Wiadomości
- 26 marca 2022
- wyświetleń: 6229
Już ponad 2000 uchodźców znalazło schronienie na terenie powiatu
Jak informuje starosta Barbara Bandoła, do tej pory na terenie powiatu pszczyńskiego schronienie znalazło już ponad 2000 uchodźców. Gdzie przygotowano dla nich miejsca? Ile ich jest?
Na terenie powiatu pszczyńskiego przygotowane zostały 24 obiekty zbiorowego kwaterowania uchodźców, a w których dostępne są 663 miejsca. Do tej pory ze schronienia w tych obiektach skorzystało 784 obywateli Ukrainy, a aktualnie przebywa w nich niemal 600 uchodźców. Tylko od środy do czwartku do zbiorowych obiektów zakwaterowania przyjęto 45 osób, a 12 zostało wykwaterowanych, udając się do innych miejsc. Punkty zakwaterowania uchodźców w swoich obiektach przygotowały samorządy: Gmina Goczałkowice - 21 miejsc, Gmina Pawłowice - 90 miejsc, Gmina Kobiór - 8 miejsc, Gmina Suszec - 72 miejsca, Gmina Pszczyna - 17 miejsc, a w najbliższym czasie 15 miejsc udostępni Gmina Miedźna.
Uchodźców z Ukrainy przyjęły również parafie oraz goczałkowickie uzdrowisko.
- 380 miejsc udostępnili przedsiębiorcy, z którymi na bieżąco współpracujemy. Kwaterujemy uchodźców w hotelach, pensjonatach oraz budynkach mieszkalnych. Zorganizowane obiekty zostaną objęte porozumieniem z wojewodą, a pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pszczynie każdego dnia zgłaszają aktualną ilość wolnych miejsc i na tej postawie służby Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego kierują na teren naszego powiatu kolejnych uchodźców - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
U rodzin w powiecie pszczyńskim przebywa obecnie niemal 1300 obywateli Ukrainy. - Od momentu wybuchu wojny na terenie naszego powiatu znalazło schronienie ponad 2000 uchodźców - dodaje starosta.
Podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podsumowano dotychczasowe działania związane z pomocą obywatelom Ukrainy. W spotkaniu wzięli udział włodarze powiatu i gmin, przedstawiciele komórek zarządzania kryzysowego, pomocy społecznej i psychologicznej, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, przedstawiciele straży granicznej i sanepidu.
Omówiono działalność powiatowego magazynu pomocy humanitarnej oraz wsparcia psychologicznego dla uchodźców. Pomocy psychologicznej udziela Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pszczynie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej w gminach.
Przedstawiciele gmin zwracali uwagę na ogromne zainteresowanie wydawaniem numerów PESEL. W większości urzędów obowiązują zapisy, część gmin przyjmuje wnioski także w sobotę. Warto wiedzieć, że nie obowiązuje rejonizacja i wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnej gminie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Solidarni z Ukrainą
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj