![[FOTO] Łąka: poważny wypadek. Dwie osoby zakleszczone, śmigłowiec LPR w akcji](https://img.pless.pl/ib/d16638211dbad7d881db10885d147d2f/12/2025/04/wypadek_w_lace_4_04_2025_26fb.jpg)
Wiadomości
- 12 sierpnia 2024
- wyświetleń: 1294
Ile zarabia dietetyk w Polsce? Przewodnik po pensjach i możliwościach rozwoju
Materiał partnera:
Zawód dietetyka z roku na rok zyskuje na popularności. Powód jest prosty: coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na swoje zdrowie i sposób odżywiania. Jeśli marzysz o pracy na tym stanowisku, to z pewnością interesują Cię zarobki i możliwości zatrudnienia. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości. Sprawdź, ile zarabia dietetyk i co może zrobić, aby jego wynagrodzenie regularnie rosło.

Ile zarabia dietetyk? Wiemy, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć
Ile zarabia dietetyk? To zależy od rodzaju umowy, zakresu obowiązków, wymiaru czasu pracy czy sposobu rozliczania. Na wynagrodzenie wpływa również doświadczenie i staż specjalisty - początkowi dietetycy z oczywistych względów zarabiają mniej od tych, którzy działają w branży od lat i mają stałą bazę pacjentów.
Zgodnie z danymi z pierwszego kwartału 2024 średnie wynagrodzenie dietetyka wynosi aktualnie 4770 zł brutto. Co istotne, pensja jest wyższa w porównaniu z poprzednimi latami, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego wynagrodzenia w tej branży.
Co więcej, warto podkreślić, że praca dietetyka jest jedną z tych, w których nie ma górnego limitu wynagrodzenia - czasami wystarczy zmienić miejsce pracy lub zapisać się na kurs, aby zwiększyć swoje zarobki. Można też założyć własną działalność i samodzielnie ustalać koszt konsultacji dietetycznych, za które pacjenci mogą zapłacić nawet kilkaset złotych.
Dietetyk - gdzie może pracować?
Możliwości pracy dla dietetyka jest wiele, a doświadczony i odpowiednio wykształcony specjalista nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w różnych sektorach. Oto najpopularniejsze miejsca, w których można objąć stanowisko dietetyka:
- kliniki - praca w placówkach medycznych polega głównie na opracowywaniu jadłospisów dla pacjentów (w tym również dla osób z chorobami dietozależnymi);
- przychodnie i ośrodki zdrowia - specjaliści prowadzą konsultacje dietetyczne i pomagają pacjentom z problemami żywieniowymi;
- prywatny gabinet - własna praktyka daje największe możliwości pod względem zarobków;
- firmy cateringowe - dietetycy tworzą zbilansowane menu diet pudełkowych i nadzorują jakość posiłków;
- branża fitness i wellness - pomoc klientom w osiąganiu celów zdrowotnych i żywieniowych.
Na tym jednak nie koniec możliwości dietetyka. Gdzie może pracować? W branży edukacyjnej, np. jako wykładowca lub prowadząc warsztaty i szkolenia na temat zdrowego odżywiania.
Jak zwiększyć swoje zarobki? Postaw na rozwój
Rozwój w branży dietetycznej nigdy się nie kończy. Regularnie pojawiają się nowe badania i trendy żywieniowe, z którymi specjaliści powinni być na bieżąco. Oprócz tego warto brać udział w szkoleniach, warsztatach i obowiązkowo w kursach prowadzonych przez Polski Instytut Dietetyki.
PID oferuje kursy, dzięki którym możesz rozwijać się w interesującej Cię dziedzinie. Do wyboru masz np. kurs dietetyki ketogenicznej, dietetyki kosmetycznej, coachingu dietetycznego, psychodietetyki, dietetyki sportowej czy specjalisty ds. leczenia nadwagi i otyłości.