Wiadomości
- 28 października 2024
- wyświetleń: 4730
Reforma ochrony zdrowia: samorządowcy z całego regionu podpisali w Pszczynie list intencyjny
W piątek 25 października w Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.
Forum samorządowe województwa śląskiego dotyczące zmian w ochronie zdrowia zgromadziło w Pszczyńskim Centrum Kultury ponad 100 śląskich samorządowców oraz prezesów i dyrektorów śląskich szpitali. Wydarzenie odbyło się w związku z trwającymi pracami nad reformą ochrony zdrowia, która zakłada m.in. koncentrację świadczeń, profilowanie szpitali i łączenie placówek zarządzanych przez różne samorządy terytorialne.
Głównym celem Forum zorganizowanego przez Powiat Pszczyński, Gminę Pszczyna, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego oraz Szpital Joannitas w Pszczynie było zwrócenie uwagi na konieczność wypracowania wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali, w tym szpitali powiatowych, działających na terenie województwa śląskiego.
Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz podkreślał dużą rolę samorządowców we wdrażaniu zmian.
- Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej szpitali o różnych strukturach mogło wejść w reformę zdrowia. Dopuścimy wszystkie szpitale pod jednym warunkiem - że wdrożą plan naprawczy. Wierzę w mądrość władz lokalnych - samorządowcy najlepiej wiedzą, co na danym terenie trzeba połączyć. Trzeba mieć odwagę - mówił Jerzy Szafranowicz.
- Mam nadzieję, że dzięki państwu i takim inicjatywom powstanie pakt zdrowotny dla Śląska i Warszawa zauważy, że w naszym regionie są inne problemy niż w pozostałych regionach - mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
Starosta pszczyński, Grzegorz Wanot podkreśla, że liczna obecność na forum samorządowców i osób zarządzających szpitalami pokazuje, że w województwie śląskim stawia się czoła problemom.
- Chcemy dialogu i działań, chcemy przygotować nasze szpitale do zapowiadanej reformy. Jeśli nie zaangażujemy się w reformę i jej kształt to możemy je stracić, bo nie udźwigniemy rosnącej dysproporcji między kosztami a gwarantowanym finansowaniem. Nasze województwo jest bardzo różnorodne pod względem profili szpitali, ich zagęszczenia, problemów zdrowotnych mieszkańców, różnic regionalnych. Dlatego nasz głos musi być obecny w Warszawie - mówił Grzegorz Wanot.
Merytoryczna dyskusja wokół założeń reformy zdrowia
- Stoimy przed ogromną szansą na wdrożenie istotnych zmian w ochronie zdrowia. Chcemy znać narzędzia jakie pomogą nam długofalowo zaplanować system ochrony zdrowia w naszym województwie - podkreśla Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie.
W pierwszym panelu dyskusyjnym wzięli udział: wiceminister zdrowia, Jerzy Szafranowicz, zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Marek Augustyn, prof. dr hab. n. med. Krystian Wita - członek Zespołu do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia, Katarzyna Adamek - dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prof. nadzw. Jarosław Fedorowski - Prezes Polskiej Federacji Szpitali. Dyskusja toczyła się wokół szczegółów proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian oraz ponoszenia kosztów proponowanej transformacji w szpitalach powiatowych.
W panelu z udziałem samorządowców: Janiny Żagań - starosty cieszyńskiej, Grzegorza Swobody - starosty raciborski, Elżbiety Popielskiej - I zastępcy prezydenta Miasta Chorzów oraz Józefa Koczara - dyrektora Departamentu Obsługi Prawnej i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podkreślono, że samorządy są gotowe na dialog w zakresie racjonalizacji świadczeń. Trzeba jednak patrzeć na specyfikę regionu.
- Finansowanie szpitali to dzisiaj przede wszystkim wynagrodzenia i koszty stałe. Wybrzmiało tutaj, że my jako samorządowcy mamy się konsolidować i ponosić odpowiedzialność. My tę odpowiedzialność ponosimy. Jeśliby nie samorządy, szpitale od dawna byłyby zamykane. Jesteśmy organami założycielskimi tych jednostek i jeżeli chodzi o infrastrukturę ponosimy koszty utrzymania, remontów, sprzętu, które idą w miliony. Mówi się o racjonalizacji kosztów, ale nikt nie mówi o racjonalizacji kosztów związanych z budżetem powiatu, bo to nie tylko ochrona zdrowia, ale też oświata, infrastruktura drogowa i wiele innych zadań - zwracał uwagę starosta raciborski, Grzegorz Swoboda.
Samorządowcy zwracają się do ministerstwa o włączenie ich w prace nad reformą
Następnie przedstawiciele niemal 30 samorządów prowadzących szpitale w województwie śląskim podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa powiatowego na terenie województwa śląskiego.
"Celem naszych działań będzie współpraca w tworzeniu map zabezpieczenia szpitalnego oraz przeprowadzenie procesów transformacji tak, aby organizacja pracy szpitali powiatowych województwa śląskiego zapewniała mieszkańcom równy dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz przyniosła długofalowy efekt dynamicznej i dobrej praktyki współpracy podmiotów leczniczych" - czytamy w treści listu intencyjnego.
W tym celu powołano zespoły przedstawicieli organów tworzących: Zespół ds. transformacji szpitali powiatowych województwa śląskiego oraz Zespół ds. map zabezpieczenia szpitalnego. Samorządowcy, podkreślając potrzebę współpracy na każdym poziomie, zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o włączenie ich przedstawicieli do prac nad reformą. Ich udział ma na celu uwzględnienie specyfiki regionalnych placówek oraz zapewnienie, że zmiany będą dostosowane do realnych potrzeb szpitali powiatowych i wojewódzkich.
- Śląsk był zawsze silny. Widzimy, kto wsparł dzisiejsze forum i ta lista świadczy o tym, że konferencja nie przejdzie bez echa - mówił Krzysztof Lehnort, ekspert Polskiej Federacji Szpitali.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Związku Powiatów Polskich, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Polskiej Federacji Szpitali.
Patronat medialny: Rynek Zdrowia, Polskie Radio Katowice, TVP3 Katowice, pless.pl, "Dziennik Zachodni", Telewizja Silesia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj