Wiadomości
- dzisiaj, 07:38
- wyświetleń: 1258
Prawie 70 zadań ujęto w planie zadań na drogach powiatowych na lata 2025-2031
Zarząd Powiatu Pszczyńskiego przyjął Plan rozwoju sieci drogowej Powiatu Pszczyńskiego na lata 2025-2031. Uchwalenie dokumentu poprzedziły szerokie konsultacje z włodarzami gmin i radnymi powiatowymi.
W dokumencie ujęto 68 zadań inwestycyjnych i remontowych na drogach powiatowych o łącznej szacowanej kwocie ponad 200 mln zł. Plan zawiera przebudowy i remonty dróg oraz przepustów drogowych, wynikające z ich bieżącego stanu technicznego, a także zadania wnioskowane przez mieszkańców.
Celem realizacji Planu rozwoju sieci drogowej jest wyznaczenie głównych działań inwestycyjnych, zmierzających do rozwoju sieci dróg na terenie powiatu pszczyńskiego, poprzez prawidłowe i efektywne prowadzenie modernizacji dróg, poprawę bezpieczeństwa oraz płynności ruchu drogowego.
- Najpierw przygotowaliśmy zestawienie zadań, które chcemy w najbliższych latach zrealizować. Plany zostały następnie szczegółowo omówione z włodarzami wszystkich gmin oraz z radnymi. Po tych konsultacjach powstała ostateczna wersja prawie 70 inwestycji z wyszczególnieniem, które zadania posiadają dokumentację projektową, gdzie jest ona tworzona lub dopiero trzeba przystąpić do jej opracowania - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.
- Jeżeli tylko pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych, wystartujemy w takim programie. Na ten moment pozyskaliśmy środki na remont ul. Powstańców Śląskich w Czarkowie czy remont chodnika przy ul. Katowickiej w Piasku. Te zadania ruszą w przyszłym roku, podobnie jak budowa chodnika w ciągu ulicy Orlej oraz na skrzyżowaniu z ul. Ligonia w Krzyżowicach. Czekamy na rozstrzygnięcie programu, do którego zgłosiliśmy przebudowę ul. św. Jana Pawła II w Studzienicach - podkreśla starosta Grzegorz Wanot i dodaje, że Plan obejmuje inwestycje na drogach powiatowych na terenie wszystkich gmin powiatu pszczyńskiego.
By przystąpić do realizacji inwestycji, konieczne będzie pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych. - Inwestycje drogowe są kosztowne, dlatego chcemy kontynuować praktykę współfinansowania zadań. Połowa kosztów inwestycji pochodzi ze środków zewnętrznych, a pozostałą część dzielimy pomiędzy Powiat i Gminę, na której terenie realizowane jest zadanie. Taki model pozwala nam efektywnie gospodarować budżetem i realizować więcej projektów, które są odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby mieszkańców - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu.
W ostatnich latach Powiat Pszczyński wspólnie z Gminami kompleksowo przebudował m.in. ul. Rodzinną w Kobiórze, Pawią w Wiśle Małej i Jedności w Studzionce, Porębską i Szkolną w Radostowicach i Porębie, Miodową we Frydku, Zieloną w Goczałkowicach-Zdroju, czy ulicę Zebrzydowicką w Pielgrzymowicach.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.