Wiadomości

  • 19 listopada 2024
  • 6 grudnia 2024
  • wyświetleń: 3804

[ZDJĘCIA] Sport to siła, która pokonuje niepełnosprawność. Konferencja w Pszczynie

Od czterech lat z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Pszczynie organizowana jest konferencja o różnej tematyce, którą łączy jedno - promowanie dostępności i pełnej integracji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia był "Sport bez barier".

Konferencja "Sport bez barier" - 05.12.2024 · fot. powiat


Wydarzenie po występie zespołu Korczakowska Symfonia z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Pszczynie otworzyli starosta Grzegorz Wanot i przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Grzegorz Kuczera. - Sport ma ogromne znaczenie w integracji osób z niepełnosprawnościami - mówił Grzegorz Wanot, starosta. Podkreślił, że w samym powiecie pszczyńskim mamy wybitnych sportowców, którym niepełnosprawność nie przeszkadza w odnoszeniu sukcesów.

Grzegorz Kuczera zaznaczył, że sport osób z niepełnosprawnościami jest ważnym tematem, o którym trzeba mówić głośno. - Sport bez barier to temat oczekiwany. Dzisiejsza konferencja w Starostwie, która zawsze organizowana jest na początku grudnia zamyka cykl obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. W czasie ich trwania w naszym powiecie podejmowane były różne ważne przedsięwzięcia - tłumaczył przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Podczas spotkania sportowcy z niepełnosprawnościami z naszego powiatu, laureaci wyróżniania Uskrzydlony - Filip Walecki z Czarkowa, ultramaratończyk z zespołem Downa, Krzysztof Hlubek z Piasku, członek drużyny rugby na wózkach IKS Jeźdźcy i Szymon Klimza z Warszowic, który uprawia sporty ekstremalne, opowiadali o swoich sportowych doświadczeniach i zmaganiach z niepełnosprawnością.

Ciekawe prelekcje wygłosili Paweł Łobodziński z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz przedstawiciele klubu IKS Jeźdźcy: prezeska Ewelina Piszczek, trener Janusz Kozak i zawodnik Krzysztof Hlubek. - Zakochałem się w niepełnosprawności. Dla mnie liczy się człowiek, nie wózek - mówił Janusz Kozak, trener reprezentacji Polski w rugby na wózkach, zachęcając obecną na sali młodzież do aktywności sportowej.

O swojej aktywnej działalności opowiadała Dominika Kasińska, ambasadorka projektów "Śląskie bez Barier 2023", "Beskidy bez barier 2021" oraz "Szczyrk bez barier 2020", dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. To bohaterka programu telewizji TTV " Down the Road". Skończyła policealne szkoły i mimo zespołu Downa pracuje jako asystent nauczyciela. - Uprawiam sporty, jeżdżę na nartach, pływam, jeżdżę na rowerze. Lubię chodzić po górach, zdobywać szczyty i dążyć do celu. Współpracuję z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, wychodzimy z osobami niepełnosprawnymi w góry. To również sport i aktywność. Integrujemy się, wspieramy - tłumaczyła Dominika Kasińska.

Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji "Kulawa Warszawa" mówiła o dostępności w sporcie, a Sylwia Ociepka, prezeska Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych GKS-u Katowice o dostępności stadionów dla kibiców o specjalnych potrzebach. Psycholog Justyna Tulaja z Centrum Społecznego Rozwoju poruszyła również temat ruchu jako sposobu na radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Wydarzenie tłumaczone było na Polski Język Migowy.

Konferencja "Sport bez barier" zorganizowana została przez Powiat Pszczyński i Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad wydarzeniem objął starosta Grzegorz Wanot.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.