Wiadomości
- 23 czerwca 2024
- wyświetleń: 7604
Niebawem ruszy proces w sprawie śmierci ciężarnej pacjentki pszczyńskiego szpitala
Jak podała we wtorek 18 czerwca Polska Agencja Prasowa, proces trzech lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią ciężarnej Izabeli, która we wrześniu 2021 roku zmarła w pszczyńskim szpitalu na skutek wstrząsu septycznego, ma rozpocząć się 17 września. Postępowanie będzie się toczyło z wyłączeniem jawności.
Decyzja zapadła podczas posiedzenia organizacyjnego przed Sądem Rejonowym w Pszczynie w dniu 18 czerwca. Wyznaczono pięć terminów rozpraw - 17 i 24 września, 3 października, 5 listopada i 6 grudnia.
Informacje po posiedzeniu przekazała PAP mec. Jolanta Budzowska. Sąd zdecydował o wyłączeniu jawności procesu w całości, czemu nie sprzeciwiły się strony postępowania. Wniosek o dopuszczenie do udziału w procesie zgłosili przedstawiciele Ordo Iuris, w trybie art. 90 Kodeksu postępowania karnego. Sąd się jednak na to nie zgodził.
Było to już kolejne posiedzenie wstępne w tej sprawie. W marcu 2024 r. pszczyński sąd postanowił zwrócić sprawę prokuraturze, jednak kilka tygodni później sąd II instancji uwzględnił zażalenie śledczych na tamtą decyzję.
Przypomnijmy: akt oskarżenia trafił do sądu w listopadzie 2023 r. Zostało nim objętych trzech lekarzy sprawujących opiekę nad Izabelą, która do Szpitala Powiatowego w Pszczynie trafiła w 22. tygodniu ciąży. Zarzuty obejmują brak podjęcia prawidłowego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz weryfikacji przyjętego trybu postępowania, czego skutkiem było obumarcie płodu i w konsekwencji śmierć pokrzywdzonej.
Jak informowała prokuratura, za narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez osobę, na której ciążył obowiązek opieki (art. 160 par. 2 Kodeksu karnego) odpowiedzą: Krzysztof P. - zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, który zastępował ordynatora tego oddziału, i Michał M. - ginekolog położnik pełniący poranny dyżur w izbie przyjęć pszczyńskiego szpitala. Andrzejowi P. - ginekologowi położnikowi - pełniącemu wówczas dyżur popołudniowy na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym śledczy zarzucili narażenie Izabeli na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pozostającego w związku przyczynowo-skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci (art. 160 par. 2 kk i art. 155 kk).
Za oba te przestępstwa może grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Dodajmy, że pod koniec marca 2023 r. katowicka prokuratura poinformowała o częściowym umorzeniu postępowania w sprawie śmierci Izabeli - śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa w zachowaniu położnych, które opiekowały się pacjentką, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej ani nieprawidłowości w opiece nad Izabelą już po zatrzymaniu u niej krążenia.
Ponadto, jak podaje Polska Agencja Prasowa, w ubiegłym roku doszło do zawarcia ugody między bliskimi zmarłej a ubezpieczycielem szpitala. Warunki ugody są poufne, strony nie zdradzają treści jej zapisów.
Przypomnijmy: 30-letnia Izabela we wrześniu 2021 roku zgłosiła się do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po tym, jak odeszły jej wody płodowe. U dziecka już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w szpitalu w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej twierdzi, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci kobiety.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.