Wiadomości

  • 7 stycznia 2025
  • wyświetleń: 193

Księgowość dla startupów: Jak zacząć?

Materiał partnera:

Startup to w dzisiejszych czasach popularna forma realnego wdrażania pomysłów do biznesowego obiegu. I choć startupy traktowane są jako elastyczne i innowacyjne podmioty, to jednak muszą dostosować się do obowiązków znanych z prowadzenia tradycyjnej działalności gospodarczej. Pozostaje więc pytanie - jak zacząć księgowość dla startupów?

Księgowość dla startupów: Jak zacząć?


Dlaczego księgowość jest kluczowa dla startupów?



Startupy to relatywnie nowa definicja przedsiębiorstwa, która charakteryzuje się oryginalnym modelem biznesowym opartym na projektowaniu, wytwarzaniu i rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań przydatnych nie tylko przedsiębiorstwom, ale także klientom indywidualnym.

Jak jednak wcześniej już wspomniano, startup nie posiada w polskim prawie przywileju, który w szczególny sposób odróżniałby ten rodzaj działalności od innych przedsiębiorstw w Polsce. Dlatego też księgowość w startupach stanowić będzie - podobnie jak w każdym innymi biznesie - podstawę funkcjonowania firmy. Można wręcz powiedzieć, że ze względu na koncepcje startupów, w której to inni inwestorzy zapewniają finansowanie biznesu, prowadzenie rzetelnych ksiąg rachunkowych jest ważniejsze, niż gdziekolwiek indziej. Na podstawie sprawozdania, a nawet KPiR, wprawny inwestor będzie w stanie ocenić kondycję finansową firmy i zadecydować, czy to projekt z potencjałem do realnego zysku.

Pierwsze kroki w księgowości dla nowego startupu



O czym warto pamiętać na samym początku, gdy planuje się założenie startupu? Założenie nowego biznesu wiąże się z szeregiem dodatkowych wyzwań i odpowiedzialności, o których należy pamiętać i których warto pilnować, szczególnie mocno, gdy nie ma się dotychczasowego doświadczenia w prowadzeniu biznesu.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim od założenia osobnego rachunku firmowego, wybraniu formy prawnej, a także formy rozliczania się podatkowego. To najważniejsze kwestie, o których powinniśmy pamiętać. Nie bez znaczenia będzie także podjęcie decyzji związanej z samodzielnym prowadzeniem księgowości lub delegowaniem tego wyspecjalizowanej firmie. Biuro rachunkowe Bielsko-Biała nie tylko posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie, ale dodatkowo będzie w stanie doradzić w wielu kwestiach już od pierwszego dnia prowadzenia startupu.

Formy prowadzenia księgowości - co wybrać na start?



By podjąć decyzję związaną z formą prowadzenia księgowości w firmie, wcześniej będziemy musieli wybrać odpowiednią formę prawną. Jak zawsze, każda forma ma swoje zalety i wady, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej, przez spółki cywilne, aż po spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli dopiero startujemy i nie mamy pewności co do nowych osób dołączających do zespołu, możemy z powodzeniem postawić na najprostszą formę prawną przedsiębiorstwa, jaką jest JDG a z czasem dokonać transformacji na spółkę prawa handlowego.

Co do zasady startupy mogą bezproblemowo rozpocząć od księgowości uproszczonej, do której potrzeba nam Księgi Przychodów i Rozchodów, a w niektórych przypadkach także dodatkowych rejestrów związanych z ewidencją aktywów trwałych. Pełna księgowość, wiążąca się ze znacznie bardziej zaawansowanym ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych powinna być wdrożona przez firmy, które osiągają przychód w wysokości 2 milionów euro rocznie. Co więc wybrać na start? Każde biuro rachunkowe z pewnością skłoni się ku pierwszej opcji, jaką jest księgowość uproszczona.

Planowanie budżetu w startupie - od czego zacząć?



Budżet startupu bardzo często uzależniony jest od tego, czy banki, inwestorzy zewnętrzni, większe firmy lub tak zwani aniołowie biznesu zdecydują się na poparcie naszej idei i sfinansowanie projektu w zamian za przyszłe udziały. Jednak nawet w przypadku najbardziej innowacyjnych projektów sam pomysł nie wystarczy - potrzeba odpowiedniego potencjału finansowego, który zawsze powinien być wyrażony w budżecie.

Jak zaplanować budżet w startupie? Dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego przedsiębiorstwa. Na samym początku przeanalizujmy obraz aktywów i zobowiązań. Dodajmy do tego dotychczasowe przychody i koszty, ujęte w rachunku zysków i strat, a także przepływy pieniężne, które są w stanie w łatwy sposób ukazać kondycję płynności finansowej w startupie. Na podstawie tych danych finansowych większość inwestorów będzie w stanie w obiektywny sposób zweryfikować, czy dany startup jest godny zainwestowania. Tutaj, podobnie jak w przypadku innych obszarów, nad sumiennym ewidencjonowaniem i przygotowaniem dokumentów finansowych czuwać może profesjonalne biuro rachunkowe.