Wiadomości
- 21 listopada 2024
- wyświetleń: 383
Jaki wpływ na organizm ma chlorella?
Materiał partnera:
W erze produktów wysokoprzetworzonych, naszpikowanych sztucznymi dodatkami, coraz więcej osób poszukuje naturalnej żywności, bogatej w cenne składniki odżywcze (tzw. superfoods). Do grupy superżywności należy m.in. chlorella — zielona alga, która może dostarczyć organizmowi niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Na dobroczynne właściwości chlorelli powinny zwrócić szczególną uwagę osoby narażone na choroby układu krążenia i zainteresowanie oczyszczeniem swojego organizmu z toksyn.
Czym jest chlorella?
Chlorella to jednokomórkowa alga, zaliczana do grupy zielenic. Najczęściej spotykanym gatunkiem w tej grupie jest chlorella zwyczajna (Chlorella vulgaris), która występuje w wodach słodkich i morskich w różnych rejonach świata. Chlorella swoją nazwę zawdzięcza chlorofilowi, który nadaje jej charakterystyczną zieloną barwę. Dawniej alga ta wykorzystywana była przede wszystkim jako źródło wartościowego białka. W ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie jej właściwościami prozdrowotnymi, przez co stała się składnikiem suplementów diety.
Suplementy z chlorellą mogą mieć postać proszków, kapsułek, płynów czy tabletek. Chlorella ma specyficzny rybny posmak, dlatego w postaci sproszkowanej najczęściej dodaje się ją do koktajli, jogurtów, deserów czy kefirów.
Jakie składniki zawiera chlorella?
Chlorella nie bez powodu zaliczana jest do grupy superfoods — to prawdziwa skarbnica cennych składników. Zielona alga zawiera aż 50-60% białka. Jest ponadto bogatym źródłem chlorofilu. Do najważniejszych składników chlorelli należą:
- aminokwasy egzogenne (fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, metionina, treonina, lizyna, tryptofan, walina),
- kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (kwasy α-linolenowy i linolowy),
- polisacharydy (m.in. beta-glukany),
- barwniki (chlorofil, beta-karoten, luteina, zeaaksantyna, astaksantyna),
- witaminy z grupy B (m.in. kwas foliowy, witamina B12),
- witamina D,
- witamina C,
- witamina K,
- witamina E,
- żelazo,
- wapń,
- magnez,
- cynk.
Właściwości prozdrowotne chlorelli
Składnikom znajdującym się w chlorelli przypisuje się działanie m.in. antyoksydacyjne, antynowotworowe, detoksykujące, immunomodulujące, hepatoprotekcyjne, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe.
W medycynie naturalnej chlorella stosowana jest przede wszystkim jako środek oczyszczający organizm z toksyn. Znajdujący się w niej chlorofil ma zdolność do wiązania pestycydów, azotanów, chemikaliów i metali ciężkich, dzięki czemu chlorella może być pomocna w odtruwaniu organizmu.
Ze względu na wysoką zawartość żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego przyjmowanie chlorelli może zmniejszyć ryzyko anemii (np. u osób na diecie wegańskiej). Chlorella dostarcza organizmowi również składników wspomagających pracę układu odpornościowego (m.in. beta-glukanów), które stymulują produkcję leukocytów i komórek NK (natural killers). Stosowanie chlorelli może ponadto dobroczynnie wpłynąć na układ krążenia — obniżyć poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów i cukru we krwi oraz zmniejszyć ciśnienie krwi.
Znajdujące się w aldze antyoksydanty (m.in. beta-karoten, witamina C) chronią organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym leżącym u podłoża m.in. chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Warto zwrócić uwagę również na wpływ chlorelli na układ pokarmowy. Zielona alga, jako źródło błonnika i beta-glukanów, może poprawić trawienie, ograniczyć zaparcia i stany zapalne przewodu pokarmowego oraz poprawić równowagę mikroflory jelitowej.
Kiedy stosować chlorellę?
Ze względu na właściwości i skład chlorelli jej suplementacja może być korzystna dla osób:
- na diecie wegetariańskiej i wegańskiej,
- z podwyższonym poziomem cholesterolu lub cukru we krwi,
- narażonych na choroby układu krążenia,
- cierpiących z powodu anemii,
- odchudzających się,
- chcących oczyścić organizm z toksyn,
- cierpiących z powodu problemów z wątrobą (np. stłuszczenia wątroby).
Suplementacja chlorelli — przeciwwskazania i skutki uboczne
Według FDA (Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) chlorella jest produktem bezpiecznym dla zdrowia. U niektórych osób jej przyjmowanie może wywołać jednak skutki uboczne. Do najczęściej notowanych należą: fotouczulenia, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha i wysypki.
Przyjmowanie suplementów z chlorellą nie jest zalecana kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, alergikom (zwłaszcza uczulonym na pleśnie), osobom zmagającym się z niedoczynnością tarczycy, niewydolnością nerek i przyjmującym leki przeciwzakrzepowe.
W przypadku wątpliwości co do stosowania chlorelli najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Suplementacja chlorelli nie powinna trwać dłużej niż 6 miesięcy — najczęściej zaleca się jej stosowanie przez 2 miesiące.