Wiadomości
- 10 września 2024
- wyświetleń: 2608
O architekturze, designie i przestrzeniach miejskich w Pszczyńskim Centrum Kultury
W piątek, 6 września w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie poświęcone architekturze i designowi - wernisaż wystawy projektów laureatów konkursu Design Educates Awards 2023. Nagrodzone i wyróżnione prace architektów z całego świata można oglądać w pckul do końca września.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 panelem dyskusyjnym zatytułowanym "Gdyby ściany mogły mówić", podczas którego zaproszeni eksperci omówili społeczną rolę architektury i designu. Dyskusja poruszała tematy związane z edukacyjnym potencjałem projektowania oraz jego wpływem na kształtowanie przestrzeni miejskich i społecznych.
W panelu wzięli udział wybitni specjaliści: prof. Mateusz Gyurkovich (architekt, badacz, wykładowca akademicki, profesor Politechniki Krakowskiej, wybitny specjalista w dziedzinie projektowania przestrzeni miejskich, a także badania współczesnych zjawisk urbanizacyjnych), dr Piotr Kuczia (jeden z pomysłodawców i jurorów konkursu, a zarazem uznany na arenie międzynarodowej architekt, specjalizujący się w budownictwie solarnym, laureat ponad 70 międzynarodowych nagród, autor i edukator) oraz red. Artur Celiński (publicysta, badacz i twórca polityk miejskich, redaktor naczelny miesięcznika "Architektura-murator"). Rozmowy prowadziła dr arch. Magdalenę Wałek, redaktor naczelną portalu Sztuka-Architektury.pl.
Po panelu uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę podczas oprowadzania kuratorskiego, a także nawiązać rozmowy w kuluarach. Wystawa zaprezentowała zarówno nowatorskie, jak i inspirujące projekty architektoniczne oraz designerskie, które wyróżniały się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim wartościami edukacyjnymi.
- Cieszę się, że możemy wspólnie zastanowić się nad tym, jak przestrzeń, w której żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, wpływa na naszą codzienność, naszą tożsamość, a także na relacje społeczne. Architektura i design to nie tylko kwestia estetyki czy funkcjonalności. To dziedziny, które mają moc kształtowania społeczeństwa, wpływania na jakość naszego życia i budowania wspólnoty - podkreśliła zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.
Jak dodała Magdalena Czarnecka, współczesne wyzwania - od zmian klimatycznych, przez urbanizację, po problemy społeczne - stawiają przed architektami i projektantami nowe zadania. - Dzisiejsza dyskusja to doskonała okazja, by przyjrzeć się tym zagadnieniom z różnych perspektyw i zrozumieć, jak mądre, odpowiedzialne projektowanie może przyczynić się do bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata - mówiła, dziękując prelegentom, ekspertom w dziedzinie architektury i designu, za ich gotowość do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.