokoleń Polaków, to musimy trybem atomowym powiedzieć kategoryczne STOP dla wprowadzenia tych zmian.
Jako nauczyciel, obywatel i wyborca zwracam się do Pana Posła o natychmiastową reakcję w następujących sprawach:
1. Należy natychmiast wstrzymać prace nad ustawą dotyczącą edukacji włączającej bez szerokich konsultacji społecznych.
2. Należy zablokować propozycje Ministra Czarnka dotyczące zwiększenia kompetencji kuratorów oświaty, nałożenia na dyrektorów odpowiedzialności karnej oraz możliwości odwołania dyrektora przez kuratora, jak również opiniowanie przez kuratorów każdej aktywności związanej z życiem szkoły np.: zajęcia otwarte, warsztaty i działania dodatkowe.
3. Należy przyśpieszyć prace nad wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej funkcjonowania Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich.
Przedstawione w liście problemy to ogromne zagrożenia dla polskiej oświaty i dobrej przyszłości pokoleń Polek i Polaków. Wymagają one natychmiastowego działania.
Panie Pośle - jestem otwarty na dialog i oczekuję natychmiastowego podjęcia tematu. Zgłaszam gotowość spotkania celem doprecyzowania i wnikliwego wyjaśnienia wszystkich poruszonych problemów.
Polska edukacja powinna być sferą autonomiczną, nie skażoną niczyimi poglądami, otwartą na dialog, posługującą się naukowymi faktami, by rozróżniać indoktrynację i była otwarta na każdego człowieka, dając wszystkim uczniowi poczucie bezpieczeństwa.
Wierzę, że los dzieci i młodzieży, dobry kierunek, w którym musi iść polska Oświata, nie jest Panu obojętny. Liczę, że godność i autonomię polskiej edukacji w naszym kraju postawi Pan ponad partyjną wierność i dyscyplinę, a tym samym podejmie Pan poselskie działania, nie tylko w postaci urzędowej odpowiedzi na niniejszy list, ale w działaniach i interwencji oraz podczas głosowań w Sejmie.
Z wyrazami szacunku
Mirosław Kozik
Przewodniczący OKMN ZNP
Okręgu Śląskiego
Opracowała: Renata Zborowska
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.