
Wiadomości
- 9 grudnia 2023
- wyświetleń: 2461
Nie tylko piękne, ale też niebezpieczne. Lodowe sople należy usuwać
Zimowa aura przynosi ze sobą nie tylko urok białego puchu śnieżnego, ale także pewne wyzwania związane z bezpieczeństwem. Jednym z nich jest obowiązek usuwania sopli z dachów, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców i przechodniów.

Sople, zwane potocznie "lodowymi igłami", to zjawisko, które może stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i mienia. Tworzą się one, gdy stopiony śnieg spływa po dachu i zamarza. Te lodowe igły, wiszące z krawędzi dachu, mogą spaść z dużej wysokości i spowodować obrażenia przechodniom, a także uszkodzić pojazdy czy inne elementy infrastruktury. Istnieje również ryzyko uszkodzenia samego dachu i elementów konstrukcyjnych budynku.
W ostatnich dniach "zadzierając głowę" na wielu budynkach możemy zaobserwować piękne i niebezpieczne sople. W związku z tym przypominamy, że na właścicielach i zarządcach budynków ciąży obowiązek usuwania z dachów zalegających warstw śniegu oraz nawisów i sopli.

Konieczność wykonywania tych czynności wynika z art. 61 ustawy Prawo Budowlane, w myśl którego właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie, m.in. w razie wystąpienia silnych wiatrów czy intensywnych opadów atmosferycznych.
W celu bezpiecznego i sprawnego wykonania czynności odśnieżania oraz likwidowania nawisów śnieżnych i sopli należy przede wszystkim:
- zabezpieczyć miejsce prowadzonych prac, m.in. dach, teren wokół budynku, chodnik, jezdnię itp.,
- wykorzystać do prac firmy specjalistyczne, które na co dzień zajmują się tymi czynnościami,
- w przypadku wykonywania czynności samemu (budynki niskie o małej powierzchni) należy m.in.:
- być pełnoletnim,
- posiadać wiedzę i przeszkolenie z zakresu prowadzenia prac na wysokości,
- posiadać sprzęt ochrony osobistej oraz asekuracji m.in. kaski, szelki, amortyzatory, liny itp.
- stosować obuwie antypoślizgowe oraz ubrania odporne na niską temperaturę i wiatr.
Niestosowanie się, do obowiązku usuwania powyższych zagrożeń, skutkować może sankcjami prawnymi określonymi w art. 91a ustawy Prawo budowlane, tj. m.in. karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Zobacz także

Obowiązek usuwania zalegającego śniegu i lodu, likwidacji sopli lodowych, odśnieżania chodników

Zimowe utrzymanie dróg i Parku Zdrojowego w Goczałkowicach

Gorący temat[ZDJĘCIA] Bajkowa zimowa Pszczyna z lotu ptaka!

Odśnieżanie w gminie Pawłowice - gdzie dzwonić w razie potrzeby?

Od 1 listopada działa infolinia dla osób bezdomnych

130 km/h na Wiślance. Surowe konsekwencje za lekceważące podejście do ograniczenia prędkości
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.