Wiadomości
- 11 kwietnia 2023
- wyświetleń: 13939
Piasek: nowy wiadukt, przebudowa i likwidacja przejazdów kolejowych
Barbara Psik, sołtys Piasku, a zarazem radna Rady Miejskiej w Pszczynie, wystosowała do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapytanie w sprawie planowanej inwestycji dla odcinka LOT-u B tj. Tychy - Most Wisła. Radna dopytywała o zakres prac oraz harmonogram realizacji planowanych zadań na obszarze Piasku, w tym związanych z likwidacją i przebudową zjazdów kolejowych.
Jak czytamy w odpowiedzi, głównym celem projektu jest poprawa jakości połączenia kolejowego na linii E65 na odcinku Tychy - Most Wisła. - Analizując potrzeby społeczne projekt został przystosowany tak, aby ramach inwestycji kolejowej można było je spełnić. Dzięki tym działaniom jakość życia znacznie się poprawi poprzez zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy terenów kolejowych czy eliminacji barier architektonicznych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się - pisze kierownik kontraktu Dawid Szataniak.
Wyżej wymienione cele mają zostać zrealizowane poprzez modernizację blisko 20 km linii kolejowych na odcinku Tychy - Most Wisła wraz z budową/przebudową obiektów inżynieryjnych, budową/modernizacją stacji/przystanków osobowych, likwidacją przejazdów kolejowych itp. Wiązać się będzie to z utrudnieniami w czasie trwania robót budowlanych.
W ramach planowanej inwestycji w rejonie Piasku przewidywana jest przebudowa dróg - ulicy Kolejowej oraz Szkolnej.
Projekt przewiduje przebudowę ul. Kolejowej z poszerzeniem jezdni. Do każdej posesji zapewniony zostanie zjazd w miejscu istniejącej bramy. Projekt przewiduje "istotną poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa pieszych". Zakłada się budowę chodnika wzdłuż całej ulicy, po stronie zabudowy mieszkalnej. Odprowadzenie wód opadowych na tym odcinku realizowane będzie za pomocą wpustów i kanalizacji.
Ulica Szkolna w Piasku przebiega pod wiaduktem kolejowym. W trakcie przebudowy, oprócz poszerzenia jezdni, przewiduje się zmianę kąta przecięcia osi drogi i linii kolejowej. Umożliwi to poprawę warunków widoczności i wpłynie pozytywnie na geometrię drogi. Na odcinku pod wiaduktem kolejowym, ul. Szkolna będzie obustronnie wyposażona w chodniki. Przewidziano zjazdy do posesji, a także obsługę przyległych działek przez projektowane drogi dojazdowe, krzyżujące się z ul. Szkolną. Odwodnienie przewidziano zgodnie ze stanem istniejącym, za pomocą ścieku przykrawędziowego i kanalizacji oraz do rowów kolejowych i przyległy teren.
Wyżej wymieniony istniejący wiadukt kolejowy zlokalizowany nad ul. Szkolną zostanie wyburzony a w jego miejsce zostanie wybudowany nowy.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas korzystania z przejazdów planuje się również ich przebudowę. Będzie ona polegać na:
1. przebudowie przejazdu kolejowego przy ul. Dworcowej. Prace będą obejmować również okoliczne ulice. Na samym przejeździe zostanie wymieniona nawierzchnia. Szerokość nawierzchni przejazdu zostanie zwiększona z uwzględnieniem zaprojektowanych chodników i przejść pieszych. Na ul. Słowackiego przewiduje się budowę chodnika dla pieszych po stronie istniejącego przystanku autobusowego, wraz z jego kontynuacją umożliwiając przekraczanie pieszym przejazdu kolejowo-drogowego i bezpieczny dostęp do budynku obsługi podróżnych oraz peronu przystanku kolejowego. Po drugiej stronie ulicy geometria krawędzi jezdni zostanie uregulowana za pomocą krawężników. Przewiduje się także przebudowę skrzyżowania z ulicami Kolejową i Paderewskiego. Przy ul. Dworcowej przewidziano budowę chodników po obu stronach jezdni. Rozwiązanie umożliwia zachowanie ciągłości ruchu pieszego po obu stronach przejazdu kolejowego, z usprawnieniem dostępu do peronów.
2. przebudowie przejazdu wraz z odcinkiem ulicy Powstańców Śląskich i skrzyżowania tej ulicy z Myśliwską. W ramach prac przewidziano wymianę nawierzchni dostosowaną do szerokości przebudowanej jezdni drogowej i nowo projektowanego chodnika. Z ul. Powstańców Śląskich zaprojektowano zjazdy do posesji w miejscu istniejących bram. Od strony ul. Myśliwskiej przewiduje się budowę chodnika, który umożliwi bezpieczny ruch pieszych, w tym przekraczanie linii kolejowej w miejscu przejazdu, który będzie wyposażony w półrogatki. Chodnik ten będzie stanowił kontynuację ciągu pieszego, przewidywanego do wybudowania w związku z likwidacją przejazdu w ciągu ul. Słonecznej.
Do likwidacji zostały przewidziane przejazdy kolejowe przy ulicy Leśnej oraz przy ulicy Słonecznej.
Do przebudowy przewidziany jest Przystanek Osobowy Piasek. Dojścia do peronów zostaną dostosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony zostaną wyposażone w nowe ławki oraz w poręcze do odpoczynku na stojąco. Oznakowania, tablice informacyjne czy gabloty z rozkładem jazdy zostaną wymienione na ustandaryzowane, co ułatwi podróżującym poruszanie się po obiekcie.
Rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest w II połowie 2023 roku i potrwa 42 miesiące.
- Wyłoniony w przetargu wykonawca robót budowlanych będzie mieć obowiązek zapewnienia i uzgodnienia czasowej organizacji ruchu w ciągu przebudowywanych ulic oraz w ciągu dróg dojazdowych. W ten sposób zapewni dostępność do zjazdów z ulicy do posesji prywatnych. Na etapie przygotowania placu budowy wykonawca robót zabezpieczy i/lub oznakuje plac budowy zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego - zapewnia Dawid Szataniak.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Modernizacja na szlaku PKP Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice
Dzięki inwestycji wartej 960 milionów złotych, zmodernizowane zostaną perony na stacjach i przystankach kolejowych: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek i Goczałkowice. Powstanie wiadukt kolejowy w ciągu ul. Męczenników Oświęcimskich / Dworcowej w Pszczynie. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Modernizacja na szlaku PKP Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice" podaj