Wiadomości

  • 23 lipca 2024
  • wyświetleń: 423

Garaż wolnostojący - jakie ma zalety i jaki wybrać?

Materiał partnera:

Każda osoba budująca dom zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie garaż wolnostojący obok budynku, czy może garaż stanowiący część jego bryły. Dla większości korzystniejszym rozwiązaniem jest garaż wolnostojący. Poznaj jego atuty i dowiedz się więcej na ten temat!

samochód, auto, BMW


Garaże wolnostojące są tańszą alternatywą dla garaży budowanych w bryle domu, jednocześnie wyróżniając się mnóstwem innych korzyści. Wysokiej jakości rozwiązania oferuje producent Stalgar. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o garażach wolnostojących!

Co to jest garaż wolnostojący?



Garaż wolnostojący jest obiektem usytuowanym w pewnej odległości od domu (budynku mieszkalnego) i tym samym nie stanowi jego elementu. Może być murowany, wykonany z blachy czy drewna. Jak wskazuje nazwa, służy do parkowania w nim samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, np. motocykla, skutera. Zgodnie z art. 29 ust. 1 Prawa Budowlanego, garaże do powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 nie wymagają zgłoszenia.

Rodzaje garaży wolnostojących



Wybór tego typu rozwiązań jest w dzisiejszych czasach niezwykle duży. Prawdopodobnie największą popularnością cieszy się garaż blaszany, wykonany z dużych płatów blachy połączonych ze sobą różnymi materiałami, np. wkrętami. Garaż wolnostojący może być jednak wykonany także z impregnowanego drewna czy cegieł. Wszystko zależy od Twoich preferencji i możliwości finansowych. Ze względu na wielkość wymienia się zwłaszcza garaże jednostanowiskowe i dwustanowiskowe. Jeśli Twój garaż dwustanowiskowy przekroczy 35 m2 powierzchni, nie zapomnij go zgłosić.

Sprawdź także: Garaż blaszany z wiatą, garaż dwustanowiskowy — kiedy warto pomyśleć nad takimi konstrukcjami?

Korzyści z posiadania garażu wolnostojącego



Dlaczego tak wiele osób preferuje postawienie na działce garażu wolnostojącego, zamiast wbudowania go w bryłę domu? Ma to wiele uzasadnień:

  • dom bez wbudowanego garażu jest mniejszy, co wpływa korzystnie na koszt zarówno samej budowy (mury, dach), jak i ogrzewania. Także podatek od domu jest później niższy;
  • jeśli w przyszłości zrezygnujesz z jazdy autem, nie możesz tak łatwo wyburzyć garażu będącego częścią Twojego domu. Natomiast z łatwością możesz usunąć garaż blaszany czy inny wolnostojący ze swojej posesji;
  • spaliny i nieprzyjemne zapachy z garażu wolnostojącego nie będą tak łatwo docierać do Twojego domu, co może mieć miejsce przy źle przemyślanych garażach w bryle domu;
  • koszt postawienia garażu wolnostojącego, zwłaszcza blaszanego, jest znacznie niższy;
  • domy bez garażu wbudowanego w bryle wydają się być zgrabniejsze.


Garaż wolnostojący to również świetne rozwiązanie w przypadku mniejszych działek, ponieważ można je postawić w dowolnym miejscu na posesji, także za domem czy w skosach działki. Jeśli działka jest wyjątkowo mała, zawarcie garażu w bryle domu może być wręcz niemożliwe. Jest to więc rozwiązanie praktyczne, oszczędne, przyjemne dla oka. Taki garaż możesz obsadzić roślinnością lub w inny sposób wkomponować w swój ogród.