Wiadomości

  • 5 listopada 2024
  • wyświetleń: 472

Migrena a styl życia: co może wywoływać napady migreny?

Materiał partnera:

Migrena to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, która według badań epidemiologicznych może dotykać nawet 12% populacji.1 Dominującym objawem migreny jest napadowy, silny, najczęściej jednostronny i pulsujący ból głowy, który może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, tzw. objawy wegetatywne - nudności i/lub wymioty, a także nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, w tym światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki. Wszystkie te cechy sprawiają, że migrena znacząco obniża jakość życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Migrena


Jakie są przyczyny występowania migreny i czy styl życia może mieć wpływ na częstotliwość występowania napadów migreny? Sprawdź!

Migrena - przyczyny występowania



Mimo przeprowadzenia wielu badań, w dalszym ciągu nie udało się określić jednoznacznej przyczyny występowania migreny. Uważa się, że jednym z czynników odpowiedzialnych za powstawanie migreny może być nadwrażliwość ze strony układu nerwowego na różnorodne bodźce środowiskowe i sensoryczne, modyfikowana przez czynniki genetyczne. Główną strukturą zaangażowaną w rozwój migreny jest układ nerwu trójdzielnego, który przekazuje bodźce czuciowe do wyższych pięter układu nerwowego, w tym wzgórza i kory mózgu. Jedna z hipotez wskazuje, że wystąpienie bólu migrenowego jest związane z wydzielaniem się mediatorów bólu (m.in. białka związanego z genem kalcytoniny - CGRP, czy substancji P) na zakończeniach nerwu trójdzielnego. Zwiększone stężenie tych substancji prowadzi do jałowego zapalenia w obrębie naczyń mózgowych i opon mózgowo-rdzeniowych, co prowadzi do wystąpienia silnego, nasilającego się wraz z aktywnością fizyczną, tętniącego bólu głowy. 2

Czy migreny da się uniknąć?



Nie znając jednoznacznej przyczyny występowania migreny, nie jesteśmy w stanie uniknąć zachorowania na tę dolegliwość. Pamiętajmy jednak, że migrena jest chorobą przewlekłą, o charakterze napadowym i istnieje szereg czynników, które, choć same w sobie nie powodują migreny, mogą natomiast stanowić czynniki wyzwalające napady migrenowe u osób cierpiących na migrenę.

Do najczęstszych czynników wyzwalających migrenowy ból głowy należą między innymi:

  • spożywanie alkoholu, w tym w szczególności czerwonego wina i piwa,
  • spożywanie kofeiny, kakao oraz czekolady,
  • spożywanie glutaminianu sodu i aspartamu,
  • spożywanie niektórych produktów spożywczych, w tym serów żółtych i pleśniowych, orzechów i owoców cytrusowych,
  • stres,
  • zmiany hormonalne u kobiet,
  • głód,
  • zaburzenia snu,
  • zmiany pogody,
  • ostre światło, ostre zapachy,
  • aktywność fizyczna lub seksualna.


W badaniach epidemiologicznych, aż 75% pacjentów zmagających się z migreną zgłosiło, że napad migrenowego bólu głowy został wyzwolony przez co najmniej jeden z wymienionych powyżej czynników.3

Jak leczyć migrenowe bóle głowy?



Aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia, pacjent w pierwszej kolejności powinien zostać właściwie zdiagnozowany przez lekarza. W zależności od sytuacji klinicznej, w tym przede wszystkim ilości napadów migreny u danego pacjenta, możliwe jest zastosowanie leczenia doraźnego, którego celem jest złagodzenie bólu w trakcie napadu migreny lub leczenia profilaktycznego, które ma na celu ograniczyć częstotliwość występowania epizodów migrenowego bólu głowy.

