![[FOTO] Łąka: poważny wypadek. Dwie osoby zakleszczone, śmigłowiec LPR w akcji](https://img.pless.pl/ib/d16638211dbad7d881db10885d147d2f/12/2025/04/wypadek_w_lace_4_04_2025_26fb.jpg)
Wiadomości
- 13 listopada 2024
- wyświetleń: 395
Działka inwestycyjna a działka usługowa. Czym się różnią?
Artykuł sponsorowany:
Pojęcia działki inwestycyjnej i działki usługowej bywają używane zamiennie - trzeba jednak wiedzieć, że są to dwa rodzaje gruntów, między którymi występują pewne różnice.

Działka inwestycyjna - abc
Działką inwestycyjną nazywa się grunt przeznaczony do celów inwestycyjno-przemysłowych. Tym, co ją wyróżnia, jest brak możliwości postawienia na jej terenie budynku mieszkalnego. Na działkach inwestycyjnych powstają zatem najczęściej akademiki, hotele, budynki data center, a nawet inwestycje solarne i fotowoltaiczne. Grunty inwestycyjne dzielą się na przemysłowe i usługowe. Ich minimalne wymiary zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych budynków i miejsc, w jakich się znajdują. Tego rodzaju działki przybierają najczęściej kształt kwadratu bądź prostokąta. Taka forma daje więcej możliwości zagospodarowania terenu.
Nieruchomość inwestycyjna
Nieruchomość inwestycyjna, nazywana też nieruchomością komercyjną, to budynek utrzymywany w celu osiągnięcia zysków ze sprzedaży bądź wynajmu. Do najpopularniejszych nieruchomości inwestycyjnych oprócz hoteli, akademików czy biurowców, należą także mieszkania pod wynajem, budynki biurowo-usługowe, obiekty przemysłowe i handlowe, a także budynki usługowo-mieszkalne.
Działka usługowa - podstawowe informacje
Działka usługowa to miejsce, w którym może zostać przeprowadzona zabudowa usługowa. Nie istnieje jednak żadna konkretna definicja tego rodzaju gruntu. Oznacza to, że na jej terenie wykonywana jest działalność usługowa i handlowa. Działka usługowa stanowi jeden z rodzajów działek inwestycyjnych. W Miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego widnieje ona pod literą U:
- U - działki pod działalność handlowo-usługową, np. sklepy spożywcze, odzieżowe lub obuwnicze, hurtownie, restauracje, kawiarnie, zakłady kosmetyczne, salony fryzjerskie;
- UP - działki pod usługi publiczne, np. urzędy i szkoły;
- UZ - działki pod usługi zdrowotne, np. ośrodki zdrowia czy szpitale;
- US - działki pod działalność sportową i rekreacyjną, np. hale sportowe, boiska, baseny itp.;
- UK - powierzchnie do sprawowania kultu religijnego, np. kościoły czy kaplice;
- UC - działki pod usługi komercyjne, obiekty handlowe o powierzchni większej niż 2000 m², np. centra handlowe.
Na gruncie usługowym nie może zostać postawiony dom jednorodzinny ani żaden inny budynek mieszkaniowy.
Warto pamiętać!
Działka inwestycyjna nie jest działką usługową, lecz działka usługowa należy do gruntów inwestycyjnych.
Działka inwestycyjna a działka usługowa - kluczowe różnice
Działki inwestycyjne bywają mylone z działkami usługowymi - występują jednak między nimi pewne różnice. Kluczowa dotyczy samego przeznaczenia gruntu. Na działce usługowej mogą bowiem stanąć wyłącznie budynki przeznaczone do działalności usługowej, związanej m.in. z użytecznością publiczną, opieką zdrowotną, gastronomią czy sportem i rekreacją. Inne formy działalności gospodarczej nie wchodzą w tym przypadku w grę. Działka inwestycyjna daje natomiast więcej możliwości zabudowy - można postawić na niej nie tylko budynki usługowe, ale również te przeznaczone pod przemysł i logistykę (np. fabryki i magazyny), obiekty handlowe (galerie handlowe) czy biura.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnic pomiędzy działką usługową a działką inwestycyjną, przeczytaj artykuł na stronie Nieruchomości Orange: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/dzialka-inwestycyjna-a-dzialka-uslugowa-czym-sie-roznia.
Znajomość rodzajów działek ma duże znaczenie, szczególnie w przypadku inwestorów - pozwala ona na właściwie wykorzystanie gruntu i zaplanowanie zgodnej z prawem inwestycji. Poszukując działki inwestycyjnej lub usługowej w atrakcyjnej lokalizacji, warto zapoznać się m.in. z ofertą Orange Polska. Obejmuje ona grunty i nieruchomości pod inwestycje na terenie całej Polski - mniejsze i większe, zapewniające wiele opcji zabudowy. Masz pomysł na ciekawą inwestycję? Sprawdź dostępne ogłoszenia i znajdź działkę, która pozwoli Ci zrealizować cel.