
Wiadomości
- 30 września 2024
- wyświetleń: 3012
Nagroda dla goczałkowiczanina za pielęgnowanie dziedzictwa górniczego oraz folkloru Śląska i Zagłębia
Dr. Robert Garstka z Goczałkowic-Zdroju znalazł się w gronie tegorocznych laureatów Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera za dorobek w zakresie zachowania dziedzictwa górniczego oraz folkloru Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Otrzymał nagrodę III stopnia.

To już 35. edycja tej nagrody przyznawanej przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży za istotne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Wraz z dr Robertem Garstką równorzędną nagrodę III stopnia otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w uznaniu szczególnej dbałości o zachowanie tożsamości ziemi łomżyńskiej. Laureatem nagrody II stopnia został dr hab. Włodzimierz Karol Pessel z Grodziska Mazowieckiego, a I stopnia - Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.
W konkursie nagradzani są badacze, twórcy i animatorzy kultury oraz działacze polonijni. Grono jego laureatów liczy ponad 200 osób i co roku jest poszerzane o kolejne nazwiska wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, działaczy kulturalnych i społecznych. Szczególnym pragnieniem organizatorów jest uhonorowanie osób i instytucji, które podtrzymują, pielęgnują i rozwijają polskość, umacniają jej związki z kulturą nowych ojczyzn, zrzeszają Polaków za granicą.

Dr Robert Garstka - pracownik Instytutu im. W. Korfantego w Katowicach. Fotograf, etnograf, regionalista. Społeczny opiekun zabytków. W swojej pracy od ponad 20 lat zajmuje się głównie badaniem i dokumentacją kultury ludowej, ze szczególnym naciskiem na obrzędowość doroczną, na terenie historycznego Górnego Śląska oraz Małopolski. W polu jego zainteresowań znajduje się również mała architektura sakralna, tradycyjne budownictwo ludowe i zabytkowe pomniki nagrobne. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego. Interesuje go fotografia dokumentalna, reportażowa i przyrodnicza.
Autor publikacji popularnonaukowych związanych z kulturą ludową. Pomysłodawca i uczestnik projektów etnograficznych, dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skupionych na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego oraz ziemi częstochowskiej, a także współpomysłodawca projektu etnograficznego "Mapa obrzędowa Górnego Śląska" i cyklicznego wydarzenia Forum Regionalne "Między Małopolską a Górnym Śląskiem".
Dwukrotnie uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP, za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy, oraz albumów fotograficznych Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary, Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim.
Współautor zdjęć w publikacjach książkowych m.in. Istebna zespół regionalny, Kolędnicy, Dziedzictwo diaspory, Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego, Będzin. Przyroda i krajobraz, Księga dwudziestolecia TPB, Zapraszamy do Będzina.
Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Via Arte. Laureat licznych konkursów fotograficznych m.in.:
- I miejsce w konkursie BZ WBK PRESSFOTO 2013
- III miejsce w międzynarodowym konkursie "Barwy Soli Europy" 2011
- Kwalifikacja do wystawy w międzynarodowym konkursie "Sól na świecie w fotografii" 2014
- I miejsce w konkursie "Obiekty zabytkowe naszego miasta" Będzin 2001
- Wyróżnienie w konkursie TVP Katowice "Bliżej natury" 2000
Zobacz także

Gorący tematMotocyklista z Wisły Wielkiej pokona 3600 km w 65 godzin. Zrobi to dla chorych dzieci z sąsiedztwa

Rodzina pani Wiesi dziękuje Czytelnikom! Kwotę 30 tys. zł. uzbierano błyskawicznie

90 urodziny pani Małgorzaty Moryc z Kobióra

TrwaKlejnot Ziemi Pszczyńskiej. Można zgłaszać kandydatki do odznaczenia

Zmarł ks. Arkadiusz Janyga. Wieloletni proboszcz i budowniczy kościoła w Jankowicach

Materiał partneraWTA 125 w Antalyi - finał Mai Chwalińskiej i duży awans w rankingu deblowym
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.