![[FOTO] Łąka: poważny wypadek. Dwie osoby zakleszczone, śmigłowiec LPR w akcji](https://img.pless.pl/ib/d16638211dbad7d881db10885d147d2f/12/2025/04/wypadek_w_lace_4_04_2025_26fb.jpg)
Wiadomości
- 21 marca 2023
- wyświetleń: 860
Hodowla żółwia - jak się do tego przygotować?
Materiał partnera:
Żółwie coraz chętniej są wybierane przez pasjonatów terrarystyki. Chcesz rozpocząć hodowlę tych zwierząt, jednak nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy, jak przygotować terrarium dla żółwia, czym go karmić i jak o niego zadbać, był przeżył w zdrowiu jak najdłużej.

Terrarium dla żółwia - jak je przygotować?
Najczęściej wybieranymi gatunkami żółwi są żółwie lądowe (stepowe i greckie) oraz wodno-lądowe (czerwonolice i żółtolice). Na początku warto wspomnieć, że w Polsce obecnie wymagana jest zgoda na hodowlę żółwi wodno-lądowych. Gdy zdecydujesz się na hodowlę żółwi lądowych, musisz zapewnić im lokum, które będzie odpowiednie dla ich rozmiarów. Przyjmuje się, że długość terrarium powinna wynosić co najmniej osiem razy tyle, co długość skorupy żółwia, natomiast jego szerokość należy być nie mniejsza niż jej czterokrotność. Nie każdy o tym wie, ale brzegi powinny nie tylko uniemożliwiać ucieczkę, ale także być nieprzezroczyste. Idealnym podłożem np. dla żółwia greckiego będzie darń wymieszana np. z sianem oraz korą. Pamiętaj, że nie może być to podłoże, które może zostać połknięte, lecz musi dawać mu możliwość kopania nor i zagrzebywania się. Jeśli zdecydujesz się na żółwia stepowego, który preferuje suche środowisko, do wykonania podłoża możesz użyć żwiru, piasku, suchej gleby oraz darni z korzeniami roślin. Nie zapominaj o kryjówkach. Wyposaż terrarium w korzenie, konary czy doniczki, a także kamienie. W przypadku żółwia stepowego możesz sobie pozwolić na suche trawy, natomiast greckiego nawet na ciekawe sukulenty, które znacznie urozmaicają wygląd terrarium. Potrzebne elementy zapewni ci dobry sklep terrarystyczny.
Akwaterrarium - jak je zaplanować?
Żółwie wodno-lądowe potrzebują do życia zbiornika, w którym zdecydowana większość (2/3 przestrzeni) będzie wypełniona wodą. W pozostałej części możesz umieścić torf i piasek. Nie zapominaj o konarach, kamieniach oraz korzeniach. Na dno wysyp wermikulit. Jeśli chodzi o rośliny, o wiele lepiej jest wybrać rośliny sztuczne, gdyż żółwie wodno-lądowe uwielbiają podgryzać. Naturalne rośliny mogą zbyć długo nie przetrwać. Jeśli chodzi o wielkość, w przypadku jednego osobnika, minimalne wymiary terrarium to 100 × 60 × 45 cm. Bardzo ważny jest nie tylko odpowiedni rozmiar i podłoże, ale także temperatura i oświetlenie terrarium. Powinieneś zaopatrzyć się w żarówkę grzewczą oraz żarówkę kompaktową UVB I UVA, która zapewni prawidłową syntezę niezbędnej witaminy D3. Optymalna temperatura, powinna wynosić ok. 35-40 stopni Celsjusza pod lampą, a w pozostałej części ok. 20-26, a nawet 30 stopni. Warto pamiętać, że w nocy temperatura nie powinna spaść poniżej 20 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o temperaturę wody, należy pilnować, by w akwaterrarium wynosiła ona ok. 23-26 stopni. By to osiągnąć, warto zamontować matę grzewczą. Odpowiednia wilgotność jest także bardzo ważna w przypadku żółwi lądowych, dlatego spryskuj terrarium raz dziennie o poranku oraz umieść basenik z wodą pitną. W zależności od gatunku, wilgotność w terrarium powinna wynosić 50-50%.
Karmienie żółwia - jak zrobić to dobrze?
W przypadku żółwi lądowych, ich żywienie opiera się głównie na roślinach zielonych i ziołach łąkowych. Najczęściej wybierane są liście jeżyn i truskawek, mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata czy pokrzywa. Należy unikać owoców i warzyw, które zawierają dużo szczawianów, czyli sałaty oraz szpinaku. Bardzo ważna jest także odpowiednia suplementacja wapniem. Żółwie wodno-lądowe w warunkach hodowlanych powinny otrzymywać pokarm zarówno zwierzęcy, jak i roślinny, w stosunku 1:1. Przykładowo, można im podawać ślimaki, ryby oraz łąkowe zioła. Staraj się nie podawać im wołowiny, wieprzowiny oraz drobiu. Jeśli chodzi o suplementację, powinna ona uwzględniać witaminę A, D3 oraz B, gdy podajesz swojemu pupilowi ryby. Jeśli dobrze się przygotujesz, hodowla żółwia wcale nie musi być trudna.