Wiadomości

  • 14 października 2024
  • wczoraj, 14:00
  • wyświetleń: 21096

[WIDEO] Budda usłyszał zarzuty dot. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Budda - popularny youtuber został w poniedziałek zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Dzień wcześniej celebryta przekazał wiadomość o zakończeniu swojej internetowej kariery. Kamil L. został 14 października doprowadzony do Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Prokurator przedstawił Kamilowi L. oraz 9 innym osobom zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karno-skarbowych związanych z organizowaniem uczestnictwa w grach losowych, wystawianiem nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Przypomnijmy, że wiosną pojawiły się informacje, że Budda ma stworzyć na osiedlu Polne Domy w Pszczynie tor do driftu i siedzibę swojej marki energetyków.

Zatrzymanie Kamila L. i 9 współpracowników - 14.10.2024
Zatrzymanie Kamila L. i 9 współpracowników - 14.10.2024 · fot. CBŚP


Aktualizacja - wtorek, 15 października godz. 14.00

Komunikat Prokuratury Krajowej

Kamil L. oraz 9 innych osób zostało zatrzymanych w dniu 14 października 2024 roku przez funkcjonariuszy CBŚP na polecenie prokuratora zachodniopomorskiego pionu PZ PK. W działaniach uczestniczył także Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.

Zarzuty ogłoszone podejrzanym dotyczą kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych, które to loterie z uwagi na warunki ich uczestnictwa były w istocie grami hazardowymi. Celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych.

Nadto zarzuty dotyczą czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych.

Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku.

W trakcie czynności zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około 140 milionów złotych, w tym 51 samochodów, nieruchomości, a także dokonano blokady środków na rachunkach na kwotę ponad 77 milionów złotych.

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty, wszyscy podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Wobec 4 podejrzanych skierowane zostaną do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki o charakterze wolnościowym.

prok. Katarzyna Calów - Jaszewska
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej


Komunikat CBŚP z dn. 15 października



Efektem działań CBŚP, PK i KAS przy wsparciu GIIF, było zatrzymanie 10 osób podejrzanych oraz zabezpieczenie luksusowych samochodów, nieruchomości i zablokowanie rachunków bankowych. Sprawa dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o wyłudzanie podatku VAT od towarów i usług oraz organizowanie gier hazardowych w postaci urządzania loterii internetowych.

Policjanci Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzą śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT od towarów i usług oraz organizowaniem gier hazardowych w postaci urządzania loterii internetowych.

Zatrzymanie Kamila L. i 9 współpracowników - 14.10.2024 · fot. CBŚP


Wynikiem prowadzonego śledztwa była realizacja przeprowadzona w dniu 14 października 2024 roku, w trakcie której zatrzymano 10 osób podejrzewanych o czerpanie korzyści finansowych z nielegalnego procederu. W trakcie dalszych czynności przeszukano kilkanaście lokalizacji związanych z działalnością zatrzymanych osób, które miały miejsce na terenie województw: mazowieckiego, małopolskiego oraz śląskiego. W ich wyniku dokonano zabezpieczeń obszernego materiału dowodowego w postaci różnego rodzaju dokumentacji.

Zarzuty przedstawione przez prokuratora z zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT oraz prania pieniędzy.

W trakcie czynności zabezpieczono również mienie należące do podejrzanych, w postaci 51 luksusowych i sportowych pojazdów m.in. takich marek jak Lamborghini, Mercedes, Rolls-Royce, Audi, BMW, Toyota, Nissan i innych o łącznej szacunkowej wartości około 38 mln PLN. Ustalono również nieruchomości w tym grunty, działki budowlane, domy i mieszkania o szacunkowej wartości około 30 mln złotych. Generalny Inspektor Informacji Finansowej, dokonał blokad na rachunkach bankowych na łączną kwotę około 77 mln PLN. Blokadami zostały objęte zarówno konta osób fizycznych, jak i spółek.


---

Informacja z 14 października

Jako pierwszy informację o zatrzymaniu Kamila L. uzyskał dziennikarz Radia Kraków Patryk Kubiak. Sprawą youtubera Buddy zajmuje się wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie. CBŚP potwierdza, że służby przeprowadziły czynności, które doprowadziły do zatrzymania także innych osób. Akcja miała miejsce w Warszawie. Zabezpieczono majątek celebryty. Jak podaje Wirtualna Polska, zatrzymanie influensera wraz z jego partnerką miało miejsce przy hotelu Warszawa przy pl. Powstańców Warszawy o godz. 6 rano.

"Mogę potwierdzić, że dziś zatrzymany został Kamil L, znany influencer. Razem z nim zostało zatrzymanych dziewięć innych osób. Jeśli chodzi o dalsze informacje dotyczące zarzutów, poinformujemy o tym dopiero po zakończeniu czynności z tymi osobami" - powiedziała Radiu Kraków Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej.

Informacje w sprawie opublikował w serwisie X (dawniej Twitter) Rzecznik Prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak:



Przed godz. 14.00 CBŚP opublikowało kolejny komunikat:



W niedzielę 13 października Budda zakończył swoją działalność w internecie, co zapowiadał od kilku miesięcy. Przekonywał, że nie czuje się najlepiej w środowisku internetowych twórców z uwagi na szerzące się konflikty i patologie. Na swoim kanale opublikował pożegnalny materiał, w którym zorganizował loterię - do wygrania były m.in. luksusowe samochody oraz dom w Zakopanem.



Kamil L. zgromadził na Budda.tv w serwisie YouTube kilkumilionową publiczność. Na filmach prezentował i testował samochody sportowe. Youtuber obracał sporym kapitałem. Zasłynął rozdawaniem pieniędzy widzom i przekazywaniem ogromnych kwot m.in. na WOŚP. W ostatnim czasie przekazał powodzianom domy tymczasowe. W jego działalności charytatywnej jest też wątek pszczyński - w czerwcu przekazał quada Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszczynie.



Wiosną pojawiły się natomiast informacje, że Budda ma stworzyć na osiedlu Polne Domy w Pszczynie tor do driftu i siedzibę swojej marki energetyków.

ar / pless.pl

źródło: Prokuratura Krajowa, CBŚP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.