Leczenie doraźne



W leczeniu doraźnym pacjenci mogą stosować ogólnodostępne środki farmakologiczne, o działaniu przeciwbólowym, takie jak paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, czy ketoprofen), a także swoiste leki przeciwmigrenowe - tryptany. Te ostatnie znajdują zastosowanie wyłącznie w leczeniu migrenowego bólu głowy.

Jeszcze do niedawna, wszystkie leki należące do grupy tryptanów były dostępne tylko na receptę. Obecnie jeden z nich - almotryptan, jest już dostępny dla pacjentów cierpiących na migrenę bez recepty. Przykładem preparatu zawierającego almotryptan jest Nomigren. Zawierający 12,5 mg almotryptanu lek Nomigren, stosowany doraźnie, pozwala skutecznie złagodzić ból głowy w przebiegu ostrego napadu migreny.

Almotryptan jest lekiem przeciwmigrenowym, działającym na receptory serotoninergiczne 5-HT1B i 5-HT1D, które pośredniczą w skurczu naczyń krwionośnych w obrębie czaszki. Dodatkowo almotryptan działa na układ trójdzielno-naczyniowy, uniemożliwiając przedostawanie się białek osocza poza naczynia opony twardej, co również związane jest z patofizjologią migreny.

Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że stosowanie dawki 12,5 mg almotryptanu pozwala zmniejszyć ból głowy o umiarkowanym i ciężkim nasileniu po 2 godzinach (pierwsze efekty działania zaobserwowano już po 30 minutach po podaniu leku). Dodatkowo, almotryptan stosowany w ww. dawkach łagodzi nudności, nadwrażliwość na dźwięki oraz światło, które towarzyszą napadom migrenowym.4

Leczenie profilaktyczne



W przypadku częstego występowania migreny (ból głowy występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu, w co najmniej 3 kolejnych miesiącach), konieczne może się okazać zastosowanie leczenia profilaktycznego. Celem tego schematu kuracji jest zmniejszenie częstotliwości występowania ataków migreny poprzez codzienne stosowanie odpowiednio dobranych preparatów leczniczych.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, w leczeniu profilaktycznym mogą mieć zastosowanie leki z różnych grup, w tym leki kardiologiczne, przeciwpadaczkowe oraz przeciwdepresyjne, które odpowiednio stosowane mogą zmniejszyć częstotliwość występowania napadów migreny. Należy jednak pamiętać, że pełną ocenę skuteczności tego leczenia można przeprowadzić dopiero po kilku miesiącach regularnej kuracji. 5

Dodatkowo, pacjenci zmagający się z migrenowymi bólami głowy powinni zwrócić szczególną uwagę na czynniki, które wyzwalają u nich napad migreny. Ich świadome unikanie pozwoli znacząco zmniejszyć częstotliwość występowania migrenowych bólów głowy, tym samym znacząco poprawiając jakość życia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nomigren 12,5 mg, tabletki powlekane. Skład:
Każda tabletka zawiera 12,5 mg alomtryptanu (Almotriptanum) w postaci almotryptanu jabłczanu. Wskazania do stosowania: Doraźne leczenie bólu głowy w ostrych napadach migreny z aurą lub bez aury. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano migrenę inną niż migrena podstawna, hemiplegiczna lub oftalmoplegiczna. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 WROCŁAW, ul. Żmigrodzka 242 E.

  1. Migrena - objawy, przyczyny, leczenie | Neurologia - mp.pl, dostęp z dnia 11.08.2024 r.
  2. Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A | Boczarska-Jedynak | Polski Przegląd Neurologiczny (viamedica.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.
  3. Jakie są znane czynniki wyzwalające napad migrenowy? - Ból głowy - Neurologia i neurochirurgia - 5000 pytań z pediatrii - Medycyna Praktyczna dla lekarzy (mp.pl), dostęp z dnia 11.08.2024 r.
  4. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Nomigren,
  5. Migrena - objawy, przyczyny, leczenie | Neurologia - mp.pl, dostęp z dnia 11.08.2024 r.