Wiadomości
- 14 kwietnia 2024
- wyświetleń: 1848
Zagłosuj na goczałkowicką tężnię w plebiscycie na najciekawszą budowę w Polsce!
Ruszyło głosowanie internetowe na najciekawsze budowy i modernizację w Polsce - można zagłosować na tężnię z inhalatorium w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój!
Jak zagłosować? Wystarczy wejść na stronę internetową plebiscytu.
Następnie należy kliknąć "zagłosuj", podać swoje imię i nazwisko, adres mailowy, zaznaczyć "Nie jestem robotem", a po udanej weryfikacji zatwierdzić głos. Na podany adres mailowy wysłany zostanie link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować. I gotowe! Twój głos został oddany!
Liczba oddanych głosów będzie aktualizowana o pełnych godzinach. Głosy można oddawać raz na 24 godziny w każdym województwie. Głosowanie potrwa do 9 maja do godz. 12:00 i jest całkowicie bezpłatne.
O inwestycji
Budynek tężni wraz z inhalatorium to innowacyjny projekt pierwszej w Polsce tężni hybrydowej. Został zrealizowany dzięki głosom mieszkańców województwa śląskiego w III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Spółka stworzyła projekt, który posłuży wszystkim - kuracjuszom oraz odwiedzającym Uzdrowisko gościom i okolicznym mieszkańcom. Inhalatorium pozwala skorzystać z dobrodziejstw prozdrowotnych właściwości lokalnego surowca leczniczego, jakim jest solanka. Inwestycja została zakończona w sierpniu 2023 roku. Inhalatorium zostało zgłoszone do Ministra Zdrowia jako urządzenie lecznicze. We wrześniu 2023 roku Tężnia solankowa została wpisana do Ewidencji Urządzeń Lecznictwa Uzdrowiskowego przez Naczelnego Lekarza Uzdrowiska w Województwie Śląskim.
Zgłoszony do plebiscytu obiekt stanowi budynek tężni z inhalatorium i zgodnie z załącznikiem do Ustawy Prawo Budowlane jest zaliczony do kategorii XV - budynki sportu i rekreacji, jak: hale sportowe i widowiskowe, kryte baseny o współczynniku kategorii obiektu /k/ równym 9,0 oraz współczynniku wielkości dla obiektu ≤ 2500 m3 /w/ równym 1,0.
Obiekt będący przedmiotem inwestycji to budynek tężni z inhalatorium wolnostojący, parterowy, niepodpiwniczony. Program funkcjonalny obiektu jest przystosowany do pełnienia funkcji budynku o przeznaczeniu rekreacyjnym prozdrowotnym. W części frontowej zachodniej budynku zlokalizowane są dwa wejścia do głównego pomieszczenia z tężnią w centralnej części.
W części wschodniej zlokalizowane są dwa wejścia do budynku prowadzące z tarasu - podestu drewnianego zlokalizowanego na skarpie terenu przyległego do budynku. Budynek poza główną salą tężni posiada pomieszczenie sterowni dla obsługi tężni oraz sterowania inhalatorów i wentylacji.
Wewnątrz obiektu projektuje się tężnię solankową w obiegu zamkniętym ze zbiornikiem na solankę. Konstrukcja drewniana tężni ustawiona będzie na belkach posadowionych na dnie zbiornika. Do wypełnienia konstrukcji drewnianej tężni będą użyte wiązki tarniny. Tężnia dodatkowo wyposażona zostanie w instalację służącą do generowania mgły solankowej za pośrednictwem generatorów. Dwa niezależne generatory spowodują wytworzenie mgły solankowej z solanki o stężeniu na poziomie 0.3 - 0.5 %. Wyloty generatorów umieszczone w krzakach tarniny na każdej ze ścian spowodują regularne natężenie mgły wokół tężni.
Układ przestrzenny na bazie prostokąta, przykryty jest dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 30 stopni. Budynek stanowi zwartą bryłę. Bryła obiektu nawiązuje do tradycyjnej architektury, jest dostosowana do krajobrazu otwartego i otaczającej zabudowy. Charakter budynku z jego ukształtowaniem, kolorystyką elewacji i pokrycia oraz kątem nachylenia połaci dachowej w sposób spokojny nawiązuje do otoczenia, zachowując walory krajobrazowe terenu, nie powodując znacznego wyróżnienia wśród budowli otaczających.
Loading...
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj