Wiadomości

  • 29 września 2023
  • wyświetleń: 594

Czego nie wolno robić przebywając na L4?

Materiał partnera:

Zwolnienie lekarskie jest rozwiązaniem, które ma na celu ochronę pracowników w przypadku choroby. Aby z niego skorzystać, konieczna jest opinia lekarza, który potwierdzi niezdolność do pracy. Jednak korzystanie z takiego zwolnienia wiąże się z obowiązkiem przestrzegania pewnych zasad. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, korzystając z zasiłku chorobowego!

Czego nie wolno robić przebywając na L4?


Nagła choroba jest wydarzeniem, które może pokrzyżować plany. Czasami jest też przyczyną absencji w pracy. Wiele osób korzysta wówczas z możliwości pozostania w domu i pobierania zasiłku chorobowego. Niektórzy próbują jednak wykorzystać sytuację i w czasie trwania L4 podejmują inne aktywności zarobkowe. Z jakimi konsekwencjami może się wiązać takie postępowanie?

Czy lekarz online może wystawić L4?



Kwestią, która często wzbudza wątpliwości, jest to, czy w przychodni online można uzyskać zwolnienie lekarskie. Według aktualnych przepisów jest to możliwe, a L4 wydane przez lekarza online nie różni się niczym, od dokumentu wystawionego podczas wizyty stacjonarnej. Internetowa przychodnia https://halomed.pl umożliwia umówienie teleporady, podczas której lekarz może wystawić takie zwolnienie.

Jakie są rodzaje L4?



Zwolnienie L4 online uzyskane podczas teleporady wystawiane jest przez lekarza i stanowi dokument potwierdzający istnienie u pacjenta choroby lub stanu fizjologicznego, który uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych. Zwolnienie L4 online podlega takim samym zasadom i może występować w różnych kategoriach. Informacje dotyczące zwolnień można znaleźć tu: https://halomed.pl/l4. Zwolnienia lekarskie dzielą się na kilka rodzajów, które są oznaczone kodami. Należą do nich:

"A" - czyli choroba, która powróciła po przerwie dłuższej niż 60 dni.

"B" - to zwolnienie lekarskie wystawiane w trakcie ciąży.

"C" - jest to zwolnienie związane z przyjęciem alkoholu w czasie zbyt krótkim, aby uległ on neutralizacji i wydaleniu przed rozpoczęciem pracy.

"D" - zwolnienia związane z gruźlicą.

"E" - Spowodowane chorobą zakaźną lub taką, której objawy rozwijają się dłużej niż 14 dni

L4 chodzące i leżące - co je różni?



Dodatkowo zakres zwolnienia oznaczony jest cyfrą. 1 oznacza pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia powinni leżeć. W takich przypadkach zabronione jest wychodzenie z domu w celach rozrywkowych i przebywanie w innych miejscach niż apteka i gabinet lekarski.

Innym typem zwolnienia jest to oznaczone cyfrą 2. Jest to tzw. L4 chodzące, które zezwala pacjentowi na poruszanie się poza domem np. w celu zrobienia niezbędnych zakupów spożywczych.

Czy w czasie przebywania na L4 można pracować?



Jedną z podstawowych zasad przebywania na zwolnieniu lekarskim jest wstrzymanie się od podejmowania pracy. Ten czas przeznaczony jest na odpoczynek i regenerację, co ma ułatwić walkę z chorobą. Jednak niektórzy mimo wszystko starają się pogodzić przebywanie na zwolnieniu z zarobkowaniem.

Łamanie zasad zwolnienia lekarskiego może się wiązać z różnymi konsekwencjami. Należą do nich np. komplikacje zdrowotne i wydłużenie okresu trwania choroby. Jeśli kontrola wykaże, że osoba przebywająca na zwolnieniu nie stosuje się do jego warunków, może zostać pozbawiona prawa do tego świadczenia. Możliwe jest też nałożenie kary.