Wiadomości
- wczoraj, 12:05
- wyświetleń: 5540
Na terenie powiatu pszczyńskiego nie ma już karetki specjalistycznej
Do dyspozycji mieszkańców naszego powiatu nie ma już karetki specjalistycznej. W obsadzie takiej "Eski" oprócz ratowników medycznych pracuje także lekarz.
Zarząd Powiatu Pszczyńskiego dwukrotnie wyraził jednoznaczny sprzeciw wobec likwidacji jedynej karetki specjalistycznej stacjonującego w Pszczynie, przedstawiając Wojewodzie Śląskiemu oraz Ministerstwu Zdrowia szczegółową argumentację.
Próbę likwidacji zespołu specjalistycznego podjęto po raz drugi w lipcu 2024 r., kiedy to Wojewoda Śląski zwrócił się do Zarządu Powiatu Pszczyńskiego o zaopiniowanie projektu aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa śląskiego. Jednym ze wskazanych do przekwalifikowania był w tym planie jedyny zespół specjalistyczny stacjonujący na terenie powiatu pszczyńskiego - przy ul. Antesa 6 w Pszczynie.
Zarząd Powiatu Pszczyńskiego negatywnie zaopiniował przedłożony plan aktualizacji. Wyraził również sprzeciw wobec zamiaru likwidacji jedynej karetki specjalistycznej. Wraz z negatywnym stanowiskiem została przesłana do Wojewody Śląskiego szeroka argumentacja wraz z wykazaniem, że w przypadku wszystkich zespołów obsługujących powiat pszczyński mediana czasu dotarcia w skali każdego miesiąca jest przekroczona często wielokrotnie.
W sprzeciwie wskazano na kluczową rolę tego zespołu w zapewnieniu bezpieczeństwa medycznego mieszkańcom dużego obszaru powiatu, obejmującego cztery gminy: Pszczynę, Miedźną, Suszec oraz Goczałkowice-Zdrój. Zarząd Powiatu argumentował także, że likwidacja jedynego zespołu specjalistycznego osłabi zabezpieczenie medyczne na terenie powiatu, szczególnie w kontekście prowadzonej inwestycji kolejowej, w ramach której zamykane są przejazdy kolejowe.
Likwidacja jedynego zespołu specjalistycznego ratownictwa medycznego w powiecie pszczyńskim, mimo sprzeciwu Zarządu Powiatu, została ostatecznie zatwierdzona przez Ministra Zdrowia. Decyzja ta, wbrew przedstawionym przez Zarząd Powiatu argumentom, weszła w życie 1 października 2024 r. Tego dnia na terenie województwa śląskiego przekwalifikowano na podstawowe 5 specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.
Zarząd Powiatu z niepokojem monitoruje sytuację i będzie do skutku kontynuował działania w celu poprawy dostępności do tych świadczeń dla mieszkańców powiatu.
Rodzaje karetek
Wyróżniamy takie rodzaje karetek jak:
"P", czyli karetka podstawowa - posiada obsadę, w której skład wchodzi co najmniej dwóch ratowników lub dwie pielęgniarki. Obecność lekarza w zespole karetki nie jest wymagana, a wyposażenie ambulansu przystosowane jest do wypadków, urazów i zachorowań, w tym poszkodowanych nie wymagających udziału ambulansu S.
"S", czyli karetka S specjalistyczna tzw. "ESKA" - jest to dawna karetka "R" będąca dotychczas karetką reanimacyjną, przystosowana do przewozu pacjentów w stanach zagrożenia życia. Obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół ratownictwa medycznego, w którym jest przynajmniej jedna osoba z nadzoru lekarskiego. Wyposażenie karetki pogotowia jest bardziej rozbudowane, zaopatrzone w bardziej zaawansowaną aparaturę medyczną, oraz transport osoby w pozycji leżącej
"T", czyli karetka transportowa - są to przede wszystkim karetki używane do transportu poszkodowanych i / lub chorych nie wymagających intensywnego nadzoru medycznego. Karetki te służą również do transportu międzyszpitalnego lub przewozu organów ludzkich bądź krwi. Obsadę najczęściej stanowi zespół w którym przynajmniej jedna osoba to kierowca oraz ratownik medyczny
"N", czyli karetka neonatologiczna, która przeznaczona jest do transportu wcześniaków, nowo narodzonych i w ciężkim stanie, oraz transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.