Wiadomości
- wczoraj, 13:50
- wyświetleń: 2085
Święto Niepodległości w Gminie Kobiór: Patriotyzm, Historia i Tożsamość Górnego Śląska
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Kobiórze
-
Gmina Kobiór przygotowuje się do obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając przy tym bogatą historię i unikalną tożsamość Górnego Śląska. To wyjątkowe święto jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania, refleksji nad przeszłością i pielęgnowania lokalnych tradycji.
Program obchodów Święta Niepodległości
Koncert patriotyczny i wernisaż wystawy Stanisława Szroborza
W czwartek, 7 listopada, o godzinie 17:30, mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym koncercie patriotycznym połączonym z wernisażem wystawy malarstwa lokalnego artysty Stanisława Szroborza. Wydarzenie to odbędzie się w Gminnym Domu Kultury w Kobiórze. Jest to doskonała okazja do spotkania i uczczenia ważnego dnia poprzez muzykę oraz sztukę inspirowaną miłością do ojczyzny.
Uroczysta msza święta w Intencji Ojczyzny
W niedzielę, 10 listopada, o godzinie 12:00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. To szczególny moment, aby mieszkańcy wspólnie modlili się za pokój i dobrobyt kraju, zjednoczeni w duchu patriotyzmu.
Symboliczne zaproszenia od posła
Poseł Grzegorz Płaczek, w geście patriotycznej solidarności, przekazał bezpłatnie mieszkańcom gminy Kobiór okolicznościowe zaproszenia na mszę świętą wraz z biało-czerwoną wstążką. Zaproszenia te, jako wyraz wspólnotowego ducha, będą dystrybuowane za pośrednictwem uczniów i przedszkolaków.
Górny Śląsk - region o bogatej historii i tożsamości
Obchody Święta Niepodległości w Gminie Kobiór są także okazją do przypomnienia, że Górny Śląsk to region o niepowtarzalnej historii i dziedzictwie. Od czasów średniowiecznych, kiedy zamieszkiwały go słowiańskie plemiona, po okres rozbicia na księstwa piastowskie, region ten przechodził pod wpływy czeskie i habsburskie. Rewolucja przemysłowa w XVIII wieku, spowodowana odkryciem bogatych złóż węgla, przyciągnęła wielu osadników i zapoczątkowała dynamiczny rozwój gospodarczy.
Losy Górnego Śląska były przez wieki odrębne od dziejów Rzeczypospolitej. Powstania śląskie i plebiscyt po I wojnie światowej stały się przełomowymi wydarzeniami, które doprowadziły do podziału regionu między Polskę a Niemcy. Po II wojnie światowej większość obszaru znalazła się w granicach Polski, a Górny Śląsk stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym, zachowując swoją wielokulturową tożsamość.
Świętowanie z szacunkiem dla historii
Obchodząc 105. rocznicę odzyskania niepodległości, pamiętajmy o unikalnym charakterze Górnego Śląska, jego historii i tradycjach. To czas, aby z dumą spojrzeć na przeszłość, oddać hołd przodkom oraz celebrować obecne osiągnięcia i przyszłość regionu.
Świętujmy z szacunkiem i wdzięcznością dla minionych pokoleń, pielęgnując pamięć o dziejach naszego wyjątkowego zakątka Polski.Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.