
Wiadomości
- 14 stycznia 2024
- wyświetleń: 2834
[FOTO] Przerwa porządkowo-konserwatorska w Muzeum Zamkowym dobiega końca
16 stycznia Muzeum Zamkowe w Pszczynie otwiera się dla publiczności po przerwie porządkowo-konserwatorskiej.
Półtoramiesięczna przerwa porządkowo-konserwatorska to czas wypełniony intensywnymi pracami porządkowymi, by w nowym sezonie turystycznym pomieszczenia ekspozycyjne jak najlepiej prezentowały się zwiedzającym. Oczywiście wnętrza Muzeum są codziennie sprzątane, natomiast dłuższa przerwa umożliwia dotarcie do miejsc i obiektów trudno dostępnych.
Co się dzieje podczas przerwy porządkowo-konserwatorskiej?
Po pierwsze przeprowadzane są gruntowne porządki, czyszczone wszystkie zakamarki. Z każdej z sal ekspozycyjnych wynoszone są lżejsze meble, natomiast te ciężkie są przesuwane, aby zrobić dojście do miejsc, gdzie bieżące sprzątanie jest utrudnione. Pracownicy czyszczą najpierw sufity, potem ściany i podłogi. Ustawiane są rusztowania albo wysokie drabiny, aby możliwy był dostęp do faset, gzymsów, wystających elementów ścian i sufitów, na których gromadzi się kurz. Usuwany jest on za pomocą odkurzaczy, sztucznych strusich piór albo tak zwanych kurzawek.
Myte są okna, lustra i lampy (żyrandoli nie są czyszczone ze względu na olbrzymią ilość elementów, prace konserwatorskie nad żyrandolami prowadzone są w sezonie letnim, kiedy jest lepsze światło). Każdy przedmiot jest zdejmowany z półek czy konsol i po kolei omiatany za pomocą pędzli. Duże obrazy nie są zdejmowane ze ścian, kurz mieszczący się w zagłębieniach ornamentów usuwany jest za pomocą delikatnych pędzli.

Muzeum posiada ogromne ilości poroży zawieszonych na ścianach - właściciele zamku byli przecież zapalonymi myśliwymi! Każde z tych poroży jest odkurzane. Kotary, lambrekiny, karnisze są odkurzane za pomocą specjalnych odkurzaczy bezprzewodowych, zasłony i firany są prane.
Boazerie z ich bogatymi profilami są odkurzane i delikatnie myte, szczególną uwagę zwraca się na drzwi, na których zbiera się najwięcej kurzu. Do zabytkowych dywanów są specjalne odkurzacze, o mniejszej mocy i z różnymi typami końcówek.
Zamkowe drewniane podłogi są oryginalne, po tych posadzkach przechadzali się Hochbergowie i ich goście! Dlatego w sezonie turystycznym obowiązuje zwiedzających ubieranie filcowych kapci muzealnych, które chronią przed znacznymi zabrudzeniami i zarysowaniami. Obecne w części sal skóry owcze jako obiekty współczesne są delikatnie trzepane. W przerwie porządkowej podłogi są dokładnie czyszczone. Oczywiście nie można ich myć wodą. Dlatego podłogi najpierw są dokładnie czyszczone za pomocą specjalnej maszyny, która usuwa z powierzchni stary wosk z brudem. Po takim zabiegu podłoga zabezpieczana jest na nowo świeżym woskiem, a następnie jest froterowana. Posadzki wręcz błyszczą!

Przerwa to także okazja do zmian ekspozycji. Demontowane są wystawy czasowe m.in. tegoroczna wystawa "Europejski fajans delikatny z XIX wieku", którą mogli Państwo podziwiać na 2 piętrze Zamku.
W tym roku w Muzeum prowadzone są także prace remontowe. Odświeżane są pomieszczenia magazynowe, korytarz 3 piętra Zamku zwykle niedostępny dla zwiedzających. Malowane są także pomieszczenia części administracyjnej Zamku.
- Pozostały ostatnie przygotowania i jesteśmy gotowi na spotkanie z Państwem w nowym sezonie. Zapraszamy już 16 stycznia - mówią pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Zabytkowy kompleks Stajni Książęcych zostanie udostępniony od 1 lutego, wyłącznie weekendowo.
Zobacz także

Gorący tematKsiężna Daisy powraca do Pszczyny! Hologram arystokratki oprowadzi turystów po zamku

Tapety do zameczku Promnice odtworzone na podstawie fragmentów historycznych tapet!

5 kwietniaWiosna z Fryderykiem w pszczyńskim zamku!

[ZDJĘCIA] Zakazana historia Górnego i Dolnego Śląska. Gościem Hannibal Smoke

Gorący temat[Historyczne zdjęcie] Żołnierze przed zamkiem po wyzwoleniu Pszczyny w lutym 1945 roku

Wielki sukces Muzeum Zamkowego. Film o Wigilii u Daisy z pierwszą nagrodą!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.