Wiadomości

  • 26 kwietnia 2024
  • 5 maja 2024
  • wyświetleń: 6679

Piotr z Pawłowic studiuje w USA. Ze swoim startupem wdraża kosmiczne technologie do rolnictwa

Piotr Lazarek z Pawłowic jest studentem trzeciego roku na Uniwersytecie w Pensylwanii. W wieku 15 lat zbudował marsjańskiego łazika, a dziś, jako 23-latek, wdraża kosmiczną technologię do rolnictwa. Ostatnio ze swoim start-upem Nirby, którego jest założycielem, wygrał amerykański konkurs University of Pennsylvania Startup Challenge 2024, zdobywając 4 nagrody główne o łącznej wartości 80 tysięcy dolarów. To jeden z najważniejszych konkursów dla startupów w USA. Na czym polega wymyślony przez młodych naukowców system badania gleby?

Startup Nirby - Piotr Lazarek z Pawłowic
Ekipa Startupu Nirby. Założycielem jest Piotr Lazarek z Pawłowic - trzeci z lewej · fot. Nirby / materiały prasowe


Start-up Nirby, założony przez Piotra Lazarka, wykorzystuje dane satelitarne Europejskiej Agencji Kosmicznej do tworzenia map pól uprawnych i bada, jak najlepiej je wykorzystać. System dzieli grunty rolne na strefy produktywności i wyznacza pozycje do badania gleby. Zespół młodych naukowców z Polski chce zrewolucjonizować rolnictwo wykorzystując AI, autonomiczne drony, dane satelitarne i platformę do zarządzania uprawami.

Siedmioosobowa grupa rozwiązała problem nieefektywnych testów gleby, który, jak mówią młodzi naukowcy, "przekłada się rocznie na: 65% nawozów nigdy nie wykorzystanych przez uprawy, 2 miliardy ton dodatkowo emitowanego CO2, 75 miliardów dolarów ulatniających się w powietrzu". Właśnie za technologię natychmiastowych badań gleby zespół wygrał ostatnio 80 tysięcy dolarów w konkursie Startup Challenge UPenn 2024.

Loading...


Ta technologia to szansa dla dużych gospodarstw, które mogą skorzystać z subskrypcji oprogramowania do zarządzania farmami oraz usług analizy gleby w czasie rzeczywistym. Do tego będą wykorzystywane drony. Jak wyjaśnił Piotr portalowi mamstartup.pl, "można to postrzegać jako połączenie latającego laboratorium i platformy wiertniczej. Gdy wyląduje w wyznaczonym punkcie testowym, wbija próbnik glebowy w ziemię i przeprowadza analizę spektroskopową. Na koniec, korzystając z kombinacji danych satelitarnych, wyników badań gleby i algorytmów uczenia maszynowego, generujemy pliki umożliwiające automatyczną zmienną aplikację nawozów przez maszyny rolne".

Latem Nirby planuje zdobyć początkową bazę klientów, którzy posiadają ziemię o powierzchni co najmniej 2,500 ha. Już teraz kilka większych przedsiębiorstw rolnych czeka na wprowadzenie ich platformy. Przez okres wakacyjny, Piotr planuje osobiście spotkać się z co najmniej jednym dużym rolnikiem dziennie - spotkania chce realizować przez około 100 dni.

Loading...


Piotr opowiedział portalowi mamstartup.pl o tym, jak jako nastolatek pasjonował się inżynierią i technologiami kosmicznymi. Pewnego dnia, podczas lekcji chemii, dowiedział się, że jedna z wsi straciła swoje uprawy z powodu zwiększonego stężenia jonów aluminium w glebie, co mocno odbiło się na lokalnej społeczności. Zaczął zadawać pytania, dlaczego nie przeprowadzono badań gleby. To zainspirowało go do przeniesienia kosmicznych wynalazków, nad którymi pracował z przyjaciółmi ze szkoły, do bardziej "przyziemnej" branży. Piotr odkrył, że brak badań gleby zmusza rolników do stosowania znacznie większej ilości nawozów niż to potrzebne. Brak przeprowadzania badań wynika z dużych kosztów i czasu oczekiwania na pomiary stanu gleby w laboratoriach.

Piotr Lazarek
Piotr Lazarek · fot. archiwum prywatne / Facebook


- Zacząłem się zastanawiać, co mogę zrobić ja. Umówmy się, już zdawałem sobie sprawę, że mój marsjański łazik, który przygotowałem na jeden z konkursów, nigdy nie zostanie użyty na Marsie, ale jeśli go nieco dostosuję, to będę mógł pomóc naszym lokalnym rolnikom w ich problemach - powiedział Piotr Gazecie Wyborczej.

W ten sposób w wieku 16 lat Piotr rozpoczął pracę nad autonomicznym analizatorem jonowo-selektywnym, dzięki któremu badanie stanu gleby na polach uprawnych może się odbywać w czasie rzeczywistym. W czasie kiedy pracował nad tym projektem, uczył się w dwóch szkołach średnich jednocześnie - w gliwickim Filomacie oraz w prestiżowej szkole średniej w Wielkiej Brytanii - relacjonuje GW. Po ukończeniu edukacji w londyńskiej szkole średniej, został przyjęty do prestiżowego programu edukacyjnego Jerome Fisher Program in Management and Technology, na który dostaje się zaledwie 50 osób rocznie. Dzięki temu obecnie studiuje Inżynierię Komputerową na University of Pennsylvania oraz biznes na Wharton School. Po dwóch latach od rozpoczęcia prac nad kosmiczną technologią dla rolników, został pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem, który wygrał Intel ISEF, czyli największy konkurs prac młodych naukowców na świecie. Prezentował też swoje rozwiązanie na konferencjach naukowych w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Chinach, oraz w RPA - czytamy w artykule Gazety Wyborczej.

Piotr po zakończeniu studiów zamierza wrócić do Polski. - Tęsknię bardzo za ojczyzną, ale też muszę powiedzieć, że w Polsce dobrze się żyje, mimo wszystko, i jest tu wiele możliwości dla młodych wynalazców - powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Loading...


Piotr podkreśla w rozmowie z GW, że sukcesu by nie odniósł nigdy sam. "Osiągnięcia Nirby są efektem tysięcy godzin ciężkiej pracy naszego niesamowitego zespołu, w skład którego wchodzi kilka osób. To Jakub Jurzak oraz Jakub Jędrzejewski, którzy są odpowiedzialni za rozwój autonomicznego systemu dronów pomiarowych. Michał Dubrowski oraz Jakub Kowal specjalizują się w przetwarzaniu danych satelitarnych oraz w tworzeniu zaawansowanych aplikacji internetowych. Paweł Nawara wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w projektowaniu UI/UX aby zapewnić intuicyjność naszej platformy. Olga Ciechalska promuje całe przedsięwzięcie" - wymienia Piotr.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.