Wiadomości

  • 2 marca 2024
  • 3 marca 2024
  • wyświetleń: 9670

[ZDJĘCIA] Ludzie kultury z Nagrodą Starosty Pszczyńskiego

Literatura, teatr, muzyka, taniec, malarstwo czy folklor - to tylko niektóre z dziedzin, którym tegoroczni laureaci Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury poświęcają swoje życie i czynią to z wielką pasją. Działają w różnych obszarach, ale łączy ich jedno - tworzą i upowszechniają kulturę. Poznajcie ich!

Ludzie kultury z Nagrodą Starosty Pszczyńskiego 2024 - 01.03.2024 · fot. powiat


W piątkowym wieczór 1 marca w pszczyńskim skansenie po raz piąty zostały przyznane Nagrody Starosty Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Komisja rozpatrzyła wnioski złożone przez samorządy, instytucje i organizacje, przyznając nagrody za osiągnięcia w 2023 roku lub za całokształt działalności.

Starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski wręczyli wyróżnienia 11 osobom, instytucjom lub zespołom. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, listy gratulacyjne oraz statuetki.

- Według Szekspira "Świat jest teatrem, człowiek aktorem. Wchodzi na scenę i ze sceny schodzi, a życie ludzkie scenicznym utworem, któremu jedna z ról się przygodzi każdemu z ludzi". Każdy w życiu ma do odegrania jakąś rolę. Każdy ma talent, jedni odkryty, inni nie, bo różne są nasze losy. Nam zależy, aby te talenty doceniać, my ich nie wyłuskujemy, one są już pięknie rozwinięte. Swoją pasją dajecie nam radość, a nasze życie staje się barwniejsze. Chcemy Waszą pracę nagradzać. Z taką myślą wręczamy Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury. Kultury, która jest wielowymiarowa. To teatr, muzyka, taniec, malarstwo, ale też folklor. Kulturą jest nasze życie, strój, mowa, tradycja - mówiła starosta Barbara Bandoła.

W gronie nagrodzonych znaleźli się Pszczyńska Orkiestra Ludowa, Elżbieta Kuźma - malarka, działaczka Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Maria Słomak-Sojka - poetka i instruktorka teatralna, Janina Czeczot-Kiedos - artystka, malarka i ceramik, Zuzanna Folek - uczennica, laureatka wielu konkursów, Jakub Pieczka - animator kultury i instruktor teatralny, założyciel Stowarzyszenia "take tam..." im. Artystów Międzywojnia, Halina Gryszko - kierownik zespołów śpiewaczych i chóru w Suszcu, Łucja Krutak - aktywna działaczka na rzecz upowszechniania kultury i folkloru ziemi pszczyńskiej, Danuta Abramowicz-Heczko - kierownik dziecięcych zespołów regionalnych działających przy POPP w Pszczynie, Monika Balcar-Konieczny - malarka z Pszczyny, współzałożycielka stowarzyszenia ArtAncla, "AMEIA ProArt Pless" i Galerii "13" oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej.

Podczas części artystycznej wystąpiły młode artystki ze Stowarzyszenia "take tam..." im. Artystów Międzywojnia. Była muzyka, teatr i taniec. Wiktoria Urbaniec zaśpiewała utwory "Don’t Rain On My Parade" z musicalu Funny Girl i "Popular" z musicalu Wicked, Iga Kuczowicz wykonała piosenkę "Song Rozbójników" z musicalu Królowa Śniegu. Julia Widera zaprezentowała monolog Pochwała kultury. Na zakończenie wystąpiły tancerki z Grupy IMPAKT.

Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury



Pszczyńska Orkiestra Ludowa

Wnioskodawca: Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Stowarzyszenie Pszczyńska Orkiestra Ludowa.

Pszczyńska Orkiestra Ludowa
Pszczyńska Orkiestra Ludowa · fot. powiat


Pszczyńska Orkiestra Ludowa, pierwotnie znana jako Kapela Pszczynioki jest dynamicznym zespołem folklorystycznym, którego początki sięgają 2018 roku. Działa jako Stowarzyszenie o tej samej nazwie, skupia w swoich szeregach młodzież, dzieci i dorosłych - amatorów i profesjonalistów, którego misją jest propagowanie i zachowanie dziedzictwa folklorystycznego regionu pszczyńskiego. Pszczyńska Orkiestra Ludowa aktywnie angażuje się w prowadzenie edukacji kulturalnej w formie warsztatów i zajęć z zakresu folkloru pszczyńskiego oraz nauki śpiewu i gry na instrumentach ludowych. Uczestniczy w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych i zdobywa nagrody w konkursach muzycznych.

Elżbieta Kuźma



Wnioskodawca: Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Elżbieta Kuźma
Elżbieta Kuźma · fot. powiat


Elżbieta Kuźma nieustannie realizuje swoje pasje artystyczne. Przez kilka lat należała do pszczyńskiej grupy malarskiej "Zdrzadełko". Brała udział w licznych plenerach w kraju i za granicą. Od 2019 roku prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku dla słuchaczy Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dla malarzy i fotografów z UTW z terenu województwa śląskiego organizuje plenery i wernisaże prac, które podczas nich powstają. W 2023 roku w bibliotekach w powiecie pszczyńskim zorganizowała wystawy swoich prac pod hasłem "Wyobraź to sobie... sobie".

Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli



Wnioskodawca: wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli · fot. powiat


Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej od prawie 40 lat prowadzi wielokulturową działalność w dziedzinie edukacji, rozwoju i upowszechniania kultury oraz aktywizacji społeczności lokalnej. W jego bogatej ofercie znajduje się wiele ciekawych wydarzeń artystycznych m.in. Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "O Tort Baby Jagi" organizowany od 23 lat, Festiwal Folklorystyczny, Turniej Recytatorski i Wieczór Śląski. Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, Kołami Gospodyń Wiejskich, niezależnymi animatorami i artystami. Z wielką pieczołowitością dba o historię, tradycje, ludowość i obrzędowość.

Maria Słomak-Sojka



Wnioskodawca: Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia

Maria Słomak-Sojka
Maria Słomak-Sojka · fot. powiat


Maria Słomak-Sojka jest poetką, emerytowaną bibliotekarką oraz instruktorką teatralną, która przez wiele lat aktywizowała młodzież twórczo i zachęcała do animowania kultury. Jest autorką prawie dziesięciu tomików wierszy, które niejednokrotnie były prezentowane w audycji "Poczta poetycka" w Radiu Katowice. W swojej poezji pochyla się nad człowiekiem, relacjami międzyludzkimi, naturą i relacją człowieka z Bogiem. Prowadziła koło teatralne dla dzieci i młodzieży. Zrealizowała z nim wiele przedsięwzięć teatralnych. Była także reżyserką spektaklu Nauczycielskiego Koła Teatralnego "A propos" pt. "Byle się nie zakochać" wg scenariusza Jadwigi Zając-Brandys. Prowadziła też koło literackie dla młodzieży w PCK-ulu. W 2014 roku została nagrodzona Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej.

Janina Czeczot-Kiedos



Wnioskodawca: Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia

Janina Czeczot-Kiedos
Janina Czeczot-Kiedos · fot. powiat


Janina Czeczot-Kiedos jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, w którym przez kilkanaście lat pełniła funkcję wiceprezesa. Założyła Ośrodek Terapii Zajęciowej w Sanatorium Dziecięcym. Tworzyła projekty, dekoracje i autorskie filmy w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, utworzyła własną pracownię ceramiczną, zainicjowała, organizowała i opiekowała się Kiermaszem Twórców Ludowych i Rzemieślników w ramach Spotkań pod Brzymem. Wciąż jest aktywna twórczo - zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką i ceramiką artystyczną, jej dzieła o tematyce ziemi pszczyńskiej były wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich konkursach. Za swoją działalność otrzymała m.in. Srebrny Krzyż Zasługi RP, odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" oraz Klejnot Ziemi Pszczyńskiej.

Zuzanna Folek



Wnioskodawca: Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia

Zuzanna Folek
Zuzanna Folek · fot. powiat


Pasją Zuzanny Folek jest taniec, fotografia i ceramika. Swoje umiejętności taneczne szkoli w Pszczyńskim Centrum Kultury i Stowarzyszeniu "take tam..." im. Artystów Międzywojnia. Występowała w kilku spektaklach teatru tańca. Jest absolwentką Szkoły Fotograficznej "Fotografika", w której stypendium uzyskała poprzez otrzymanie wyróżnienia w konkursie fotograficznym "Portret 2021". Zajęła 1. miejsce w IX. Zamojskim Przeglądzie Fotografii oraz ogólnopolskim konkursie "W obiektywie", a także otrzymała Złoty medal Fotoklubu RP "za fotograficzną twórczość" oraz odznakę Chromatic Awards 2023. Prowadzi warsztaty dla Sieci Młodych Liderek "Jak pasja stała się pomyłem na biznes". Otrzymała stypendium "Śląskie. Inwestujemy w talenty - VII edycja".

