Wiadomości

  • 7 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 689

Czy bonding to alternatywa dla licówek? Porównanie obu metod

Materiał partnera:

Specjaliści dbający o estetykę uśmiechu pacjentów oferują im różne metody upiększania uzębienia. Do najpopularniejszych sposobów walki z nieatrakcyjnym uśmiechem należy bonding oraz licówki. Chcesz dowiedzieć się, która z tych procedur stomatologicznych jest lepsza? Dowiedz się, jaka jest różnica między bondingiem a licówkami, zanim udasz się do specjalisty!

Czy bonding to alternatywa dla licówek?
fot. Depositphotos


Podstawowe informacje o bondingu



Bonding to procedura stomatologiczna, która polega na adhezyjnym nałożeniu na powierzchnię zęba materiału kompozytowego, który pozwala na:

  • precyzyjną odbudowę naturalnego kształtu zęba,
  • zamaskowanie drobnych uszkodzeń szkliwa,
  • korektę niechcianych przebarwień.


Niewątpliwym atutem bondingu jest niewielka inwazyjność (zabieg ten nie wymaga szlifowania zdrowej tkanki zęba). Poza tym możesz udoskonalić swój uśmiech dzięki tej metodzie już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Opracowywanie jednego zęba metodą bondingu trwa od 30 minut do 60 minut. Jakie są w takim razie słabe strony bondingu? Nie jest on tak trwały, jak porcelana stosowana w licówkach. Efekty bondingu utrzymują się do około 3-5 lat. Materiał kompozytowy używany podczas zabiegu bondingu może też się odbarwiać (jest podatny na przebarwienia).

Co musisz wiedzieć o licówkach?



Licówki są wykonane z porcelany lub ewentualnie kompozytu. Można powiedzieć, że są to małe płatki na stałe przyklejone do powierzchni zębów. Pozwalają na zamaskowanie wielu niedoskonałości uzębienia typu:

  • przebarwienia,
  • nierówności,
  • ukruszenia.


Licówki (szczególnie porcelanowe) dają bardzo naturalny efekt. Osoby postronne nie zauważą, że masz licówki, tak dobrze naśladują wygląd naturalnych zębów człowieka. Poza tym cechują się wysoką trwałością, mogą tworzyć Twój piękny uśmiech nawet 10-15 lat (oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji). Wiedz, że porcelana jest materiałem odpornym na przebarwienia, nie musisz więc obawiać się nieestetycznych plam na uzębieniu. W jakich sytuacjach lepiej sprawdzają się licówki? To dobre rozwiązanie dla bardziej skomplikowanych problemów estetycznych jak np.: krzywe zęby, duże przerwy między zębami, głębokie przebarwienia (np. od palenia tytoniu). Miej jednak świadomość, że cena założenia licówek jest o wiele wyższa niż w przypadku bondingu, co możemy uznać za wadę tej metody. Niestety założenie licówek porcelanowych wymaga też zeszlifowania cienkiej warstwy szkliwa. Tego typu metamorfoza uśmiechu nie jest też jednorazową procedurą. Jeśli chcesz mieć licówki, musisz odwiedzić gabinet stomatologiczny kilka razy.

Czy bonding może zastąpić licówki?



Nie. Bonding i licówki to dwie zupełnie inne metody upiększania uśmiechu, które znajdują zastosowanie u różnych pacjentów. Pamiętaj, że decyzja o wyborze metody korekty estetycznej zawsze powinna być podejmowana indywidualnie, po konsultacji z lekarzem stomatologiem. Bonding może być traktowany jako pewnego rodzaju alternatywa dla licówek jedynie w przypadku drobnych defektów, typu diastema, niewielkie przebarwienia, pourazowe pęknięcia szkliwa. Jest to tańsze i mniej inwazyjne rozwiązanie, ale nie u każdego zda egzamin. Licówki są preferowane, gdy występują poważne problemy estetyczne i w sytuacji, gdy pacjent oczekuje znacznie trwalszego efektu. Wiedz, że bonding i licówki mogą być też łączone, jeśli lekarz uzna, że metody te pozwolą na poprawę estetyki Twojego uśmiechu.

Podsumowując, bonding jest mniej inwazyjny, szybszy i przystępniejszy cenowo, ale mniej żywotny. Licówki z kolei oferują trwalszy i bardziej estetyczny efekt, ale są dużo droższe i wymagają ingerencji w strukturę zęba.