Wiadomości

  • 24 czerwca 2024
  • 29 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3358

4 mln dofinansowania na inicjatywy oddolne, rozwój i integrację - projekt już trwa

Ruszył projekt "Od kulturowej transformacji do lokalnej integracji", na który Pszczyńskie Centrum Kultury pozyskało ponad 4 mln zł dofinansowania. Na najbliższe dwa lata zaplanowano realizację spotkań, warsztatów i zajęć, na których mieszkańcy gminy będą mogli się rozwijać i integrować tak, jak mają na to ochotę. Projekt ma bowiem na celu wdrożenie w życie oddolnych inicjatyw lokalnych.

projekt pckul
Nowy projekt dla mieszkańców rusza w lipcu - zapraszają koordynatorki i animatorzy - tu Tomasz, Aneta Anna, Alicja i Paweł · fot. Ela / pless.pl


Mieszkańcy naszej gminy, zarówno należących do niej sołectw, jak i miasta Pszczyna, mogą wziąć udział w projekcie "Od kulturowej transformacji do lokalnej integracji". Niedawno ruszył nabór formularzy, poprzez które zgłaszamy chęć uczestniczenia w programie. Każdy zgłaszający się po przesłaniu formularza jest zapraszany na rozmowę rekrutacyjną.

Na podstawie rozmów koordynatorzy chcą poznać potrzeby społeczności lokalnej - dowiedzieć się, czego brakuje w miejscu zamieszkania uczestników, w jakich zajęciach lub warsztatach chcieliby wziąć udział i jaki mają pomysł na rozwój własny oraz wspólne spędzanie czasu. - Od momentu uruchomienia formularzy dostaliśmy bardzo dużo zgłoszeń od osób, które mają pomysł na rozwój i integrację społeczności lokalnej. Spośród nich wyłoniliśmy liderki, którym pomożemy wdrożyć w życie przedstawione nam koncepcje inicjatyw. Role liderek powierzamy przede wszystkim kobietom, bo z naszej diagnozy wynikało, że na terenie gminy Pszczyna kobiety są mniej widoczne jako społeczniczki. Tym bardziej ucieszyło nas, że chęć udziału w projekcie i realizacji własnego pomysłu zgłosiły mieszkanki gminy. To właśnie one będą miały okazję wcielić w życie autorskie inicjatywy, z których skorzystają pozostali mieszkańcy w różnym wieku - informuje Alicja Spałek, opiekunka Oddolnych Inicjatyw Lokalnych.

Pomysły muszą spełniać kilka kryteriów, a więc dotykać tematów, na które ukierunkowany jest cały projekt. Pierwszy z nich to działania proekologiczne, drugi to pielęgnowanie kulturowej tożsamości lokalnej, trzeci dotyczy rozwiązywania problemów społecznych i profilaktyki.

Choć w rolach liderek obsadzono głównie kobiety w wieku 15-29 lat, to do programu może zgłosić się każdy, kto ukończył 15 lat. Uczestnicy będą brać udział w zajęciach, warsztatach i spotkaniach, których charakter i tematyka są w dalszym ciągu kształtowane poprzez oddolne sugestie samych zainteresowanych. - Od wielu osób słyszymy na rozmowach, że chętnie wezmą udział w zajęciach z zakresu dietetyki lub w warsztatach kosmetycznych. Ale oprócz warsztatów oferujemy również zajęcia animacyjne, takie jak spotkania przy grach planszowych, rękodzieło, zajęcia muzyczne czy po prostu zajęcia integracyjne. Różne potrzeby mieszkańców sołectw będziemy spełniać dzięki uruchomieniu Mobilnego Klubu Integracji Lokalnej - mówi Aneta Anna Mańko, koordynatorka projektu.

Ponadto w ramach projektu wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Zaplanowano również cykl warsztatów menadżerskich dla kobiet. Program ma na celu również aktywizację mieszkańców sołectw, na którymi pieczę przejmą specjalnie wybrani do tego celu animatorzy. Będą oni prowadzić również coś w rodzaju świetlicy środowiskowej i wspierać uczestników z obszaru sołectw w rozwiązywaniu problemów.

To właśnie na terenie sołectw, które mają utrudniony dostęp do kultury w mieście, działał będzie Mobilny Klub Integracji Lokalnej i odbywać się będą warsztaty m.in. z rękodzieła, teatru, fotografii i muzyki. W każdym sołectwie odbędzie się też impreza kulturalna oraz zorganizowana zostanie wizyta studyjna o charakterze rozwojowym lub ekologicznym. - Chcemy zintegrować ludzi nie tylko międzypokoleniowo, ale też między sołectwami, więc uczestnicy będą mogli brać udział w różnych spotkaniach i zajęciach nie tylko w swoim sołectwie, ale też w każdym innym. Uczestnik, który mieszka w Wiśle Wielkiej będzie mile widziany na spotkaniach w Piasku i odwrotnie, a później może jeszcze dotrzeć na interesujące go spotkanie w pckulu. Żadna z osób, które zgłoszą się do nas nie odejdzie z kwitkiem. Warunkiem jest to, że musi zamieszkiwać, pracować lub uczyć się na terenie gminy Pszczyna i wykazywać chęć uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że jest tutaj tylu ludzi, którzy chcą działać i mamy nadzieję, że po zakończeniu tego projektu nadal wielu z nich będzie angażowało się w lokalną społeczność - mówią koordynatorki.

Nabór do projektu ma charakter ciągły, choć trzeba pamiętać, że liczy się kolejność zgłoszeń. Maksymalna liczba beneficjentów programu wynosi 275 osób, tymczasem zgłoszonych jest już ponad 200. Pierwsze wydarzenia ruszą w lipcu. Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2026 roku. Częstotliwość spotkań i dyżurów będzie zależała od chęci oraz potrzeb samych uczestników. Liderzy mają zapewnione spotkania integracyjne i wsparcie opiekunów projektu.

Więcej szczegółowych informacji o projekcie oraz regulamin rekrutacji i uczestnictwa dostępnych jest n stronie Pszczyńskiego Centrum Kultury: https://pckul.pl/aktualnosci/od-kulturowej-transformacji-do-lokalnej-integracji/.

Aktualności można znaleźć na facebookowym profilu poświęconemu projektowi: https://www.facebook.com/projektpckul.

projekt pckul

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.