Jakub Pieczka



Wnioskodawca: Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia

Jakub Pieczka
Jakub Pieczka · fot. powiat


Jakub Pieczka jest animatorem kultury, instruktorem teatralnym i organizatorem lub koordynatorem wielu imprez na terenie powiatu pszczyńskiego. Założone przez niego Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia od wielu lat edukuje dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie teatru, tańca, filmu czy animacji kultury. 2023 rok był bardzo obfity w wydarzenia przygotowane lub koordynowane przez Jakuba Pieczkę. Tylko podczas marcowych OWACJI odbyło się aż siedem spektakli. W pierwszej połowie roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru. W ramach stypendium przygotował spektakl dla dzieci "W poszukiwaniu przyjaciela" z wykorzystaniem elementów polisensorycznych.

Halina Gryszko



Wnioskodawca: Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu

Halina Gryszko
Halina Gryszko · fot. powiat


Halina Gryszko jest mocno związana z działalnością artystyczno-muzyczną mieszkańców gminy Suszec, z którymi wspólnie tworzy i prowadzi, aż trzy Zespoły Śpiewacze: Radostowianki, Mizerowianki i Pogodną Jesień. Gra na instrumentach, śpiewa, aktywnie uczestniczy w występach zespołów na festiwalach i koncertach. Dzięki jej umiejętnościom wszystkie trzy grupy pną się na wyżyny swoich zdolności zdobywając nagrody i uznanie wśród lokalnej społeczności. Halina Gryszko kultywuje tradycje śpiewu zwłaszcza w gwarze, wykorzystując śpiewnik "Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli’. Jest zaangażowana w działalność merytoryczną Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu. To laureatka Żubra Pszczyńskiego za wieloletnią pracę na rzecz kultury i edukacji artystycznej wśród mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Łucja Krutak



Wnioskodawca: wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka

Łucka Krutak
Łucka Krutak · fot. powiat


Łucja Krutak jest aktywną działaczką wielu organizacji, często pełni w nich wysokie funkcje m.in. jest przewodniczącą Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Katowicach, prezeską Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz współzałożycielką LGD "Ziemia Pszczyńska". Angażuje się w różnego rodzaju działania dotyczące m. in. rozwoju edukacji, przedsiębiorczości na wsi, krzewieniu w ludziach tradycji, kultury i gwary. To pomysłodawczyni wielu ciekawych wydarzeń. Co roku organizuje konkursy, biesiady i wieczory kolędowe. Za swoją wieloletnią aktywność została wyróżniona m.in. orderem Serca Matki Wsi, Złotą Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego", Srebrnym Krzyżem Zasług oraz tytułem "Zasłużony dla Gminy Miedźna". To laureatka Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej i członkini Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego.

Danuta Abramowicz-Heczko



Wnioskodawca: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie

Danuta Abramowicz-Heczko
Danuta Abramowicz-Heczko · fot. powiat


Danuta Abramowicz-Heczko jest kierownikiem dziecięcych zespołów regionalnych Jedynka w Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie, Radość w Szkole Podstawowej w Radostowicach i Goczałkowice w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju. Pod jej opieką grupy zdobywają nagrody i wyróżnienia, występują na lokalnych wydarzeniach i czynnie uczestniczą w akcjach charytatywnych. Zajęcia prowadzi w ramach Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Z dziecięcymi zespołami współpracę rozpoczęła w 1982 roku, prowadząc grupy małych form tanecznych "Gaduły" w Bielsku-Białej i "Stonogę" w Pszczynie.

Monika Balcar-Konieczny



Wnioskodawca: Stowarzyszenie ArtAncla

Monika Balcar-Konieczny
Monika Balcar-Konieczny · fot. powiat


Monika Balcar-Konieczny to malarka z Pszczyny, współzałożycielka stowarzyszenia ArtAncla, stowarzyszenia "AMEIA ProArt Pless" i Galerii "13", członkini Klubu Plastyków Zdrzadełko oraz Pracowni Sztuk Pięknych. Uczestniczy w licznych plenerach i wystawach w kraju i za granicą. To laureatka Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, gdzie w 2019 roku jej obraz "Alpy" otrzymał 2. miejsce, a w 2023 roku zdobyła 2. miejsce za obraz z motywem zimowego nokturnu "Skansen" promującego Pszczynę.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.