Wiadomości

  • 12 grudnia 2024
  • wyświetleń: 126

Regały magazynowe w firmie i w domu - jakie są ich zalety?

Materiał partnera:

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się jak najlepiej przechować towar w magazynie lub materiały biurowe oraz dokumenty? Coraz większą popularnością na rynku cieszą się regały magazynowe. Sprawdź, dlaczego stanowią tak dobre rozwiązanie, niezależnie od branży, w której się je stosuje. Dowiedz się też, dlaczego regały tego rodzaju mogą być wykorzystane również w domu.

regały magazynowe
fot. aleksandarlittlewolf na Freepik


Zalety regałów magazynowych



Trudno wyobrazić dziś sobie halę przemysłową czy magazyn bez regałów magazynowych. W każdej branży przestrzeń w takich miejscach jest bardzo cenna i kluczowa dla optymalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Regał magazynowy umożliwia najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Jest wysoki i głęboki, dzięki czemu pozwala zachować porządek w miejscu pracy i skoncentrowanie towaru w jednym miejscu. Regały tego rodzaju mają poza tym bardzo satysfakcjonującą nośność. Każda półka w nawet najmniejszym z dostępnych regałów ma udźwig 300-400 kg, a regały XL pozwalają na udźwig nawet 1000 kg na półkę. Taki regał umożliwia więc bezpieczne przechowywanie przedmiotów ważących w sumie kilka ton.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że specyficzna konstrukcja regałów magazynowych ułatwia dostęp do przechowywanych na nich towarów, kartonów czy dokumentów. Regały magazynowe, pod warunkiem, że są właściwie dobrane do danego pomieszczenia i dobrze konserwowane, mogą wytrzymać długie lata. Regały w całości złożone z elementów metalowych, w tym z siatkowych półek, znakomicie sprawdzają się na przykład w warunkach zewnętrznych czy w bardzo wilgotnych piwnicach. Uniwersalny charakter tego rozwiązania ułatwia przechowywanie wielu różnych towarów, począwszy od towarów sklepowych, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych, opon samochodowych, przez dokumenty w archiwach i biurach, aż po składowanie sprzętów różnego rodzaju czy materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze regału magazynowego?



Regały magazynowe różnią się pod względem kilku cech. Możemy wybierać wśród różnych wielkości i wysokości regałów, a także głębokości półek. Wielkość przedmiotów, które będziemy przechowywać w naszym magazynie powinna być tu czynnikiem determinującym. Niemniej liczy się także ich waga. Jak już wspomnieliśmy, udźwig półek w regałach magazynowych sprosta wymaganiom wielu przedsiębiorców, najważniejsze to wybrać te, z wystarczającym udźwigiem.

Kluczowe znaczenie ma również materiał wykonania. Regały magazynowe są wykonane z metalu, jednak możemy zdecydować się na różne półki. Firmy oferują regały z półkami wykonanymi z solidnych i trwałych płyt HDF, w pełni metalowe lub o konstrukcji stalowej siatki. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć i większy wpływ warunków pogodowych, lepiej będą sprawdzać się regały, w których przeważa metal, do tego są w całości ocynkowane, a więc i odporne na rdzę i korozję.

Jeśli natomiast w dłuższej perspektywie mamy zamiar rozwijać swoją działalność lub w przyszłości przenieść się do większych przestrzeni magazynowych, warto rozważyć zakup regałów modułowych, które można dowolnie rozbudowywać i łączyć. Wtedy też warto zdecydować się na regały montowane w systemie zatrzaskowym. Daje on większą łatwość montażu i trwałość regału, niż w przypadku wyboru regałów montowanych na śrubach.

Regały magazynowe nie tylko w przemyśle



Gdzie jeszcze można wykorzystać regały magazynowe? Można powiedzieć, że w zasadzie wszędzie, biorąc pod uwagę, że stają się coraz bardziej uniwersalne. Regały magazynowe zamawiane są więc dziś nie tylko do hal przemysłowych, biur czy archiwów, ale służą także w domach. Tam zwykle ich pierwszym miejscem przeznaczenia jest garaż lub piwnica, jednak sprawdzą się także na tarasie lub ogrodzie. Co więcej, mniejsze regały magazynowe można również wpleść w aranżację salonu czy kuchni. Pasują w szczególności do wnętrz surowych, minimalistycznych, ale też do dużych przestrzeni, w których świetnie realizuje się styl loftowy, industrialny.