Wiadomości

  • 5 lipca 2022
  • 6 lipca 2022
  • wyświetleń: 4162

Co, jeśli nie złożyliśmy deklaracji do CEEB na czas? Ranking gmin

30 czerwca minął ustawowy termin, do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Co zrobić, jeśli wskutek roztargnienia nie złożyliśmy deklaracji? Jak gminy powiatu pszczyńskiego wypadają w rankingu?

piec, kocioł węglowy
Co, jeśli nie złożyliśmy deklaracji CEEB na czas? · fot. bielsko.info


Po 30 czerwca w dalszym ciągu deklarację możemy złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy, tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie warto dłużej czekać na złożenie deklaracji do CEEB.

W jaki sposób można złożyć deklarację?

  • w formie elektronicznej, czyli przez Internet wykorzystując do tego aplikację na stronie https://ceeb.gov.pl - jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, umożliwiający oszczędność czasu i pieniędzy, bez potrzeby wychodzenia z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji. Jej wypełnienie w aplikacji nie zajmie dłużej niż kilka minut.
  • w formie papierowej - wypełniony dokument należy wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy/miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).


Pamiętajmy, że obowiązek złożenia deklaracji nadal z nami pozostaje:

  • dla nowych źródeł ciepła - 14 dni od uruchomienia,
  • dla źródeł ciepła wymienianych na nowe - 14 dni od uruchomienia,
  • dla wszystkich zapominalskich - natychmiastowe złożenie deklaracji.


Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca 2022 roku, dlatego niektóre deklaracje złożone papierowo mogą nie być jeszcze widoczne w systemie CEEB. Nie powoduje to jednak żadnego dodatkowego obowiązku dla właścicieli czy zarządców budynków.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".

Link do strony projektu: https://www.gunb.gov.pl/podmenu/1713

Ranking gmin. Na którym miejscu gminy powiatu pszczyńskiego?



Z rankingu, który można znaleźć na stronie ceeb.gov.pl wynika, że wśród najlepszych gmin z województwa śląskiego pod względem liczby złożonych deklaracji, znalazły się dotychczas: Gaszowice (poziom wypełnienia bazy CEEB: 88%), Wyry (z wynikiem 88%) i Opatów (wynik: 86%).

Jak to wygląda w powiecie pszczyńskim? W rankingu gmin woj. śląskiego na 23 miejscu znalazły się Goczałkowice-Zdrój. Tam deklarację złożyło 79% gospodarstw domowych. Na 37 miejscu jest gmina Miedźna (75 % gospodarstw złożyło deklarację). Na 43 miejscu znalazł się Kobiór (wynik: 75%), na 46 miejscu są Pawłowice (wynik: 74%). Pszczyna znalazła się na 68 pozycji z wynikiem 69%. Na 136 uplasował się Suszec z wynikiem 55% wypełnienia bazy CEEB.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj