![[FOTO] Łąka: poważny wypadek. Dwie osoby zakleszczone, śmigłowiec LPR w akcji](https://img.pless.pl/ib/d16638211dbad7d881db10885d147d2f/12/2025/04/wypadek_w_lace_4_04_2025_26fb.jpg)
Wiadomości
- 20 kwietnia 2022
- wyświetleń: 2385
Jak zaplanować rabaty przed domem, by były efektowne i łatwe w utrzymaniu?
Materiał partnera:
Zadbane i ozdobione otoczenie domu to jego najlepsza wizytówka. Doskonale w tym celu sprawdzają się rabaty, które można zaprojektować nawet na niewielkiej przestrzeni. Sprawdź, jakie rośliny posadzić na rabacie, by uzyskać zachwycający efekt oraz by ich pielęgnacja nie była uciążliwa nawet dla początkującego ogrodnika.

Co to są rabaty ogrodowe?
Rabaty ogrodowe to rodzaj nasadzenia roślin, oddzielonego od trawnika czy reszty ogrodu. Zazwyczaj ma podłużną formę o prostokątnym lub nieregularnym kształcie. Rabaty tworzone są z kompozycji różnych roślin, zarówno gatunków kwitnących, jak i o dekoracyjnych liściach.
Wybór idealnego miejsca
Rabatę ogrodową najlepiej założyć w takim miejscu, w którym będzie dobrze wyeksponowana. Dzięki temu można w pełni wykorzystać jej walory dekoracyjne. Możliwości jest wiele. W zależności od ukształtowania i zagospodarowania terenu może to być miejsce bezpośrednio przy ścianie domu, wzdłuż ogrodzenia lub ścieżki. Rabatę warto założyć w strefie, w której będziemy często przebywać, np. koło tarasu. Można także wyznaczyć na nią miejsce w ogrodzie. Ważne, żeby wziąć pod uwagę panujące w danej lokalizacji warunki, takie jak wilgotność i nasłonecznienie. Ułatwi to wybór roślin i ich późniejszą pielęgnację.
Jak założyć rabatę ogrodową?
Zakładanie rabaty należy zacząć od projektu uwzględniającego jej kształt, wielkość, a także wygląd otoczenia. Warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami:
- Rabata powinna mieć 1,5-2 m szerokości. Z szerokiej rabaty trudno jest usuwać chwasty. Zbyt wąska z kolei nie jest już tak efektowna.
- Kształt rabaty warto dopasować do stylu ogrodu. W nowoczesnych aranżacjach dobrze wyglądają geometryczne formy. W stylach naturalnych królują nieregularne kształty.
- Roślinność warto rozplanować piętrowo, by wyższe gatunki nie zasłoniły niższych
Wyznaczenie miejsca - zaplanowanie kształtu i wielkości
Po wstępnym zaplanowaniu kształtu i wielkości rabaty można przystąpić do jej wyznaczenia w ogrodzie. Aby ułatwić sobie pracę, wstępnie jej kształt można wytyczyć, wykorzystując paliki i sznurek czy nawet starannie ułożony na krawędziach wąż ogrodowy. Następnie, wykorzystując szpadel, należy usunąć trawę razem z korzeniami. Nie jest to lekka praca, zwłaszcza jeśli ziemia jest twarda, warto więc wyposażyć się w narzędzie dobrej jakości, np. szpadel prosty Ergo. Teren pod rabatę trzeba dokładnie przekopać i usunąć korzenie oraz kamienie. Wstępnie przygotowany grunt należy oddzielić od otoczenia, montując obrzeże ogrodowe. Zapobiegnie to m.in. przerastaniu trawy. Ze względów praktycznych i estetycznych warto odgrodzić rabatę palisadą ogrodową. Doskonale do tego celu nadaje się palisada ogrodowa 3 Maxi marki Cellfast, która wykonana została z tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne.
Podłoże i ściółkowanie
Na oczyszczonym z trawy i korzeni miejscu pod rabatę należy równomiernie rozłożyć odpowiednie podłoże. Powinna to być żyzna ziemia. W zależności od jej zwięzłości można dodać do niej gliny lub piasku. Warto także wzbogacić mieszankę poprawiającym żyzność kompostem. Po umieszczeniu sadzonek w ziemi rabatę ściółkujemy, czyli wysypujemy pomiędzy roślinami korą, drobnymi kamyczkami lub żwirkiem. Zieleń lepiej prezentuje się na takim tle. Poza tym ściółkowanie jest korzystne dla roślin. Chroni glebę przed nadmiernym wysychaniem i ogranicza rozwój chwastów.
Kiedy zakładać rabaty ogrodowe?
Rabaty ogrodowe można zakładać właściwie przez cały rok, z wyłączeniem zimy. Każda pora roku daje inne możliwości, choć najlepiej zabrać się do pracy wiosną lub jesienią. Rośliny można sadzić zarówno w formie nasion, sadzonek, cebulek, jak i kwitnących już okazów. Formę i czas umieszczenia rośliny w ziemi trzeba dostosować do jej wymagań.
Sekret tkwi w kompozycji
Kształt i odpowiednie usytuowanie rabaty to tylko połowa sukcesu. Najlepsze efekty można osiągnąć, dzięki właściwemu dobraniu roślin i ich przemyślanemu rozmieszczeniu. Kompozycja może składać się z wielu gatunków, a kluczem do zachwycającego efektu jest ich ciekawe połączenie.
Jakie rośliny wybrać?
Wybór roślin na rabatę najlepiej dostosować do czasu, jaki możemy przeznaczyć na ich pielęgnację. Do mało wymagających należą kwiaty jednoroczne i byliny. Warto sięgnąć po niewymagające gatunki, takie jak niezapominajki, astry, nagietki lub dalie. Jeżeli chcemy mieć kwitnące okazy na rabacie przez cały sezon, trzeba uwzględnić to, planując kompozycję. Naprzemienne rozmieszczenie gatunków zawiązujących pąki kwiatowe w różnym okresie pozwoli cieszyć się kolorami dłużej.
Łączenie barw kwiatów
Dopasowanie kolorystyczne barw kwiatów to droga do gustownej i świetnie prezentującej się rabaty. Z pewnością bezpieczne jest zestawienie kwiatów w zbliżonej tonacji kolorystycznej, jednak ta metoda rzadko tworzy efektowne aranżacje. Wyrazisty, a zarazem estetyczny efekt można uzyskać, korzystając z palety barw w formie koła i dobierając kolory leżące po przeciwnych stronach.
Zadbana rabata ozdobą ogrodu
Zaprojektowanie i stworzenie rabaty jest nieco czasochłonne, ale efekt wart jest włożonych wysiłków. Piękna rabata może całkowicie odmienić wygląd ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji. Warto wyposażyć się w podstawowe narzędzie ogrodowe, które ułatwią i przyśpieszą pracę, jak łopatka, motyka czy dobry wąż ogrodowy do podlewania, np. wąż od marki Cellfast.