Wiadomości

  • 23 marca 2025
  • 26 marca 2025
  • wyświetleń: 5361

[ZDJĘCIA] Pożar poszycia leśnego na granicy Międzyrzecza i Jankowic

W sobotę 22 marca około godziny 13 dyżurni tyskiej i pszczyńskie straży pożarnej otrzymali zgłoszenie o pożarze lasu w Międzyrzeczu przy granicy z Jankowicami. Spaliło się poszycie leśne powierzchni ok. 6 hektarów. Jest to skraj obszaru rezerwatu w Jankowicach - jak zaznacza dyżurny straży pożarnej - odgrodzony od terenu, na którym przebywają żubry.

Pożar poszycia leśnego na granicy Międzyrzecza i Jankowic - 22.03.2025 · fot. 112tychy.pl


Na miejsce zgłoszenia zadysponowane zostały zastępy strażaków OSP Międzyrzecze, OSP Bojszowy Nowe, OSP Bojszowy, OSP Jankowice, OSP Studzienice, JRG Tychy oraz JRG Pszczyna. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali rozległy pożar poszycia leśnego. Dodatkowo do działań zadysponowany samolot gaśniczy Dromader będący w dyspozycji Lasów Państwowych.

Strażacy przy użyciu hydronetek plecakowych, opryskiwaczy spalinowych, podręcznego sprzętu gaśniczego (łopaty, tłumice), a także podając prądy wody na zarzewia ognia opanowali sytuację. Nieodzowne okazały się również zrzuty wody z samolotu. Łącznie spaleniu uległo poszycie o powierzchni ok. 5 hektarów. Działania na miejscu trwały blisko 3 godziny.

Siły i środki na miejscu:

  • PSP Tychy
  • OSP Międzyrzecze
  • OSP Bojszowy Nowe
  • OSP Bojszowy
  • PSP Pszczyna
  • OSP Jankowice
  • OSP Studzienice
  • Samolot gaśniczy Dromader


Przypominamy, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Ustawa z dnia 1 września 2022 roku, w ustawie o ochronie przyrody dodany został przepis Art. 130a. który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

Art. 130a. [Kara za wypalanie roślinności]

pkt. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.);

"w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych".

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.)

- kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

ar / pless.pl

źródło: 112tychy.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.