Wiadomości

  • 27 marca 2025
  • wyświetleń: 360

Sankcja kredytu darmowego - co to jest?

Materiał partnera:

Czy wiesz, że w niektórych sytuacjach Twój kredyt może stać się praktycznie... darmowy? Sankcja kredytu darmowego to niezwykle istotny mechanizm, który został stworzony w celu ochrony interesów konsumentów. Może uwolnić Cię od konieczności płacenia odsetek, a także innych kosztów.

Sankcja kredytu darmowego - co to jest?
fot. Freepik


Czym dokładnie jest? Kiedy może zostać zastosowana? Jakie korzyści przynosi kredytobiorcom? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Dodatkowo sprawdzisz też, jakie przepisy regulują to zagadnienie oraz jak skutecznie dochodzić swoich praw, gdy bank lub instytucja finansowa naruszy obowiązujące regulacje.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?



Sankcja kredytu darmowego (SKD) to mechanizm ochrony konsumenckiej. W praktyce oznacza to, że w przypadku naruszenia przez kredytodawcę określonych obowiązków informacyjnych - kredytobiorca (np. Ty) - może zostać zwolniony z konieczności spłaty odsetek, a także ponoszenia innych kosztów kredytu. Mówiąc wprost: jeśli sprawa kwalifikuje się do SKD - do spłaty pozostaje jedynie sam kapitał.

Kiedy i w jakich okolicznościach może do tego dojść? Taka forma rekompensaty działa wówczas, gdy bank lub instytucja finansowa nie dopełni obowiązków związanych z przejrzystym informowaniem o warunkach umowy. Jednak, aby nie było tak "kolorowo" - musisz udowodnić, że kredytodawca naruszył przepisy, a Ty (czytaj: konsument) nie otrzymałeś wszystkich wymaganych prawem informacji.

Jakich kredytów dotyczą te sankcje?



Sankcja kredytu darmowego dotyczy wyłącznie kredytów konsumenckich uregulowanych. Sankcja obejmuje kredyty do 255 550 zł (lub równowartości w walucie obcej).

Warto wiedzieć: nowelizacja przepisów rozszerzyła zakres tej ochrony. Obecnie obejmuje nie tylko kredyty udzielane przez banki, ale również pożyczki pozabankowe.

Jakie naruszenia lub błędy mogą prowadzić do uzyskania rekompensaty w ramach SKD?



Rekompensatę w ramach sankcji kredytu darmowego możesz uzyskać, gdy kredytodawca popełni błędy takie, jak:

  • nieprawidłowe obliczenie RRSO (np. pominięcie niektórych opłat),
  • brak wymaganych elementów w umowie (dokładny harmonogram spłat czy całkowita kwota do zapłaty),
  • błędy w formularzu informacyjnym lub jego nieprzekazanie przed zawarciem umowy.


Sądy uznały również za naruszenia takie czynniki, jak: niewskazanie liczby i wysokości rat, nieprecyzyjne określenie terminów spłaty, brak informacji o prawie do odstąpienia od umowy.

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Poradnik krok po kroku.



Aby skutecznie wykorzystać możliwości oferowane przez SKD, należy:

  1. Dokładnie przeanalizować treść umowy kredytowej / pożyczkowej. Szukaj w nich możliwych naruszeń oraz tego, czy wszystkie wymagane elementy oraz zapisy zostały prawidłowo ujęte.
  2. Zgromadzić kompletną dokumentację: umowę, formularz informacyjny, korespondencję z kredytodawcą i potwierdzenia płatności.
  3. Przygotować pisemne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji i wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.


Kredytodawca ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli będzie negatywna lub w ogóle jej nie udzieli - rozważ skierowanie sprawy do sądu lub skorzystanie ze wsparcia profesjonalnej kancelarii.

Jak złożyć wniosek?



Wniosek o zastosowanie sankcji kredytu darmowego powinien zawierać precyzyjnie określone elementy. Dopilnuj aby znalazły się w nim: Twoje pełne dane, informacje o kredytodawcy, numer umowy kredytowej, a przede wszystkim - szczegółowe wskazanie konkretnych naruszeń przepisów przez bank. Nieodzownym elementem jest również sformułowane jednoznacznego oczekiwania zwrotu już zapłaconych kosztów lub zwolnienie z obowiązku ich dalszego uiszczania

Ile to kosztuje?



Koszty dochodzenia sankcji kredytu darmowego zależą od wybranej ścieżki. Jeśli zrobisz to samodzielne działanie, Twoim jedynym "wydatkiem" będzie czas oraz koszty korespondencji.

Jeśli zdecydujesz się na wsparcie prawnika - wydatki mogą sięgnąć od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz kwoty, o którą "idzie gra".

Koszty postępowania sądowego (polecamy zdecydować się na ten krok w ostateczności) mogą zamknąć się w przedziale od 1000 do nawet 5000 złotych. Biorąc pod uwagę czas trwania (nawet kilka miesięcy) - nie jest to najbardziej optymalna droga dochodzenia swoich roszczeń. Szczególnie, jeśli chcesz zająć się tym osobiście.

Sankcja kredytu darmowego - co to jest?
fot. Freepik


Co i ile możesz zyskać? Korzyści finansowe wynikające z SKD.



Dzięki sankcji kredytu darmowego możesz uzyskać znaczące korzyści finansowe. W praktyce oznacza bowiem zwolnienie z obowiązku spłaty wszystkich kosztów kredytu (poza jego kapitałem). Nie zapłacisz więc żadnych odsetek, prowizji, ubezpieczenia, ani opłat przygotowawczych.

Taka gra jest "warta świeczki" W końcu, w zależności od czasu trwania oraz wysokości kredytu - Twoje oszczędności mogą sięgać kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czy warto walczyć o sankcję kredytu darmowego?



Odpowiedź brzmi - to zależy. Taki krok może się opłacać, szczególnie przy kredytach opiewających na znaczne sumy, gdzie potencjalne oszczędności sięgają tysięcy złotych. Największe korzyści czekają na klientów, którzy zaciągnęli długoterminowe kredyty z wysokim RRSO lub z dodatkowymi kosztami (np. ubezpieczeniami).

Podkreślamy: warto realistycznie ocenić swoje szanse oraz potencjalne benefity. Może się bowiem okazać, że dana sprawa nie kwalifikuje się jako SKD lub po prostu - odniesione korzyści będą niewspółmierne do poniesionych kosztów.

Chcesz odzyskać odsetki i koszty kredytu? Skorzystaj ze wsparcia kancelarii KRO24.



W ramach obsługi zapewnimy Ci kompleksową i fachową pomoc na każdym etapie. Nasi eksperci najpierw dokładnie przeanalizują Twoją sprawę, opracują szczegółowy plan działania, a następnie - poprowadzą całość za Ciebie.

Jak to zrobić? Na początku wystarczy, że umówisz się na bezpłatne i niezobowiązujące konsultacje wstępne. Specjaliści naszej kancelarii odszkodowawczej jest dostępni telefonicznie, mailowo, jak również w naszych siedzibach mieszczących się w Katowicach, Wrocławiu oraz Łodzi.