![[ZDJĘCIA] Motoserce Pszczyna pobiło kolejny rekord! 1076 osób oddało 484,2 l krwi!](https://img.pless.pl/ib/9a79969b63ef9e5063a4f265c84ada2f/12/2025/04/motoserce_2025_parada_26_04_2025_9e1c.jpg)
Wiadomości
- 29 kwietnia 2024
- wyświetleń: 479
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed upałem? Praktyczne porady
Materiał partnera:
Piękna, słoneczna pogoda sprzyja rozmaitym aktywnościom i sprawia, że mamy więcej chęci do życia. Nikt jednak nie lubi, gdy wysoka temperatura przenosi się do mieszkania. Gorące powietrze w pomieszczeniach sprawia, że ciężko normalnie funkcjonować czy odpocząć. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed upałem?

1. Zastosuj folię przeciwsłoneczną na okna
Jak czytamy na stronie folie-solar.pl - folie przeciwsłoneczne to świetny sposób na ochronę mieszkania przed nadmiernym nagrzaniem. Działają w prosty sposób, odbijając światło słoneczne. Dzięki nim można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Wpływa to znacząco na poprawę samopoczucia.
Zaletę folii przeciwsłonecznych jest łatwość montażu. Z tego względu to rozwiązanie jest popularne nie tylko w domach prywatnych, ale też biurach i budynkach administracji publicznej. Walorem folii przeciwsłonecznych jest także możliwość wyboru pomiędzy zastosowaniem folii wewnętrznych a montażem folii na zewnątrz.
2. Zasłoń okna
Jeżeli nie masz folii przeciwsłonecznej, zasłoń zasłony lub rolety. Nie jest to rozwiązanie tak skuteczne, jak przedstawione powyżej, ale ograniczy nieco promieniowanie słoneczne. Dzięki temu do mieszkania dostanie się mniej ciepła, a więc nie nagrzeje się tak bardzo, jak wtedy, gdyby okna były całkowicie odsłonięte.
3. Ogranicz korzystanie z urządzeń elektrycznych
Kuchenka, piekarnik, suszarka bębnowa, pralka to tylko niektóre z urządzeń wytwarzających ciepło. Chcesz, żeby w mieszkaniu panował przyjemny chłód? Ogranicz ich używanie, zwłaszcza w upalne dni. Żeby uchronić mieszkanie przed upałem, możesz gotować lub robić pranie wcześnie rano, ewentualnie wieczorem przed snem. Wówczas na zewnątrz panuje już niższa temperatura, więc pomieszczenia, w których przebywasz, nie będą się dodatkowo nagrzewać od słońca.
4. Zainstaluj klimatyzację
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, rozważ zainstalowanie klimatyzacji. To genialny sposób na zabezpieczenie mieszkania przed upałem. Sterując klimatyzacją, sam wybierasz, jaka temperatura Ci odpowiada. Musisz tylko pamiętać, o regularnym czyszczeniu, bo nagromadzony w niej kurz i bakterie mogą szkodzić zdrowiu.
5. Podłącz wiatrak
Nieco tańszym pomysłem na funkcjonowanie w nagrzanym pomieszczeniu jest wiatrak. Co prawda nie zabezpiecza on mieszkania przed słońcem, ale dzięki wprawieniu powietrza w ruch, daje wrażenie chłodu. Przyjemny wiaterek owiewa Cię, dzięki czemu nie jest Ci aż tak gorąco.
6. Zamknij okna
Zapewne słyszałeś wiele razy, że wietrzenie mieszkania jest bardzo istotne. Rzeczywiście tak jest, ale nieco inaczej należy postępować, gdy na zewnątrz panują temperatury rodem z tropików. Chcesz przewietrzyć pokój? Zrób to wczesnym rankiem, kiedy jeszcze nie jest zbyt gorąco lub wieczorem, gdy słońce już odpuszcza, W ten sposób odświeżysz powietrze, nie nagrzewając przesadnie mieszkania.
Wypróbuj chłodzenie sufitowe
Chłodzenie sufitowe to ciekawa opcja dla osób, które zastanawiają się, jak zabezpieczyć mieszkanie przed upałem. Trzeba jednak wiedzieć, że te panele chłodzące, zamontowane w suficie pozwalają odczuć niewielkie efekty. Wśród ich zalet można wymienić estetykę i brak negatywnego wpływu na alergików. Minusem natomiast jest konieczność korzystania z usług specjalistów i przymusowe rozebranie sufitu podwieszanego w razie awarii.